Bugün - 18 Ocak 2021 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Biden ve Kürtler: ABD Emperyalizminden “Umut” Devşirmek

Birileriyle birlikte ortaya çıkan “umutların” arka planında Biden’ın geçmişte yaptığı açıklamalar bulunuyor.

Gündem Haberi - 28 Kasım 2020 Cumartesi - 15:23
Birileriyle birlikte ortaya çıkan “umutların” arka planında Biden’ın geçmişte yaptığı açıklamalar bulunuyor.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Birileriyle birlikte ortaya çıkan “umutların” arka planında Biden’ın geçmişte yaptığı açıklamalar bulunuyor. Kısaca özet geçecek olursak; Mesud Barzani ve beraberindeki heyetin 2015’te ABD’ye gerçekleştirdiği ziyarette Obama dönemi Başkan Yardımcısı olan Biden, Barzani’ye, “Sayın Başkan, müsterih olun. İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir.” demişti.  Yine seçim kampanyası sırasında bir konuşmasında Biden, Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî bölgelerine yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlara değinerek Trump’ın ABD askerlerini Rojava’dan çekmesinin “Modern tarihte herhangi bir başkanın yaptığı en utanmaz şey.” olduğunu ifade etmiş ve “Burada esas sorun Türkiye. Erdoğan’la bire bir görüşürüm ve operasyonu kesmesini söylerim. Yoksa Erdoğan’ın ağır bir bedel ödemesini sağlarım.” demişti. Biden ayrıca İran’ın, Irak’ta desteklediği silahlı gruplara karşı çıkmasıyla da biliniyor.

Her ne kadar Trump yönetimi de Kürtler nezdinde bir “destek” politikası izlemiş olsa da politikasının belirsizliği ve sürprizlere açık olması Kürt hareketlerini kaygılandıran temel etmenlerden biriydi. Kerkük referandumu ve Rojava’dan asker çekme bu konudaki en somut örnekler. ABD’nin Kürt politikasında Biden’ın daha tutarlı olması, yeni süreçteki bir diğer beklentiyi oluşturuyor. Biden’ın Kürt politikası konusunda yazar Fehim Taştekin ise “Biden’dan yekpare bir Kürt siyaseti beklenemez. Irak’ta Kürdistan Yönetimi’ne daha taahhütkâr, Suriye’de seçici ya da ayrıştırıcı, PKK söz konusu olunca Ankara’nın hassasiyetlerini gözeten bir farklılaşma gösterebilir.”* yorumunda bulundu. Bu değerlendirmenin gerçeklerle daha uyumlu olduğunu söylemeliyiz. Ancak herkes bu kadar gerçekçi değil.

Mezopotamya Ajansı’na verdiği röportajda Ertuğrul Kürkçü, “Biden yönetiminin, Trump’ın ‘gücü yeten yetene’ anlayışını değil insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir dünya düzenine dönüşü savunur göründüğünü; Trump’ın Hitler faşizminden devraldığı ‘en büyük Amerika’ sloganı yerine daha çok küreselci bir demokrasi söylemini gündeme getireceğini; Biden’ın kazanmasının, Ortadoğu’da baskıcı rejimlerin himayesine son verilmesi, genel olarak Kürtlerin mücadelesi üzerinde Trump’ın ahlak dışı pazarlıkları yerine daha ilkeli bir siyasetin benimsenmesi yönünde etkileri olabileceğini” iddia etti. Kürkçü’ye göre Biden, Kürtlere Cenevre yolunu açacak tarihi bir fırsattı ve iyi değerlendirilmeliydi. Yine Türkiye’nin Suriye’de istila heveslerine son verecek, işgal ettiği yerlerden çekilmesini sağlayacak gelişmeler Biden’ın başkanlığında gizliydi ve bu nedenle Kürtler arası gerilim son bulmalı, dört parçadaki Kürtler birlik sağlayarak ortak tutum geliştirmeliydi.

Bir ABD başkanı üzerinden “insan hakları, demokrasi, hukuk, ilkeli siyaset” gibi sözler sarf etmek ancak liberal şarlatanların işi olabilirdi ve Kürkçü de kuşkusuz bu şarlatanlardan biri. Bizi asıl ilgilendiren Kürkçü’nün ne düşündüğü değil. Kürkçü’nün Biden propagandasının Kürt hareketlerinin yorum ve beklentileriyle de paralellik arz etmesi. Biden üzerinden üretilen “umutlar” o kadar ileri gidebiliyor ki Türkiye’de hükümetteki iktidarın yıkılması ya da Kürt sorununun çözümü varsayımları dahi bu gelişmelere bağlanabiliyor. Berat Albayrak’ın istifası ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın AKP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmesini, Biden’la ve Kürt sorununda yeni bir sürecin başlamasıyla ilişkilendirenler de yok değil.

ABD’nin emperyalist niteliği, her bir kıtada halkların kanı üzerine kurulu hegemonyası, devlet çıkarları, bölge gerici devletlerine dayanan Orta Doğu politikası, Kürt hareketlerine işbirlikçilik dayatması, bugün desteklediğini yarın arkadan vurması… Açık ki Biden’dan “umut” devşirmeye çalışanlar bu gerçekleri düşünmek istemeyecek kadar zihinlerini ABD hegemonyasına teslim etmiş durumdalar. Görünen o ki ABD bir kere “kadir-i mutlak” kılındıktan sonra, politika da kendisini ABD kulislerine, başkan farklarına, dönemsel boşluk ve çatlaklara, pohpohlama veya ricalara uydurmakta pek gecikmiyor.

Kürt hareketleri nezdinde fırsattan yararlanma yaklaşımı öne çıkıyor ancak ABD’nin Biden öncesinden başlayarak Kürt hareketlerine karşı izlediği siyaset bilinmez değil. ABD için Kürt hareketleriyle kurulan ilişkilerin merkezinde KDP bulunuyor. Bu özellikle Irak Kürdistanı ve Şengal konusunda böyle. Şengal Özerk Yönetimi’ne karşı ENKS üzerinden izlenen siyasetin arka planında KDP bulunuyor. PKK’ye karşı askeri kuşatmanın merkezinde de TC desteğiyle birlikte KDP bulunuyor. Yine PYD’yi PKK’den uzaklaştırma siyasetinin merkezinde de -KDP benzeri bir işbirlikçilik dayatmasıyla- KDP’yle uyumlu bir yönetim oluşturma hedefi bulunuyor. Kısacası ülkemizdeki Kürt Ulusal Hareketi’nin ya da Kürkçü gibi liberallerin Biden’dan umut ve beklenti taşımalarının ABD nezdinde pek bir maddi zemini bulunmuyor. Tersinden ifade edecek olursak; ABD’nin sunacağı tek “umut” Barzanileşmektir ki bunun da Kürt halkı için ne anlama geldiğini anlatmaya dahi gerek yoktur.

İlhak altındaki dört parça Kürdistan’da ABD ya da başka bir gerici gücün politikalarını bu derece etkili kılan gerçekler, Kürt ulusal hareketlerinin izledikleri çizgide düğümlenmektedir. Bu düğüm çözülmeden Kürdistan üzerine kurulan hayaller bir kez daha bedeli ağır hatalar olarak tarihe geçmekte gecikmeyecektir. ABD ve Biden’dan umut besleyenler unutmamalıdır ki Kürt ulusal mücadelesinde geleceğe yön verenler, halka dayanan ve bağımsız bir çizgi geliştirebilen güçler olacaktır. Ve umudu Biden’da değil devrimci çizgide arayanlar tarihin gerçek kazananları olacaktır.

 * “Biden’dan kurtarıcı çıkarmak!”, Fehim Taştekin, 9 Kasım 2020, Gazete Duvar

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
BOLU F TİPİNDE HAKLARI GASP EDİLDİĞİ İÇİN DİRENEN ÖZGÜR TUTSAKLARA YAPILAN SALDIRIYI AİLELERİ ANLATIYOR 
“ADINI SİZ KOYUN” (1) TEMEL DEMİRER
KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi

KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi
Boran Yayınlarından Yeni Kitap: Bereketli Zindan   
TAYAD'IN İŞKENCEYİ HALKIMIZA DUYURMA HABERİ TWİTTER TARAFINDAN ENGELLENDİ
GAZİ HALK CEPHESİ'NDEN DUVAR GAZETESİ ÇALIŞMALARI
Okmeydanı Halk Cephesi'nin Deniz Şah'la İlgili Açıklaması
Diğer Başlıklar

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
FRANSA HALK CEPHESİ: 'Soysuz'un Çeteleri'nden Hesap Soracağız
BOLU F TİPİNDE HAKLARI GASP EDİLDİĞİ İÇİN DİRENEN ÖZGÜR TUTSAKLARA YAPILAN SALDIRIYI AİLELERİ ANLATIYOR 
“ADINI SİZ KOYUN” (1) TEMEL DEMİRER
KHK ile ihraç edilen öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi
Boran Yayınlarından Yeni Kitap: Bereketli Zindan   
TAYAD'IN İŞKENCEYİ HALKIMIZA DUYURMA HABERİ TWİTTER TARAFINDAN ENGELLENDİ
GAZİ HALK CEPHESİ'NDEN DUVAR GAZETESİ ÇALIŞMALARI
Okmeydanı Halk Cephesi'nin Deniz Şah'la İlgili Açıklaması
Tecrit, Hücre, Hak İhlalleri: İnsan Ancak Mezarda Yalnız Kalabilir!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(94 Online) 0,36ms