Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 13:01
 
Ayşe Bayram’ın cenazesi ailesine verilmiyor
Gündem Haberi


Şırnak’ta bir buçuk yıl önce yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren Ayşe Bayram’ın cenazesi, ailesine verilmedi. DNA testi “anne-baba yok” diye reddedilen Bayram’ın cenazesi nereye gömüldüğü söylenmiyor. 

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi dağlık bölgelerinde 23 Ekim 2019’da yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren 8 HPG’li arasında bulunan Ayşe Bayram’ın cenazesi aileye verilmiyor. Küçük yaşta anne ve babasını kaybettiği için DNA testi alınamayan Bayram’ın cenazesi kardeşlere teslim edilmiyor. 
 
‘BÖYLE BİR CENAZE YOK’
 
Bayram ailesi, ölümü haberlerde öğrendikten sonra 24 Kasım 2019’da Diyarbakır’dan Şırnak’a gitti. Savcılığa başvuran aile, cenazenin teşhis edilerek kendilerine verilmesini talep etti, ancak cenazenin bir hafta önce Şırnak’ta defnedildiği belirtildi. Savcılık, mezarlık yerine ilişkin aileye bilgi vermezken, aile üyelerinin ısrarları üzerine bu kez, olayın Beytüşşebap’ta gerçekleştiğini ve dosyanın ilçe savcılığında olduğu söylendi. Aile bireyleri, gittikleri Beytüşşebap Savcılığı’nda yetkili iki polisle görüşüp durumu anlattı. Polislerden biri, hava saldırısında yaşamını yitirenlerden birinin Ayşe Bayram olduğunu belirtirken, savcı ise “böyle bir cenaze yok” dedi. Bayram’ın ağabeyi ve ablasının, DNA testi kan örneklerinin alınması yönündeki talepleri de savcılık tarafından “anne-baba olmadıkları” gerekçesiyle reddetti. 
 
‘PSİKOLOJİK SAVAŞ YÜRÜTÜYORLAR’
 
Bayram’ın ablası Miyaser Bayram (40), yaklaşık bir buçuk yıldır yaşamını yitiren kardeşinin cenazesini almak için uğraştıklarını ve kendilerinden DNA testi için kan örneğinin alınması talebiyle Beytüşşebap Savcılığına iki defa dilekçe verdiklerini kaydetti. Verilen her iki dilekçenin savcılık tarafından reddedildiğini vurgulayan Yıldırım, “Üçüncü dilekçeyi Kulp savcılığına yazdık ve geçen hafta Cumartesi günü savcılığı aradık; ancak savcılık ‘Ayşe’nin Beytüşşebap’tan dosyasının gelmedi’ dedi. Dilekçelerimizde, bizden DNA testi için örnek alınmıyorsa anne ya da babamın mezarından alınmalarını belirttik. Yani biz iki türlüsüne de hazırız. Ama bizlere bir türlü bir cevap vermiyorlar. Üstümüzde psikolojik savaş yürütüyorlar, süreci uzatıyorlar” diye konuştu. 
 
‘CENAZEMİZİ VERSİNLER’
 
“Adalet olsaydı insanların üzerinde bu kadar psikolojik baskı yapmazlardı” diye abla Bayram, “Öyle bir durumdayız ki bedenlerimizde ruhlarımız yokmuş gibi hissediyoruz. Anne babamız yoktu, kardeşimizin cenazesi devletin elinde ve biz kardeşimizi almak istiyoruz. Biz diyoruz ki bir an önce cenazemizi versinler” diye belirtti. 
 
ANNE BABASIZ BÜYÜDÜ 
 
Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Text (Tahtabeş) köyünde 1994 yılında dünyaya gelen 7 kardeşin en küçüğü Ayşe Bayram, daha iki yaşındayken babasını, yedi yaşında ise annesini kaybetti. İlkokulu doğduğu köyde okuyan Bayram, ortaokul ve lise yıllarını ise Diyarbakır merkezde akrabalarının yanında kalarak sürdürdü. 2014 yılında üniversite sınavına giren Bayram, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü kazandı. 2014 yılında sosyoloji bölümüne başlayan Bayram’ın üniversite hayatı sadece iki ay sürdü. Bayram, üniversiteye başladıktan iki ay sonra HPG’ye katıldı. 
 
Ayşe Bayram, gittikten sonra aile bireyleri birçok kez emniyete çağrılarak, baskı uygulandı. 
(M.A)
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ayşe, Bayram’ın, cenazesi, ailesine, verilmiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı