Haber Detayı
20 Şubat 2021 - Cumartesi 13:59
 
Almanya Halk Cephesi: Sevcan, Seher Adıgüzel ve Betül Varan’a Özgürlük
Dünya Haberi


Almanya’da ve Hollanda da doğup büyüyen ve ülkelerine dönen dört kardeş ağır cezalarla cezalandırılarak ülkesine dönmek isteyen gençlere gözdağı verilmek isteniyor.

Sevcan ve Seher iki kardeş ve Almanya’da doğmuş ve yüzleri hep vatanlarına, halklarının yaşadıklarına dönük olmuş iki gencecik kız kardeş, iki devrimci, iki yoldaş…

Ülkelerinde binlerce km uzakta doğup büyümek ülke sevgisine, halk sevgisine engel değil.  Halkın sorunlarını kendi yüreklerinde duyup, Almanya da Irkçılığa karşı mücadele içinde yer almış Sevcan daha çocuk yaşında Almanya’da katliam yapan NSU’lu ırkçı katilleri, Irkçılığı teşhir ederken Alman polisi tarafından gözaltına alınan pırıl pırıl bir genç…  Ülkesine giderek orada halkının arasında yaşamayı tercih etti Sevcan… Berkin’in vurulup yüzlerce gün yaşam savaşını kaybedip daha 15 yaşında toprağa düşmesine tanık oldu, tabutunu omuzladı. Gencecik insanların evlerinde katledildiği olaylara tanık oldu. Sıla Abalay, Günay … ve birçok gencin cenazelerini omuzladı. Defalarca tutuklandı. Bu gün sırf devrimcilerin cenazelerine katıldı, onları sahiplendi ve Avrupa dan giderek ülkesindeki mücadeleye omuz verdiği için ağır cezalarla cezalandırıldı. Neden? Çünkü Avrupa’daki gençlere “kötü örnek” oluyor. 

Seher Adıgüzel,  daha küçücük yaşında ablasının arkasından ülkesine gitti. Hem ablasıyla birlikte olmak hem de Konserleri yasaklanan Grup Yorum’u sahiplenmek için ülkesine giderek hemen her üyesinin tutuklu bulunduğu Grup Yorum içinde yer aldı, onların türkülerini söyledi. Tüm bunlardan dolayı üç yıldı defalarca tutuklandı…

Betül Varan ve Bergün Varan kardeşler de Hollanda da doğdu. Onlarda halkının, vatanının sorunlarını omuzlamak, halkın türkülerini söylemek için ülkelerine döndüler. Grup Yorum içinde yer aldılar. Bergün daha gittiğinin üçüncü günü Grup Yorum’un çalışmalarını yaptığı İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında polis tarafından saçları kökünden koparılarak tutuklandı. 

Bergün geçtiğimiz günlerde duruşmasında tahliye edildi.  Ancak Sevcan, Seher ve Betül hala tutuklu. AKP faşizmi bu gençlerimizin ülkelerine sevgilerini, halkının sorunlarına sahip çıkmalarını ve devrimcilik, devrimci sanatçılık yapma tercihlerini cezalandırmak istiyor. Avrupa’dan gelmelerine pişman etmek, oradan ülkesine dönmek isteyen gençlere, insanlara gözdağı vermek istiyor.  Onun için burunlarından getirmek, gün yüzü göstermemek, sürekli hedef yapmak istiyor. AKP bugün kendine karşı en ufak bir eleştirisi olanı bile hapishaneye atarken ülkesine dönen gençleri elbetteki cezalandırmak isteyecektir.  Bunun bilincindeyiz.  Onlar ülkeyi parsel parsel satarken, saraylarda yaşarken kendilerini en vatansever, bütün katilliklerini, sömürülerini dile getirenleri de vatan haini ilan ediyorlar. Yurtdışında yaşayan emekçi vatandaşlarını dahi emperyalistlere satan, ülkesine döviz getiren insanları kendi eliyle emperyalistlere ihbar eden AKP, sadece döviz getirsinler, kendine oy versinler ama asla vatanlarına sahip çıkmasınlar istiyor. Gerçekte vatan haini olanlar vatanseverlik dersleri veremezler. Sömürülerine çomak sokan, bunu eleştirenler vatan haini değildir. Tabanını yitirmiş AKP bizim geleceğimiz olan gençlerimizi yıldırmayı başaramayacak… O AKP iktidarı ki üniversitelere kayyumlarla Rektör atarken buna karşı çıkan pırıl pırıl gençlerimizi hedef haline getirip, işkencelerden geçirip, hapishanelere atan bir iktidardır. Birçok olumsuz ününe böylesine ünlerde katmış sömürücü, katliamcı, artık tabanını kaybetmiş sadece zulümden beslenen ve battıkça baskıya ve zora daha çok sarılan AKP iktidarı başarılı olamıyor. Olamadıkça da daha fazla saldırganlaşıyor. 

Ama yine başarılı olamıyor. Bu arada gençlerimizi de pişman, perişan etmeye çalışıyor.

Bunlara sessiz kalmayacağız? Elbette kalmayacağız. 

Almanya’da yaşayan halkımız; AKP’nin bu adaletsizlikleri, katilliği, yalancılığı yetti artık!

Gencecik insanlarımızın, yalanlarla, yalancı tanıklarla, iftiracılarla onlarca yıl hapislerde yatırarak, geleceksiz bırakmalarına izin vermemeliyiz, vermeyeceğiz.

Evlatlarımıza, gençlerimize vatanlarını seven devrimcileri AKP’nin adaletsizliğine bırakmayacağız.

Sevcan’ımıza, Seher’imize, Betül’ümüze sahip çıkacağız onları da Bergün gibi zulmün elinden alacağız. Onlar bizim evlatlarımız, onlar bizim geleceğimiz, onlar bizim birlikte büyüdüğümüz arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, yoldaşlarımız… Onlar sahipsiz değil…

Onları mektuplarımızla, protestolarımızla, her yerde ve her ortamda anlatarak, bu haksızlıkları teşhir ederek sahiplenebiliriz. Seslerini herkese duyurabilir onları zulmün elinden alabiliriz. 

Bir kart bir mektup

Bir bildiri, bir afiş, bir pankart

Bir şarkı söyleyerek, bir video çekerek,

Yaşadığımız yerdeki duyarlı insanları harekete geçirerek, uluslararası dayanışma yaratarak

Bağlı bulundukları konsolosluklara baskı yaparak (Almanya, Hollanda)

Türkiye konsoloslukları önünde gösteriler yaparak,

Türkiye Adalet Bakanlığını arayarak, dilekçeler yazarak,

Onları tanıyan gençler, arkadaşları olarak onları anlatarak,

Ve daha onlarca yüzlerce yöntemle onlara sahip çıkıp bir baskı gücü oluşturabiliriz. Yaratıcılımızı da katarak onları faşizmin elinden alabiliriz.

Sevcan Adıgüzel, Seher Adıgüzel, Betül Varan’a Özgürlük!

Grup Yorum Halktır Susturulamaz!

Devrimcilik Yapmak Suç Değil Görevdir!

Almanya Halk Cephesi

Türkiye Adalet Bakanlığı Telefon: (90 (0312) 417 77 70

 Fax:90 (0312 419 33 70

 E-Mail: E- Posta: İnfo(At)Adalet.Gov.Tr

İletişim: Almanya Adalet İstiyoruz Komitesi

Grup Yorum Solidarity Comitee

Facebook: Freegrupyorum

E-Mail: Gerechitkeitkomitee@Gmail.Com

Freegrupyorum@Gmail.Com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Almanya, Halk, Cephesi:, Sevcan,, Seher, Adıgüzel, ve, Betül, Varan’a, Özgürlük,
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı