Bugün - 18 Ocak 2021 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Yunanistan Anti Emperyalist Cephe/Yunanistan Halk Cephesi : Alexis’ten Berkin’e Zafer Direnen Halkların Olacaktır

“Bir Çığlık Yükseliyor Atina’nın Orta Yerinde, İsyanın, Umudun, Kurtuluşun Çığlığı Acının Öfkeye Kine Döndüğü Bu Çığlık, 12 Yıldır Yükselmeye Devam Ediyor” Bir çığlık yükselir, bu çığlık isyanın, bu çığlık artık dur demenin çığlığıdır.

Dünya Haberi - 01 Aralık 2020 Salı - 19:34
“Bir Çığlık Yükseliyor Atina’nın Orta Yerinde, İsyanın, Umudun, Kurtuluşun Çığlığı
Acının Öfkeye Kine Döndüğü Bu Çığlık, 12 Yıldır Yükselmeye Devam Ediyor”
Bir çığlık yükselir, bu çığlık isyanın, bu çığlık artık dur demenin çığlığıdır.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

“Bir Çığlık Yükseliyor Atina’nın Orta Yerinde, İsyanın, Umudun, Kurtuluşun Çığlığı

Acının Öfkeye Kine Döndüğü Bu Çığlık, 12 Yıldır Yükselmeye Devam Ediyor”

Bir çığlık yükselir, bu çığlık isyanın, bu çığlık artık dur demenin çığlığıdır. Hiç beklenmedik bir zamanda bir yerde ortaya çıkabilir bu çığlık.

Tozlu bir emekçi mahallesinde, dar bir sokakta, ya da bir üniversite amfisinde, bir şehir merkezinin kalabalığında, bir köşede, bir dönemeçte, kaya çatlığından çıkan su gibi fışkırır.

Soweto’dan bütün Güney Amerika’ya uzanan yoksul siyahilerin yüzü.

Meksikalı köylü kadınların yüzü,

Arjantin’den Uruguay’a işgalci bir fabrika işçisinin,

İntifa’da Filistinli bir direnişçinin.

İspanya’da barikatlarda direnen halkın yüzü.

İtalya’da faşizme dur diyen

Stalingrad’da Moskova’yı savunanların yüzüdür.

Bir pazartesi sabahı şafak doğmadan işe giden işçilerin yüzü.

Okmeydanı’nın griye boyanmış yorgun ama gururlu sokaklarından bir yüz olur Berkin’dir bu.

Atina’nın ortasında Alexis’in yüzüdür bu.

Bu yüzü tüm insanlık tanımaktadır, bu yüz insanlığın tiranlara, despotlara karşı, egemen iktidarlara karşı, faşizme karşı isyanının, ayaklanmasının, karşı gelişinin yüzüdür.

Bu yüzden yükselir çığlık, bu yüzlerden yükselir çığlıklarımız.

Bu çığlık Atina’nın orta yerinde yükseldi, Atina’nın dar bir sokağında bir akşam üstü vuruldu Alexis.

“İşçiler haykırırlar ekmek diye

Tüccarlar bağırırlar pazar diye.

Eskiden işsizler açtı, şimdi işi olanlar aç.

Sofradan eti kaldıranlar

Öğretiyorlar kanaat etmeyi, hep bana, hep bana, diyenler bu kez istiyorlar özveri.

Tıka basa yiyenler gelecek güzel günlerden söz ediyorlar açlara.”

Çığlıklarımız açlığın, yoksulluğun, haksızlığın, adaletsizliğin çığlığıdır. Bunun nedeni ellerini parayla silenlerdir, egemen iktidarlardır, ülkelerimizi emperyalizmin itaatine sunanlardır. Kendi topraklarımızı işletmeyenler, fabrikalarımızı, suyumuzu, ovalarımızı, dağlarımızı emperyalist tekellerin hizmetine sunanlardır.

Emperyalizm yeni sömürge ülkelerinde açlık, işkence, yoksulluk ve milli kriz süreklidir, bu kriz bazen göstermelik reformlar ile yasalar ile kontrol altına alınıyormuş gibi gösterilir ama bu krizi asla gizleyemezler.

Bağımsızlığın bir bayrak ve ulusal marş olarak anlaşıldığı bu sistemde amaç, sadece sömürge ülkelerin doğal kaynaklarını emperyalist ülkelere aktarmak değil, aynı zamanda, ülke içinde cılız, hatta montaj sanayi yaratmak, iç pazarı genişletmek ve sömürge ülke halklarının ucuz işgücünden yararlanarak daha pervasız bir sömürüyü hayata geçirmekti.

Emperyalizm ve onun mafyası olan IMF yardım adı altında, sömürge ve yeni sömürge ülkeleri bir borç batağına koymaktadır, krize neden olanlar kendileridir, iç ve dış kaynakları sömüren, özel okulları, yabancı markaları ile ülkelerimizi işgal eden onlardır ve sonrasında yardım adı altında kendilerine bağımlı kılan onlardır.  

Ekonomik, askeri, diplomatik olarak giderek bu bağımlılık büyür. Amerikan emperyalizmi hapşırsa yeni sömürge ülkeleri hasta olur.

Emperyalizm ve işbirlikçi iktidarlar yöneteme krizi büyüdükçe tek çözümü baskılarını artırmak olur tek çözümleri saldırmak, susturmak, sindirmektir. Yaratılan korku imparatorluğunun arkasında iktidarlarını korumak vardır. Bütün ülkelerde aynı senaryoyu farklı biçimlerde izlemişizdir.

Krizleri derinleştikçe, sunmuş oldukları demokrasi, refah, uygar kültür anlayışı yok olur birden, istediklerini yapabilirler halklara karşı halkın tek bir söz hakkı yoktur. Vergileri yükseltir, çalışma saatlerini yükseltirler, maaşlarda kesintiye giderler, sosyal devlet, halkın ihtiyaçları onlar için önemli değildir. Ve tüm bunların yanında oturun derler buna karşı gelen halka ise saldırır gözaltına alır, işkence yapar, tutuklarlar.

Korku maskesi ile şehrin sokaklarında dolaşır büyük devletler. Kolluk kuvvetlerini sokaklara indirir, yürüyüşleri, gösterileri, yasaklarlar.

Yunanistan’da Neo Demokratia hükümeti aynı politikaları uyguladı, ekonomik kriz diyerek emperyalizmin krizi diyerek açıktan faşizmi sergilemekten geri durmadı sayısız kemer sıkma politikası, halka yönelik düşmanca geçen bir on yıllık süreç ve halen devam etmektedir çünkü emperyalizm gerçeği var oldukça krizler var olmaya devam edecektir.

Krizlerinin Kâbusu Halklar Olacaktır!

Halka karşı vermiş oldukları terör diktatörlüğü ve saldırıları halklar için bir şey değiştirmeyecektir, baskının artığı yerde karşı şiddetin örgütlenmesi doğanın bir kanunudur, bir çığlığın kopması, suyun gediğini parçalaması, bunun başlangıcını yapmıştı Yunanistan halkı ve gedik bir kere açılmıştı.

Lenin 21. Yüzyılın ayaklanmalar çağı olacağını söylemişti ve ayaklanmalar çağının çığlığı duyuldu ve bu çığlık yayıldı gitti Anadolu’dan Avrupa’ya, Latin Amerika’ya.

Atina’nın bir sokağından yükseldi bu çığlık ve ardından yüzbinlerce insan bu sese kulak verdi bu sesi büyüttü.

“Yüzyıllardır tarih bize çok şey öğretti

Bize bombalar, toplar da atsalar, katletseler de

Güzel yıllarımızı da harcasalar

Koyacağız önümüze, siyah ve kırmızı bayrakları

Daha özgür ve daha yeni bir hayat için

Mücadele etmemiz gerekiyor, özgürlüğümüz için.”

Alexis bir çığlık olarak düştü Atina’nın orta yerine 15 yaşında halkların adalet mücadelesinde bir çığlık oldu, bir ışık oldu bizlere.

Koumis, Kanolopoulou, Mixalis Kaltezas ve Alexis ilk değildi bu faşizmin gerçek yüzüydü, terörcü, saldıran, katleden, işkence yapan tutuklayan, var olan krizini halka baskı ve şiddet olarak döndüren.

Yunanistan halkı kendi meşru savunması ile faşizme karşı direndi ve direniyor. Yunanistan tarihi direnişler tarihidir ve hiçbir zaman diktatörlere teslim olmamıştır Yunanistan halkı, bugünkü diktatörler emperyalizm ve onların yerli işbirlikçileridir.

Halklarımızı sokak ortasında katleden bu devlettir, yaşamımızı zehire çeviren, bizleri soyan, emeklerimizi çalan ve emperyalistlere altın tepsinde sunan.

Bir isyan ateşi yakılacaktı, bir isyan ateşi kopacaktı…

Alexis bir isyan çığlıdır artık, halkların dilinde

Alexis bir ışıktır halkların gözünde.

Alexis baş kaldırmaktır halkların yüzünde, dur demektir zalimlere.

Alexis bir isyan bayrağıdır bizim ellerimizde.

Alexis’in çığlığı duyulmuştu ve o çığlığın arkasından yüzbinlerce insan sokaklara döküldü, yakıp yıkıp yeniden kurmak için, ellerinden çalınanı geri almak için, sokak ortasında 15 yaşında vurulan çocukları için döküldüler sokaklara.  Yunanistan’dan, Anadolu’nun dört bir yanına yayıldı bu çığlık.

Yoldaşlık

İster Çin’de yaşasın ister Afrika’nın taa güneyinde

Vurulmuşsa zincire insanlık kavgasında

İster tamburalı tüfek tutsun elinde ister ok ister balta

O benim kardeşimdir o benim yoldaşımdır.

Kardeşimsin Berkin Kardeşimsin Alexis

Türkiye’de de katilimiz aynıydı, halklarımız kardeşti ve yoldaştı, Yunanistan’ın barikatlarından Taksim barikatlarına uzandı bu çığlık.

“Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz

Nehirler kendi suyunu içmez

Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez

Güneş kendisi için ısıtmaz

Ay kendisi için parlamaz

Çiçekler kendileri için kokmaz

Toprak kendisi için doğurmaz

Rüzgar kendisi için esmez

Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz”

Doğanın anayasasında ilk madde şudur; Her şey birbiri için yaşar. Birbiri için yaşamak doğanın kanunudur.

İsyanın, öfkenin çığlığı aynıydı bizler halktık ve birbirimizden ayrı olamazdık, bizim sınıfımız bellidir yüzyıllardan beri ve bizim sınıfımızın çıkarları ortaktır. Tek kurtuluşumuz dayanışmamız ve mücadeleyi büyütmemizdir, halkların halklardan başka dostu yoktur ve tek kurtuluş halkların devrimci enternasyonalist dayanışmasındadır.

Kardeşimsin Alexis, Kardeşimsin Berkin, farklı dillerde, farkı yüzlerde, farklı sokaklarda yankılandı bu çığlık ve faşizmin bekçilerine bir silah olup döndü.

İsyanın çığlıkları bizlere sokakları gösteriyordu, sokaklardı halkın adaletinin sağlanacağı ve halklar adaleti sağlamak hakları olanı almak için yaktılar isyanın ateşini sokaklarda. Bu isyan ateşi giderek büyüyor ve egemen sınıfların, emperyalizmin sonunu getirecektir. Saldırıları artıkça karşılarında halkın kendi öz savunmasını göreceklerdir.

Bugün bu ateş giderek büyüyor, Anadolu’dan Avrupa’ya, Latin Amerika’ya halklar adalet çığlığını büyütüyor ve dalga dalga yayılıyor.

Bugün küresel kapitalist ekonominin krizi giderek daha da büyümektedir, halkların direnişi de büyüyor, Covid salgını, pandemi bahanesi adı altında halkın ayaklanmasını önlemek çıkarılan yasalar iktidarları koruyamaz, su kayayı çatlattı ve bu gediği büyütecek olan bizleriz. Kapitalizme öfkemiz büyük ve giderek büyüyor, tek kurtuluşumuz kapitalizme karşı mücadele etmektir, insanlık dışı bu sistemde tek kurtuluşumuz insanlığın tek kurtuluşu bu sistemi yıkmaktır.

Fransa’dan, Guatemala’ya, Hindistan’dan, Meksika’ya, Amerika’dan, Peru’ya, Bolivya’ya, Şili’ye kadar halklar kapitalizme karşı ayaklanıyor, kapitalizmin sonu geliyor ve halkların zaferi çok yakındadır, tek kurtuluşumuz isyanın çığlığını büyütmek ve ayaklanmaları büyütmektir.

Yakıp Yıkıp Yeniyi Kuracak Olan Halklardır, İsyanın Çığlığı Bugün Tüm Dünyadadır Bu Çığlık Faşizmi Sağır Edecek Direnen Halklar Kazanacaktır

İsyan ateşi büyüyor ve bu ateş için bedel ödeyenleri halklar unutmayacaktır, 6 Aralık’ta Alexis’in ölümün 12. Yıldönümü ve bu yıldönümünde Alexis’i katledenleri katillerini serbest bırakanlarını unutmayacak hesap sormak için sokaklarda olacağız ne Alexis’i ne de Berkin’i unutmayacağız katillerini affetmeyeceğiz hesap soracağız.

Sokak ortasına akıtılan kanlarımızın hesabı sorulacaktır, gencecik yaşımızda hayatımızı elimizden alanlardan hesap sorulacaktır, fabrikalarda katledilen, tarlası elinden alınan, emeği çalınan, geleceği elinden alınan, açlığa, yoksulluğa mahkûm edilen halklar, kendilerine yaşatılanı unutmuyor ve unutmayacak.

İsyan Ateşi Büyüyor ve Bu Ateş Egemenleri Yakacak

Alexis Grigoropoulos ve Berkin Elvan Halkların İsyan Yüzüdür.

Kapitalizme Karşı Sosyalizm

Faşizme Karşı Halkın Demokrasisi

Emperyalizme Karşı Bağımsızlık Savaşımız Büyüyor ve Direnen Halklar Kazanacak

Selam Olsun İsyanın Yüzlerine Selam Olsun Direnen Dünya Halklarına

Alexis Grigoropoulos ve Berkin Elvan Ölümsüzdür!

Yunanistan Anti Emperyalist Cephe

Yunanistan Halk Cephesi

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Tecrit, Hücre, Hak İhlalleri: İnsan Ancak Mezarda Yalnız Kalabilir!
Avrupa Dev-Genç: Hasta Tutsak Ali Osman Köse'ye Özgürlük!
Avusturya Halk Cephesi: Eren Yılmaz Onurumuzdur

Avusturya Halk Cephesi: Eren Yılmaz Onurumuzdur
NRW Halk Cephesi: Musa Aşoğlu Üzerindeki Tecrite Son, Devrimcilik Suç Değil Görevdir!
Küba'yı 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Fidel Castro yıllar önce böyle cevap vermişti!  
Georges Abdallah'ın Özgürlük Kampanyası Yeni Yıl Mesajı  
Avrupa Dev-Genç: Çetelerin, Faşizmin Korkulu Rüyası Olacağız! Eren Yılmaz Onurumuzdur
Diğer Başlıklar

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
FRANSA HALK CEPHESİ: 'Soysuz'un Çeteleri'nden Hesap Soracağız
BOLU F TİPİNDE HAKLARI GASP EDİLDİĞİ İÇİN DİRENEN ÖZGÜR TUTSAKLARA YAPILAN SALDIRIYI AİLELERİ ANLATIYOR 
“ADINI SİZ KOYUN” (1) TEMEL DEMİRER
KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi
Boran Yayınlarından Yeni Kitap: Bereketli Zindan   
TAYAD'IN İŞKENCEYİ HALKIMIZA DUYURMA HABERİ TWİTTER TARAFINDAN ENGELLENDİ
GAZİ HALK CEPHESİ'NDEN DUVAR GAZETESİ ÇALIŞMALARI
Okmeydanı Halk Cephesi'nin Deniz Şah'la İlgili Açıklaması
Tecrit, Hücre, Hak İhlalleri: İnsan Ancak Mezarda Yalnız Kalabilir!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(99 Online) 0,34ms