Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 13:57
 
Anti Emperyalist Cephe: Uluslararası Sempozyumun 3. Günü
Dünya Haberi


"Adalet İstiyoruz" talebiyle Anti Emperyalist Cephe'nin düzenlediği uluslararası sempozyum 4 Nisan günü, 3. gününde ise "Halk İçin Devrimci Sanat-Uluslararası Halk Meclisi" konusuyla devam etti. Sempozyuma devrimci tutsak Musa Aşoğlu ise canlı olarak telefon ile bağlandı.

 

Üçüncü gününün toplantıları saat 09.00'da açılış konuşmasının ardından birinci oturuma geçildi.

"Grup Yorum’u dünyayı sanat ile değiştirmek isteyen bir kolektif.

Dünya sanat ile nasıl değişebilir?" vurgusunda bulunan AEC'nin ilk konukları Türkiye'den büyük direnişte bedenlerini siper ederek ölümsüzleşen Helin Bölek'in annesi Aygül Bilgi, İbrahim Gökçek'in babası Ahmek Gökçek oldu. Büyük direniş boyunca evlatlarının yanında olan aileler yaşadıklarını anlatarak O'nların unutulmaması için tüm dünyaya verdikleri mücadeleyi anlatmak gerektiğini vurguladılar.

Ardından İtalya'dan konferansa katılan Banda Bassotti isimli müzik grubu söz alarak, Grup Yorum ile dayanışma içindeki olduklarını ve tüm dünyada direnenlerin yanında olduklarını vurguladı.

Yine İtalya'dan Marta Meloni, Grup Yorum ile Dayanışma Komitesi (Comitato solidale Grup Yorum) ve Pati söz alarak duygu ile düşüncelerini dile getirdiler.

Türkiye'den konuk olan Grup Yorum emekçisi Bergün Varan sempozyuma bağlanarak, yaşadıkları baskılara değinerek, herkesi Grup Yorum nezdinden direnmekten başka bir çarenin olmadığını vurguladı.

Türkiye'den Mehmet Esadoğlu, Almanya'dan Grup Yorum'un avukatı Yener Sözer ve Yunanistan'dan ise Yperastikoi müzik grubu katılarak Grup Yorum ile dayanışma içinde olduklarını ve direnenlerin yanında olduklarını aktardılar.

Saat 13.00'te ise ikinci oturuma geçilerek, "Direnen ve teslim olmayan sanat nasıl olmalı? Uluslararası Sanat Meclisini nasıl kurabiliriz?

From Victor Jara‘dan Grup Yorum’a Grup Yorum‘dan Pablo Hasel‘e" konusu ele alındı.

Bu oturumda ise Almanya'dan Diether Dehm, Die Linke milletvekili ve sanatçı, Fransa'dan Baricad, Türkiye'den İbrahim Karaca ve Almanya'dan Nicolás Miquea katıldı. Konunun işlenmesinin ardından verilen 15 aradan sonra ise oturama devam edildi.

Devam edilen oturumun ikinci bölümünde ise konuya ilişkin İspanya emperyalizmi tarafından yaptığı sanattan dolayı tutsak edilen Pablo Hasel’in avukatı Alejandra Matamoros, Avusturya'dan Grup Yorum Solidarity'nin bir klibi gösterilirken, Yunanistan'dan Militan Oyuncular Meclisi üyesi oyuncu Rozi Monaki, Yunanistan Grup Yorum Dayanışma Komitesi ve yine Yunanistan Savaş Stroumpos-Simeo Miden Tiyatro Grubu'nun Tiyatro yönetmeni toplantıya bağlanarak baskılara karşı direnmekten ve birlikte mücadele etmekten başka bir çarenin olmadığı vurgulandı.

Sempozyumun son günün bir de sürpriz konukları vardı. Yunanistan'daki devrimci tutsaklar Ercan Gökoğlu ile Şadi Naci Özpolat daha önceden bulundukları hapishaneden gönderdikleri ses kaydı ile sempozyuma konuk olurken, Almanya'dan özgür tutsak Musa Aşoğlu ise Hamburg Hapishanesi’nden canlı olarak telefon ile bağlandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Anti, Emperyalist, Cephe:, Uluslararası, Sempozyumun, 3., Günü,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı