Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 20:47
 
AVRUPA SÜRYANİ HALK MECLİSİ: AUGBURG BÖLGE MAHKEMESİ: TAŞIDIĞINIZ BAYRAK DHKP-C BAYRAĞIDIR
Dünya Haberi


Augsburg bölge mahkemesi: Kırmızı zemin üzerinde sarı yıldız, çekiç ve orak yasaktır!
24 yaşındaki Arami-Süryani aktivist, 2 Mart 2021'de Augsburg bölge mahkemesi tarafından 1 Mayıs 2018 gösterisinde Mezopotamya Komünist Süryanilerinin bayrağını taşıdığı için 90 gün oranla 1.800,00 para cezasına çarptırıldı.
Augsburg'lu aktiviste ek olarak, devrimci Süryani halk hareketinin diğer yedi yoldaşı, Bavyera ve Baden-Württemberg mahkemelerinden ceza emirleri aldı ve mahkum olarak gösterildi. Erdoğan'ın Almanya'ya yaptığı resmi ziyaretten üç gün sonra, 2 Ekim 2018'de ülke çapındaki baskınlardan etkilenenlerdir bu aktivistler. Ayrıca iki aktivist aleyhindeki yargılamalar da durduruldu.
Yetkililere göre, yanlarında Marksist-Leninist örgütü DHKP-C'nin (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) bayraklarını taşıdılar; halbuki bayrak Mezopotamya Komünist Süryanilerinin (SGB) bayrağıydı. Üzerinde sarı yıldız, orak ve çekiç vardı.
Dünkü duruşmada yargıç, daha en başından SGB'nin ve sembollerinin örgütlenmesinin Almanya'da yasak olmadığına, ancak DHKP-C bayrağının benzer olduğuna ve bu nedenle mahkeme nasıl devam edeceğine dair düşüneceğine karar verdi. Dernek Yasasına göre, bir sembol yasak değilse de "yasaklanmış olan bir sembole benzer" ise yasaktır.
Savcı, bayrakların belli noktalarda farklılık göstermesinin önemli olmadığını, ancak ana özelliklerinin aynı olduğunu; kırmızı zemin üzerindeki sarı yıldız, çekiç ve orak kombinasyonunun DHKP-C'ye ait olduğunu ve dolayısıyla DHKP-C'nin bayrağı olabileceğini vurguladı, bu nedenle yasak olduğunu söyledi.
Münih'ten Avukat Mathes Breuer, karşılaştırmalı olarak mahkemeye Sovyetler Birliği'nden birçok farklı bayrak ve Spartakusbund bayrağını etkileyici bir şekilde sundu. Bu bayraklar ve semboller, kırmızı bir arka plan üzerinde sarı bir yıldız, çekiç ve orak kombinasyonudur ve benzerdir. Hatta bazı durumlarda SGB bayrağına özdeştir.
Ayrıca avukat Breuer, bu yasağa göre bakılırsa kırmızı zemin üzerine sarı yıldız, çekiç ve orak bulunan tüm sembol ve bayrakların yasak olarak ilan edileceğini ve büyük bir baskı dalgası olması gerektiğini açıklıyor. Öyle ise bu tipik sosyalist veya komünist kombinasyona Almanya'da sahip olan herkese; her benzer sembollerine karşı çıkılması gerektiğini belirtti.
Avukat Breuer, bayraklar arasındaki farkların bayrakları karıştırmayacak kadar büyük olduğunu varsayıyor.
Swabia Kuzey Eyalet Polisi memuru ve Bavyera Anayasa Koruma görevlisi ile tanık olarak 3 saatten fazla görüşmelerin ardından yargıç, SGB bayrağının kafa karıştırıcı bir şekilde DHKP-C bayrağına benzediğini ve temsildeki farklılıkların bir önemi olmadığını belirtti. Augsburg Bölge Mahkemesinin kararını doğruladı.
Avukat Mathes Breuer ve Augsburg'lu 24 yaşındaki Süryani aktivist ise revizyona gidip sözde hukuk devletinde adalet mücadelesine devam etmek istiyor.
Avrupa Süryaniler Halk Meclisi, Augsburg Bölge Mahkemesini Mezopotamya'daki Komünist Süryanilerin bayrağına ilişkin muğlak hukuki durum nedeniyle eleştiriyor. Mahkeme, çok sayıda insanın ifade ve toplanma özgürlüğünü kısıtlıyor.
Kırmızı zemin üzerindeki bu sarı yıldız, çekiç ve orak bayrak, sosyalist ve komünist hareketin evrensel sembolüdür ve aslında yasal olsa da, duruma ve yerel polis otoritesine bağlı olarak, bayrağın gösterilmesi artık bir suç olarak görülebilir. Keyfi sınırlayan bu uygulama hukuken kabul edilemez.
Yerel soruşturma makamlarının, kendi başına yasal olan belirli bir durumda SGB bayrağını göstermenin yasaklanıp yasaklanmayacağına vaka bazında karar vermesi, ceza hukukundaki kesinlik ilkesiyle hiçbir şekilde uyumlu değildir. Bu şüpheli muamele, polis tarafından dernek yasasının ihlali iddiası olarak değerlendirilen Asuri-Süryani bayrağın son zamanlarda Düsseldorf'ta gösterilmesi gibi, tamamen yasal Suryoye kurumlara yönelik oluyor.
Federal İçişleri Bakanlığı, Süryani sembollerinin suç sayılmasının ve buna bağlı olarak toplanma ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının sona ermesi için netlik sağlamalıdır, örneğin federal devletlere gönderilen genelgeler aracılığıyla.
-AVRUPA SÜRYANİ HALK MECLİSİ -
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AVRUPA, SÜRYANİ, HALK, MECLİSİ:, AUGBURG, BÖLGE, MAHKEMESİ:, TAŞIDIĞINIZ, BAYRAK, DHKP-C, BAYRAĞIDIR,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı