Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 15:37
 
DİRENÇ ÇİÇEĞİ AYTEN ÖZTÜRK VE HALKIN AVUKATLARI FAŞİZMİ YARGILADI: İŞTE DURUŞMA TUTANAKLARI
Gündem Haberi


Ayten Öztürk
"Bana çok sıradan bir işmiş gibi işkence yapıldı ama dinleyenlerin sıradan bir olaymış gibi dinlemesini istemiyorum. Ben doktorla görüşmeden önce TEM şubeden biri geliyor ve doktorla görüşüyordu. Bu yüzden doktorlar kafasını kaldırıp bakmıyordu bile.
"iddianamede ve mutalada bu kadar uzun tutukluluğu gerektirecek hiçbir şey yok. Tutukluluğumun sürmesi yasadığım işkencelerin örtbas edilmesi amacıyla olduğunu düşünüyorum."  
 
"Ankara bir senaryo oluşturuyor ve siz de o senaryoya uygun olarak hareket ediyorsunuz. Beni orada öldürmek istemişlerdi öldüremediler şimdi hapishanede öldürmeye çalışıyorlar. 898 yara vardı benim vücudumda ruhumdakileri saymıyorum"
İşkenceye ilişkin hiçbir soruşturma açılmadı bugüne kadar. Ben adres veremiyorsam işkencenin olmadığını mı gösteriyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Serbest bırakıldığım dosyada, şimdi ağır muebbetle yargılanıyorum." 
Ayten Öztürk tahliye talep ederek konuşmasını bitirdi. Avukat Seda Şaraldı, Ayten'in tahliye edilmesi için konuşmasına başladı.
 
Av. Seda Şaraldı:
 
Bu tarihlerde müvekkil zaten çoktan yakalanmış durumda. Bu süreçte 6 ay işkence görüyor. Nihayetinde boş bir arsada siyasi şube polislerine teslim edildi. Sizde SEGBİS açtınız savunmasına verince yakalamasını kaldırdınız. Yakalama tutanağıyla Ankara'da bir iddianame hazırlandı. 
Dosya birleştirilmek istendi siz reddettiniz fakat daha sonra tutuk devam kararları vermeye başladınız. Dosyada yeni hiçbir şey yok ama tutuk devam kararı vermeye devam ediyorsunuz. Tutuk devam kararlarınız noktasına virgülüne kadar aynıydı bugüne kadar.
Yakalama tutanağı nedir? Yakalama tutanağı müvekkilin 6 ay işkence gördüğünün delilidir. Siz bu tutanağa dayanarak tutuk devam kararları veriyorsunuz. Mütalaada beraat istenen bazı sanıklar var. Ayten Öztürk ile aralarında hiçbir hukuki fark yok.
Müvekkilimizin tedavi olması gerekiyor. Ve bu tedaviye devam edecek tahliye ederseniz. Bu aşamada tutuk devam kararı telafisi imkânsız zararlar doğuruyor, tahliyesini talep ediyoruz.
 
Mahkeme, tutukluluğa ilişkin karar vermek için ara verdi.  
 
Ayten Öztürk'ün tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 19 Mart 2021 tarihine saat 13:00'e ertelendi.
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİRENÇ, ÇİÇEĞİ, AYTEN, ÖZTÜRK, VE, HALKIN, AVUKATLARI, FAŞİZMİ, YARGILADI:, İŞTE, DURUŞMA, TUTANAKLARI,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı