Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 13:36
 
İrlanda Anti Emperyalist Eylem: Kraliyetçi Şiddeti Örgütleyen İngiliz Emperyalizmidir
Dünya Haberi


İrlanda Anti-Emperyalist Eylem grubu üyeleri yayımladıkları bir açıklamayla kraliyetçi şiddeti örgütleyenin İngiliz emperyalizmi olduğunu belirterek İngiliz emperyalizmi ile onun yerli işbirlikçilerine karşı mücadele çağrısı yaptı:

“Son günlerde, Anti Emperyalist Eylem üyeleri Kuzey ve Batı Belfast’ta yurtsever halkı Kraliyetçi Topluluklar Konsey’inin (LCC) başını çektiği şiddet olaylarından korumak için alanlardaydı. Bu geçen hafta boyunca, MI5 ile çalışan ve LCC’nin iplerini elinde tutan İngiliz emperyalizminin işgal altındaki 6 bölgedeki saldırıları örgütlediği ve mezhepçi şiddeti körüklediği çok daha açık hale geldi.

Saldırıların arkasında kraliyetçi ölüm ekiplerinin olmadığı söyleminin, hele ki Britanya’nın bir İngiliz emperyalist prensin ölümün ardından yas ilan etmesi üzerine saldırıların anında kesilmesinin ardından, hiçbir tutarlı yanı kalmamıştır. Bu bize, ipleri kimin tuttuğunu çok net göstermektedir.

Kraliyetçi ölüm ekipleri ve İngiliz kraliyet kuvvetleri arasındaki koordinasyon düzeyi de kraliyetçi isyancılara müdahale etmeyen Kuzey İrlanda Polisi üzerinden de çok net şekilde görülüyor.

Bazıları kraliyetçilerin saldırılarına karşı bölgeleri savunmaya geçen yurtsever gençleri suçlasa da bölge halkı yurtsever gençliğin saldırıları engellemesinden kaynaklı sevinç içinde.

İrlanda Anti Emperyalist Eylem, tıpkı önceki jenerasyonlar gibi savunma geleneğini sürdüren yurtsever gençliği kutluyor. Belfas’ta İngiliz emperyalizmi ile ilişki içinde olarak saldıran ve yurtsever gençliği kriminalize eden kraliyetçiler utanmalıdır.

Polisin hafta boyunca yurtsever mahallere karşı, polis köpekleri, tomalar ve plastik mermilerle saldırması da İngiliz emperyalizminin maşası olan LCC ile alçakça ve çok daha derin biçimde kurdukları ittifak ile yurtseverlere karşı örülen şiddetin boyutunu gösteriyor. Bu anlamda yaşanan son şiddet olayları İngiliz hükümeti ve Demokratik Birlikçi Parti ile LCC arasındaki ittifakın müsaadesiyle, İrlanda protokolünü ezmek ve İrlanda’da sıkı bir İngiliz sınırı çizmek için örgütlenmiştir.

İrlanda Anti Emperyalist Eylem olarak, bütün Cumhuriyetçileri birlikte çalışmaya ve halkımızı korumaya davet ediyoruz. Savunmaya katılan diğer bütün Cumhuriyetçi grupları kutluyoruz. Şimdi Cumhuriyetçi ve Yurtsever halkımızın birlikte olma ve İngiliz emperyalizmi ile onun yerli işbirlikçilerine karşı mücadele etme zamanı!”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İrlanda, Anti, Emperyalist, Eylem:, Kraliyetçi, Şiddeti, Örgütleyen, İngiliz, Emperyalizmidir,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı