Bugün - 17 Ocak 2021 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Kamu Emekçileri Cephesi: KESK/Eğitim-Sen MYK, AKP Faşizmiyle İşbirlikçiliğine Devam Ediyor

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (Myk) Genel Kurul’da; Yüksel Direnişçilerini Ve Direnişten Yana Tavır Alarak Myk Üyelerini Eleştiren Üyelerini, Sendikadan İhraç Etti! Kesk/Eğitim-Sen Myk Devrimci Kamu Emekçilerini İhraç Ederek AKP Faşizmiyle İşbirlikçiliğine Devam Ediyor! KESK/Eğitim-Sen MYK 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

Gündem Haberi - 04 Aralık 2020 Cuma - 12:53
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (Myk) Genel Kurul’da; Yüksel Direnişçilerini Ve Direnişten Yana Tavır Alarak Myk Üyelerini Eleştiren Üyelerini, Sendikadan İhraç Etti!
Kesk/Eğitim-Sen Myk Devrimci Kamu Emekçilerini İhraç Ederek AKP Faşizmiyle İşbirlikçiliğine Devam Ediyor!
KESK/Eğitim-Sen MYK 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde Genel Kurulunu gerçekleştirdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (Myk) Genel Kurul’da; Yüksel Direnişçilerini Ve Direnişten Yana Tavır Alarak Myk Üyelerini Eleştiren Üyelerini, Sendikadan İhraç Etti!

Kesk/Eğitim-Sen Myk Devrimci Kamu Emekçilerini İhraç Ederek AKP Faşizmiyle İşbirlikçiliğine Devam Ediyor!

KESK/Eğitim-Sen MYK 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Delegelerinin yalnızca beşte birinin katılımıyla gerçekleşen Genel Kurulda , tüm itirazlara rağmen, AKP’nin KHK’lar ile yaratmak istediği kamudaki devrimci-demokratlara yönelik tasfiye politikasına karşı 4 yılı aşkındır fiili mücadele eden ve şu an faşizmin zindanlarında tutuklu bulunan üyeleri Yüksel Direnişçileri Nuriye Gülmen, Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu’nun gıyabında , sendikada sorumlulukları olan üyeler Ayhan Erkal, Pelin Akbaş Yeşil, Yusuf Mengilli, Eylem Uysal, Sabah Aras ve Ahmet Korkmaz hakkında da  ihraç kararı alındı. Genel Kurul’da gerçekleşen ihraçta Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Mehmet Dersulu kendilerini savunamamışlardır. Çünkü tutuklu bulunmaktadırlar. Onların tahliyesine kadar bile ihraç kararlarını gündem dışı tutmayan, onlara en baştan kendilerini savunma hakkı vermek istemediği anlaşılan Eğitim Sen MYK’sı düşmanca bir tavır sergilediğini, onların gıyabında ihraç kararı alarak da ne kadar çürümekte olduğunu gözler önüne sermiştir.

Burjuva hukukunda bile verilen savunma hakkını üyesi olan Yüksel Direnişçilerine vermeyen Eğitim Sen MYK’sı, tüzüğünde yer alan devrimci sendikacılık anlayışından ne kadar uzaklaştığını ve burjuva hukunun bile gerisine düştüğünü ispatlamıştır. Sendikanın tarihine, kuruluşu için verilen emeğe, ödenen ağır bedellere ihanet etmiştir.

Sözde ‘sendikamız itibarsızlaştırılmak isteniyor, buna izin vermeyeceğiz’ yaygarası kopartarak üyeleri üzerinde algı yaratmak derdinde olan KESK/ Eğitim Sen MYK’sı asıl olarak devrimci sendikacılığı tasfiye gayesini hedeflemiştir.

Bugün AKP faşizmiyle uzlaşmaz bir şekilde mücadele etmeyenler, bedeller ödemeyi göze alamayanlar yalnızca uzlaşarak, faşizmden icazet alarak ayakta kalabileceğini, varlığını sürdürebileceğini sanmaktadır. Oysa bu büyük bir yanılgıdır. Faşizmin sınıf kiniyle hareket etmektedir. Faşizmle verilecek mücadele uzlaşmaz olduğu sürece sonuç verecektir. Aksi takdirde çürüme ile başlayan süreç dönüşü olmayan bir yenilgiye mahkûmiyet halini alır.

KESK/ Eğitim Sen MYK’sı bu gerçeği ihraç kararlarını onaylarak göz ardı ettiğini duyurmuş oldu. Ohal ve KHK’lere karşı direnmemeyi, direnişlere de destek olmamayı seçerek başladığı faşizmin karşısındaki hareketsizliğini, tavırsızlığını, uzlaşmacılığını, aynı AKP’nin kamudaki tasfiyesine ortaklık edercesine kendi içindeki devrimci çizgiyi tasfiye ederek kanıtlamış oldu. Takındığı bu tavır ile asıl sendikayı itibarsızlaştıran, tüzüğünü hiçe sayan, üyelerinin sendikadan beklediği tavrı göstermeyerek onları bu baskıcı, diktatör rejimde yanlız bırakan Kesk/ Eğitim Sen MYK’sıdır. Kendi bilinçli yanlışlarının üzerini örtmek için devrimci sendikacılık anlayışını savunan, sendikanın tüzüğünün işlerliği için MYK’ya eylem çağrısı, direnişlere ve direnişçilere destek çağrısı yapan üyelerine saldırmıştır.

Faşizm her türlü silahla halklara saldırırken halka da her türlü imkanını faşizm karşısında mücadele aracına dönüştürmelidir. Bu mücadele araçlarından biri de devrimci sendikacılık anlayışıdır. Sarı sendikalaşmaya karşı kurulan ‘faşizm karşısında demokrasi emperyalizm karşısında bağımsızlık’ şiarı ile hareket edeceğini taahhüt eden bir sendikanın teslimiyet politikası sergiliyor olması kabul edilemez.

İhraçlarımızın tek, gerçek gerekçesi tasfiye edilmek istenen devrimci sendikacılık anlayışı ile bugün AKP faşizmi karşısında varlık mücadelesini bedel ödemeyi göze almak yerine uzlaşarak vermeyi tercih eden Eğitim Sen MYK’sı arasında yürüttüğümüz ideolojik mücadeledir.

Bizler savunmakta olduğumuz devrimci sendikacılık anlayışından asla vazgeçmeyeceğiz. Elmas Yalçınların memurluk pratiğini biliyoruz. Faşizm karşısında verilecek mücadelenin yalnızca uzlaşmaz bir kavga ile mümkün olduğunu da biliyoruz. Faşizm karşısında direndiğimiz için bizden çekinen, bizi içinde barındırırsa AKP faşizminden istediği icazeti alamayacağından endişe eden ve asıl olarak mevcut konumlarını kaybetme derdine düşen KESK EĞİTİM SEN MYK’sının tavrını ve aldığı kararı reddediyoruz. Sendikanın tarihine yapmakta oldukları ihanet karşısında sessiz kalmayacağız. Faşizmle verdiğimiz uzlaşmaz mücadeleyi sendikanın yönetimindeki teslimiyetçi anlayışlar karşısında da aynı kararlılıkta sürdüreceğiz.

Eğitim Sen delegasyonuna sesleniyoruz;

Verdiğiniz ihraç kararı Eğitim Sen’in tarihine kara bir leke olarak geçmiş oldu. Faşizm karşısında göstermiş olduğunuz uzlaşmacı tutum eleştirildi, ısrarla duymamaktan geldiniz. Direnişlere desteğiniz beklenirken sizler katil Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu ile el sıkıştınız, AKP’nin baş denetçisi Şerif Malkoç’u sendikada ağarlarken kendi üyelerinizi, üstelik 4 yılı aşkındır her türlü bedeli, işkenceyi göğüsleyen üyeleriniz Yüksel Direnişçilerini tekme tokat sendikadan attınız. Kapınız faşizmin temsilcilerine sonuna kadar açılmışken bizlere, kendi üyelerinize kapandı. Ne hakla? Bu utanç dolu tavrınız asla unutulmayacak. İhraç kararından vazgeçmediğiniz ve özeleştiri vermediğiniz takdirde emekçilerin gözünde faşizme hizmet ediyor olarak anılacaksınız.

Devrimci Kamu Emekçilerinin ve Direnişçilerin İhracı Kabul Edilemez!

İhraç Kararı Geri Çekilmelidir!

Devrimci Kamu Emekçileri Sendikadan Tasfiye Edilemez!

Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz!

Kamu Emekçileri Cephesi (29 Kasım 2020)

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
BOLU F TİPİNDE HAKLARI GASP EDİLDİĞİ İÇİN DİRENEN ÖZGÜR TUTSAKLARA YAPILAN SALDIRIYI AİLELERİ ANLATIYOR 
“ADINI SİZ KOYUN” (1) TEMEL DEMİRER
KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi

KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi
Boran Yayınlarından Yeni Kitap: Bereketli Zindan   
TAYAD'IN İŞKENCEYİ HALKIMIZA DUYURMA HABERİ TWİTTER TARAFINDAN ENGELLENDİ
GAZİ HALK CEPHESİ'NDEN DUVAR GAZETESİ ÇALIŞMALARI
Okmeydanı Halk Cephesi'nin Deniz Şah'la İlgili Açıklaması
Diğer Başlıklar

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
FRANSA HALK CEPHESİ: 'Soysuz'un Çeteleri'nden Hesap Soracağız
BOLU F TİPİNDE HAKLARI GASP EDİLDİĞİ İÇİN DİRENEN ÖZGÜR TUTSAKLARA YAPILAN SALDIRIYI AİLELERİ ANLATIYOR 
“ADINI SİZ KOYUN” (1) TEMEL DEMİRER
KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi
Boran Yayınlarından Yeni Kitap: Bereketli Zindan   
TAYAD'IN İŞKENCEYİ HALKIMIZA DUYURMA HABERİ TWİTTER TARAFINDAN ENGELLENDİ
GAZİ HALK CEPHESİ'NDEN DUVAR GAZETESİ ÇALIŞMALARI
Okmeydanı Halk Cephesi'nin Deniz Şah'la İlgili Açıklaması
Tecrit, Hücre, Hak İhlalleri: İnsan Ancak Mezarda Yalnız Kalabilir!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(87 Online) 0,09ms