Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 15:45
 
Halkın Tutsak Avukatları Selçuk Kozağaçlı Ve Barkın Timtik'in Bugün Görülen Duruşmasından Notlar...
Gündem Haberi


 
Selçuk Kozağaçlı savunmasına başladı: Yargıtay ilamı, BAM kararları, mahkemenizin kararları, birleştirme kararları bana tebliğ edilmedi. Tutuksuz olduğum bir dosyaya beni tutuklu olarak dahil etmişsiniz. Şimdi diyorsunuz ki ne diyorsun? Bu dosyada tek bir doğru karar verildi o da 37 ACM'deki dava açıkken bu dosyaların mükerrer olduğu gerekçesiyle birleştirme istendi. Bu dosyalar açıkken birleştirilmeliydi.
Bu yanlış karar ancak Yargıtay'dan kısmen dönebildi. Bu arada Ebru yaşamını yitirdi, Aytaç sakat bırakılmaya çalışılıyor. Arkadaşlarımız hükümlü durumu düşürüldü. 
 
Barkın Timtik: Birleştirmeyi zaten kabul etmişsiniz, bu aşamadan sonra bize Yargıtay kararı hakkında ne düşündüğümüzü sormanız usule uygun hale getirmez. İşin içinden çıkmanız çok zor, bu dosyanın arasında bir avukatın canı var çünkü.
 
Selçuk Kozağaçlı: Bu davanın 9. yılındayız, hiçbir aşamada tahliye talep etmedim. BU dosyadan 7 yıldır tutuksuz yargılanıyorum. Celse arasında 2014'te adli kontrolsüz, örgüt yöneticiliği suçlamasından salıverildim.
Bu dava ile %70 benzer olan başka bir dosyadan yargılandık tutukluluğumuzun nedeni o dosyadır. Hüküm kuran mahkeme son sözümü sormadı, sizin 9 yıldır yargıladığınız hususu 4 ay da karara bağladı. Size de öyle 9 yıl oyalanılmaz bakın biz kararımızı verdik dediler.  
Bu dosya benim için mükerrerse Oya Aslan için, Özgür Yılmaz için neden mükerrer değil?
Tutuk devam kararınıza tek bir gerekçe koymuşsunuz. Tutuklamanın ön koşulları ve nedenleri farklıdır. Şüphe, katalog suç bunlar neden değildir; ön koşuldur. Siz kaçma ve saklanma şüphesini gösteren somut olgular demişsiniz. Savcılık ise şu an katalog suç nedeniyle tutuklu kalmamızı istiyor. Katalog suç bir karine yaratıyor ama gerçeğin karşısına katalog konmaz. Tutuklama kararında kaçma şüphesinden bahsedecekseniz, bunun somut olgusunu yazmak zorundasınız.
Beni tutuklu tutmak için gerçek nedenleriniz olabilir. Birisi size demiştir ki bunları bırakırsanız canınızı yakarız. Bugüne kadar beni tahliye eden 6 yargıç da sürüldü ve tenzil-i rütbe ile indirildi.
Bunlar karara yazılamayacağı için kaçma şüphesi yazıyorsunuz. Bu dosyada benim hakkımda 3 kere yakalama kararı çıktı. İlkinde ben yurtdışındaydım, televizyondan bineceğim uçağın sefer sayısını bildirip geldim. 4 saat boyunca IŞİD'in roket attığı bir yolu geçtim.
Havalimanı'nda gözaltına alındım ve tutuklama kararına kaçma şüphesi yazdılar. O kararı veren hakimle aynı hapishanedeyiz. 
2018'de tahliye edildikten sonra adliyeye geldim, mahkeme heyeti salonu terk etti, beni tekrar gözaltına aldırdılar. Ve yine kaçma şüphesi nedeniyle tutuklandım. Bu kararların karar olmadığını biliyordum. Ama Ebru daha bir güzel biliyordu, asla teslim olmadı.
Anayasayı ve AYM'yi tanımadığını cesaretle ifade edebilecek kadar hukukun dışına çıkmış bir kişinin bile kararlarına uymak gerekir diye mi düşünüyorum? Hayır, bu kararları tanımamak her avukatın mesleki görevidir.  
Biz niye tutuklandık diye ölüm orucu yapmayız, ama bize adil davranılmazsa, onurumuza saldırırlarsa direniriz. Beni niye tutukladınız demedi Ebru. Tanıklarımı niye dinlemedin, delillerimi niye toplamadın dedi.
Barkın Timtik: Ebru'nun talepleri için mücadele eden meslektaşlarım burada onları, yurt dışından gelen meslektaşlarımı selamlıyorum. Bugün Ebru'nun sözlerini dillendirmek istiyorum.  
Biz siyasi sebeplerle tutukluyuz, mesleğin ifasıyla bağdaşmayan herhangi bir fiilimiz yok. Bize somut bir olay hiç yönlendirilmedi. Bu sözde davalar ile sadece özgürlüğümüz çalınmadı bizden canımız alındı. Davanın esasına dair bütün sözler Ebru tarafından söylenmiştir.
Ebru Timtik yeni bir hukukçu ve aydın kuşağının yol göstericisi olarak yaşamaya devam edecek. 
Ebru şöyle diyor: 5 Nisan'ı ölüm orucuna başlamak için seçmem sadece Avukatlar Günü olmasından değil. Stajyeri olduğum Behiç Aşçı da aynı böyle bir günde adalet için ölüm orucuna başlamıştı.
Helin, türkülerini özgürce söylemek için canını verdi. Türküler susarsa halk dilsiz kalır. Ben Helin'in avukatıyım, avukatlığına devam ediyorum. Ya onun türkülerini söyleyeceğim ya da adalet için öleceğim. 
Ben vekaletini aldığım yüzlerce insandan bana güvenmelerini istedim. Hak aramanın bir yolunun mutlaka bulunacağını söyledim. Hukuka aykırı delillerle mahkum edilen binlerce insan adına söylüyorum sözlerimi.
Halkın avukatları her koşulda hak aramaya devam eder demiştik, Helin'e destek olmak için açlık grevine başlamıştık. Helin artık yaşamıyor. Bizim değerimiz adalettir. Adalet ne bir koltuğun, sarayın, partinin adı olamaz. Adalet için ölünür. 
Siyasi davalarda adil bir yargılamaya hiç tanık omadık. Bizim davamız üzerinden gösterilen pervasızlık pek az davada gösterildi. İktidar bizi kendisine tehdit olarak gördükleri listesine koymuş belli. Suriye politikasına karşı, maden politikasına karşı tavrımız bunun nedenleri Kamu istihdam politikası karşısında tavrımız, tasfiyecilik karşısında duruşumuz. 19 Aralık, JİTEM davalarını ısrarla takip ettik, bize saldırarak avukatları geriletebileceklerini düşündüler.
İdam olsa bizi öldürecekler ve halka özellikle avukatlara umutsuzluk ve korku nesnesi yapacaklardı. Biz asla vermedik o fotoğrafı biz o insanların umut ve onur simgesi olmak isteriz kabul ederlerse. 
Ölüme hevesli olduğumuz için ölüm orucu değil bu eylemin adı; adaleti, doğruluğu ölümüne savunduğumuz için adı ölüm orucu.
Hiçbir mahkeme, yargılama devrimci avukatlık geleneğinin üzerine gölge düşüremez. Bu dosyada karar 27 Ağustos günü verilmiştir. Ebru'nun canıyla mühürlenmiştir. 
 
Özgür Yılmaz: Bugün kaçma şüphesinden çok konuşuldu. Ben her zaman bu dosyanın kaçan insanı oldum. Faşizmin
adaletine inanmıyorum çünkü.
Ben hep kaçıyorum, kaçtığım halde kaçma şüphem yok diye tahliye edildim. Selçuk’un da başına tam tersi geliyor.
Arkadaşlarımın tahliyesini istiyorum, öfkemizi daha fazla büyütmeyin.
 
Oya Aslan: 5 Nisan Avukatlar Günü’nü mücadele dönüştüren bütün meslektaşlarımı kutluyorum. Tutuklu meslektaşlarımın tahliyesini talep ederim.
 
Avukat Barkın Timtik ve Avukat Selçuk Kozağaçlı'nın tutuk hallerinin devamına karar verildi.
 
 
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Halkın, Tutsak, Avukatları, Selçuk, Kozağaçlı, Ve, Barkın, Timtik'in, Bugün, Görülen, Duruşmasından, Notlar..., ,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı