Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 16:49
 
HALİL BERAN YAZDI: KUŞAK DEĞERLENDİRMESİ-2
Gündem Haberi


'78 kuşağı ...
Elbette iki paragraf ile anlatılacak bir kuşak değil. Siyasal anlamda çeşitlilik, anti faşist mücadelede boğulmuş, bir yandan politikleşme ve bir yandan kaos..
Hemen hemen hepsi 71 devamı olduğunu iddia etse de 12 eylül turnusolunda, halk savaşını savunanlar dışında (TKP ML, Devrimci Sol, PKK) hepsinin bir modanın eseri olduğu ortaya çıktı. Buna 78 kuşağına uyum sağlamaya çalışan TKP de dahil.
Binlerce can veren bu kuşak 40 yılın sonunda genel olarak savrulmuş, birer nostalji yığınına dönüşmüştür. Sol değerleri tüketme, terketme modasına PKK'nın da uyması sola fırsat vermiş kimi milliyetini, kimi mezhebini keşfetmiştir.
Devrim sorunu olanın devlet dışında hiç bir karşıtı olmaması gerekirken anti faşist, anti sol mücadele edenlerin devrim sorunu olamazdı... nitekim öyle de oldu. En kitlesel hareketin, " devleti yıkmak diye bir delilik" cümlesi her şeyi özetler niteliktedir.
78 deneyimi oldukça öğreticidir ama olumsuz yönde. THKP potansiyelini harcayanlar, Denizleri diline pelesenk yapanlar tüm aldatmacanın altında kaldılar, tarih bile olamadılar.
"Düdük çaldı oyun bitti" benzetmesi 78 in özetidir.
Cezaevleri, işkenceler, can kaybı, maddi ve manevi çöküş yerini kaderci hayallere bıraktı.. Devletin kontrolünde din tam da burada devreye girdi ce bugün 20 yıllık iktidarı ile ülkeyi geri dönüşü zor bir yola soktu.
78 kuşağı aslında olmaması gereken bir kuşaktır. Dünya siyaseti nasıl devrim yapılmaz örneğini bu kuşakta gördü.
Devrim adına direnişler, toprağa düşenler, kahramanlıklar da olmadı değil tabiki...
Asıl vebal Devrimci Yol, Kurtuluş, Halkın Kurtuluşu gruplarına aittir... gerisi hak ettiği ölçüde payına düşeni alır.
Halil Beran
11.04.2021
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HALİL, BERAN, YAZDI:, KUŞAK, DEĞERLENDİRMESİ-2,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı