Haber Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 15:04
 
"Hayata Dönüş" Katliamı Davası: Jandarma Mahkemeye Belge Vermiyor
Gündem Haberi


Bayrampaşa Cezaevine 19 Aralık 2000’de “Tufan” planı kapsamında düzenlenen Hayata Dönüş Operasyonu’yla ilgili davanın 42. duruşması dün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme, Jandarma Genel Komutanlığı ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığından istenilen belgelerin halen iletilmediğini açıkladı.

Telsiz kayıtları ve rapor gönderilmedi

Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Şube Müdürü Kubilay Aktaş, 39. Duruşmada tanık olarak dinlendiği sırada, “kendisinin operasyon boyunca Balmumcu’daki İstanbul Bölge Komutanlığında olduğunu ve operasyonda olanlar hakkında Metris, Ümraniye ve Bayrampaşa’daki hapishanelerden faks ve teleks yoluyla sürekli bilgi akışı olduğunu söylemişti.

Ayrıca, operasyonun bir sonuç raporu olduğunu bu raporun da Jandarma Genel Komutanlığına gönderildiğini anlatmıştı.

Mahkeme de ara kararında, Aktaş’ın bahsettiği faks ve teleks yoluyla iletilen bilgilerin ve sonuç raporunun hem Jandarma Genel Komutanlığına hem de İstanbul İl Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılarak istenmesine hükmetti.

Ancak aradan aylar geçmesine rağmen belgeler mahkemeye gönderilmedi.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü duruşmada verdiği ara kararında tekrar müzekkere yazılarak bu belgelerin istenmesine hükmetti.

“Operasyondaydım ama hiçbir şey görmedim”

Ordudan atılmış olan, operasyon döneminde ise Üstteğmen olan sanık Kamil Ögül, duruşmaya SEGBİS ile bağlanarak ifade verdi.

İfadesinde hem hapishanenin içerisinde, olayın gerçekleştiği koridorda bulunduğunu hem de “hiçbir şey görmediğini” söyledi.

Sanık Ögül, Bayrampaşa Cezaevi’nde operasyonun düzenlendiği ikici kat C Blok’taki maltada bulunduğunu kabul edince müşteki avukatlarından Güçlü Sevimli bu yerin operasyonun gerçekleştiği yer olduğunu söyleyerek sanığa soru sordu ancak Ögül, “maltada sadece durduklarını, başka bir şey yapmadıklarını, gürültü, gaz bombası, yangın gibi hiçbir şeyi duymadığını ve görmediğini” anlattı.

Ayrıca, operasyon sırasında kendi tabancasının belinde olduğunu ama kullanmadığını, başka silah da görmediğini söyledi.

Bir sonraki duruşma 8 Temmuz 2021’de görülecek.

Ayça Söylemez/ Bianet

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Hayata, Dönüş", Katliamı, Davası:, Jandarma, Mahkemeye, Belge, Vermiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı