Haber Detayı
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 17:38
 
Tutsak Avukatların Kaleminden- ALİLERİN AVUKATLIĞI - Av. Aytaç ÜNSAL
Gündem Haberi


Güller ve dikenlerden bahsedeceğim size. Cellat Samsun’dan elleri daha kanlı cellatlardan. Analardan ve oğullardan.

Dosyamızı biliyorsunuz. Halkın Hukuk Bürosu avukatı olduğumu göğsümü gere gere anlattım avukatlık yaparken. Etrafa kartvizitler dağıttım, gazetelere Halkın Hukuk Bürosu avukatı olarak röportajlar verdim. Fakat malum olan kendini kurtarmak için şeytanla işbirliği yapmış bir iftiracı tarafından söylenince suç haline geldi. “Halkın Hukuk Bürosu avukatıdır.” cümlesinin karşılığı 10.5 yıldı.

Sonrasını hep birlikte yaşadık. Direndik, zulme asla teslim olmadık. Öldük, yaralandık. Ama asla kabul etmedik topraklarımıza biçilen esaret kıyafetlerini. Parçaladık, yırttık attık 110 ülkede 2 milyon avukat, tüm dünyada milyonlarca insanımız adalet mücadelemizi gördü. Hepimiz için direnmeye devam edeceğiz.

Kararların altında imzası olanlar, Anayasa Mahkemesi kararına uymayanlardır. “Adalet celladı” “ayaklı giyotin” diye tanımladılar birçok kesim tarafından. Teşhir oldular. Sonra “insan hakları eylem planı” açıklandı. Anayasaya uymayanlar yerlerini korumaya devam etti. Giyotin hala çalışmaya devam ediyor.

Tedavi olmak için 3 ay dışarda kaldım. Yeniden tutuklandım. 3 aydır da hapishanedeyim. Hücre arkadaşlarımdan biri Ali 25 yaşında . Parasız eğitim isteyen lise son sınıfta okuyan 18 yaşında bir öğrenciyken girdi hapishaneye. Hakkını istemenin bedeli olarak 7 yıldır dört duvar arasında.

Öyle cezalar da yetmedi ama. Cezasının bitimine 3 yıl kala yeni bir ceza daha kestiler  Ali’ye. Mayıs 2014 tarihinde Okmeydanı Cemevi bahçesinde Uğur Kurt’un öldürülmesini hep birlikte izledik. Soma Maden Katliamı halkın her kesiminden insan tarafından olduğu gibi liseliler tarafından protesto ediliyordu. 22 Mayıs’ta İstanbul Ticaret Odası Lisesi öğrencileri de hem Berkin Elvan hem de Somalı madenciler için deslere girmediler . Okul çıkışında gaz bombalarıyla, gerçek kurşunlarla saldırdılar öğrencilere.

“Neymiş , Berkin Elvan için okulda tören düzenlenecekmiş şu hale bak yav. Biz bu ülkede her ölüm hadisesinde tören mi düzenleyeceğiz, düzenletmem.” diyolardı. “Yatıyor kalkıyorlar Berkin Elvan diyorlar.” dediler. İşte o yatıp kalkıp Berkin diyen hatta hiç yılmadan adalet isteyenlerden biri de Ali’ydi.

O gün eylemler gün boyu sürdü. 14- 15 yaşındaki lise öğrencilerinin üzerine kurşunlar yağdırıldı. Siz nasıl unutmazsınız, nasıl adalet istemeye devam edersiniz dediler. Ali’leri sıyıran kurşunlar Uğur Kurt’un canını aldı. Ali belki Uğur Kurt katledildiğinde orda değildi. Ama Ali gibi 14-15 yaşında gençler ordaydı. Ali de okuduğu liseden çıktıktan sonra gün içindeki protestolara katıldı. Kurşun değmedi ama gözaltına alındı 1 ay tutuklu kaldı.

Yetmedi olaydan 7 yıl sonra Ali’nin hapisliğinin 7. Yılında Ali’ye 29 yıl ceza verdiler. Evet tam 29 yıl. Bir ömür.  Ali’nin yaşından büyük bir ceza. Belki kurşunlar yapamadı ama beton duvarlarla işi bitireceğiz dediler. Neden? Ne için? Ne yaptı Berkin? Ne yapmıştı 17 yaşındaki Ali ? Boyun eğmemek yeterlidir. Somalı madencilerin yakınları bile isyan ettikleri için tokatlanmış, tekmelenmişlerdi. Kadın çoluk çocuk fark etmez...

Verilen kararın altında da aynı imza vardı. Siz muhtemelen bu kararı duymadınız, okumadınız. Çünkü egemenlerin basınında Demirtaş ve Kavala dışında bir örnek duyamazsınız. Elbette ki bu dosyalar hukuksuzdur. Ama mesele bu değildir. Yalnızca bir kaç dosyadan bahsedilerek Türkiyede başka bir hukuksuzluk yokmuş gibi algı yaratılmaktadır. Çünkü ilk demokrasicilik oyun döneminde bu isimlerin tahliyesinin ardından halka “bakın hukuk düzeldi” denilecektir. O yüzden Alilerin dosyalarının anlatılmaması bilinçsiz bir durum değildir. Bilinçlidir.

Ama biz anlatacağız. Ali’nin bir ailesi var . Ablaları var. 23 yaşındayken hapishanede babasını kaybetti, cenazesine gidemedi.  Annesi Aysel abla Av. Ebru Timtik’in şehitliği üzerine kalp krizi geçirdi. Ölmedi ama sol tarafında kısmi felç kaldı. Ali’nin ödediği bedeli, ailesine yaşatılan acıları avazımız çıktığı kadar haykıracağız.

 

İşte 10.5 yıl hapisliğimin, 18 avukat arkadaş aldığımız 159 yıl cezanın, verdiğimiz canımızın sebebi Ali’nin dosyasıdır. Çünkü ben Alilerin hakkı için , onların sesi olmak için giydim cübbemi. Onlara 29 yıl hapis yağdıranlar , onu savunanlara da böyle hüküm verdi.

Varsın versinler, giyotinler işlemeye devam etsin. Adalet isteğimiz devam edecek. Susmayacağız. Analar ve oğulları avazları çıktığı kadar yüksek perdeden hakkını isteyecek. Alacak. Söke söke hem de.

25 yıllık ömrüyle gözleri pırıl pırıl Ali’nin cezayı aldıktan sonra havalandırmada voltalarken söylediğimiz gibi “Hayat denilen kavgaya girdik, çelik adımlarla yürüyoruz. Biz bu karanlık yolun sonunda doğacak güneşi görüyoruz” sözleriyle umudu haykıracağız.

 

Av. Aytaç ÜNSAL

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Tutsak, Avukatların, Kaleminden- ALİLERİN, AVUKATLIĞI, -, Av., Aytaç, ÜNSAL,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı