Bugün - 22 Ekim 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

TSK Operasyonları Kopyala Yapıştır Çıktı

Bütçenin yüzde 25’ine tekabül eden 272.

Gündem Haberi - 23 Eylül 2020 Çarşamba - 13:41
Bütçenin yüzde 25’ine tekabül eden 272.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bütçenin yüzde 25’ine tekabül eden 272.9 milyar liralık “savunma ve güvenlik” harcamaları kapsamında TSK’nin sınır dışında yaptığı operasyonlar kopyala yapıştır çıktı. 34 operasyonun 18’i kelimesi kelimesine aynı, 16'sında sadece bazı kelimelerin yeri değiştirildi. 

Türkiye’nin 956.6 milyar lira gelir hesapladığı 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin yüzde 25’ine tekabül eden 272.9 milyar liralık “savunma ve güvenlik” harcamaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır dışında yaptığı operasyonlar copy paste (kopyala yapıştır) çıktı. TSK’nin resmi internet adresinde günlük faaliyetler kapsamında “Terörle Mücadele Harekatı” olarak paylaştığı veriler kelimesi kelimesine aynı. 22 Ağustos ile 22 Eylül arası sınır dışı ve içinde yapılan 62 operasyonda sadece bazı kelimeler yer değiştiriyor. 34’ü Federe Kürdistan'a, 28’i yurtiçinde yapılan operasyonlarda 13 kişinin teslim olduğu 28 PKK’linin de yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne her gün ortalama yapılan 2 operasyonun sonuç bilgisinde sadece “ele geçirilen” mühimmat, teçhizat, tünel vb. araç gereçlere yer verildi.
 
KELİMESİ KELİMESİNE AYNI
 
TSK’nin "Irak’ın kuzeyine yapıldığı" belirtilen ve hemen her gün “onlarca ölü” bilgisinin paylaşıldığı 34 operasyondan 11’i için tek cümle kullanıldı: “Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.”
 
Sitede kayıtlı operasyonlardan 10'u için de bazı kelimeler yer değiştirilerek, aynı ifadelere yer verildi: “Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda iki sığınak ve 10 metre tünel kullanılamaz hale getirilmiş; bir adet boş AT-4 tanksavar roket lançeri ele geçirilmiş, bir adet el yapımı patlayıcı madde ve muhtelif yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.”
 
Sınır dışı günlük operasyon verilerinden 7’sinin noktası virgülüne dokunulmadı: “Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.”
 
PENÇE-KAPLAN’DA TEK VERİ 
 
İktidarın büyük önem atfettiği ve günlerce televizyon programlarında yorumcular tarafından haritalar üzerinden öve öve anlatılan, ancak daha sonra "sessizliğe" bürünen “Pençe-Kaplan Harekatı” detayları için kaydedilen 6 operasyonda, “Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 150 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, bir adet AT-5 Spandrel tanksavar silahı ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir” diye belirtildi.
 
SOYLU BAŞKA TSK BAŞKA SÖYLÜYOR
 
TSK’nin 8 Eylül’de sınır ihlali yapan Reyhanlı patlamasının firari faili Ercan Bayat’ın iki çocukla birlikte yakalanıp emniyete teslim edildiğini belirttiği olay için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aynı gün “Suriye’de yakalayıp getirdik” diyerek, emniyet birimlerine teşekkür etti. 7 yıl önce 53 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce kişini yaralandığı bombalamanın faillerinden gösterilen Ercan Bayat’ın özel operasyonla getirildiği algısını yaratan Soylu, uzun uzun başarısından söz etti. 
 
NE OPERASYON NE DE BAŞARI VAR
 
Söz konusu olmayan operasyona ilişkin TSK’nin sitesinde yer alan bilgi şöyle: "Hatay/Yayladağı Teknecik ve Denizgören Hudut Karakolları bölgelerinden Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunulacağı bilgisi alınmış, hudut birliklerince üç şahıs (Bir yetişkin iki çocuk) yakalanmış, yapılan sorgulamalar neticesinde yetişkin şahsın Hatay/Reyhanlı patlamasının firari faillerinden Ercan BAYAT olduğu tespit edilerek emniyet birimlerine teslim edilmiştir.”
 
GÜN GÜN OPERASYON BİLGİLERİ
 
21 Eylül 2020 
 
1 Şırnak/Silopi kırsalında icra edilen operasyonda iki mağara kullanılamaz hale getirilmiş; bir adet maket uçak, bir adet patlamamış top mühimmatı, üç adet RPG-7 roketatar mühimmatı, iki adet basma düzeneği, 10 metre infilaklı fitil ve muhtelif yaşam malzemesi imha edilmiştir.
 
2 Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda iki sığınak kullanılamaz hale getirilmiş; bir adet boş AT-4 tanksavar roket lançeri, bir adet el yapımı patlayıcı madde, bir adet RPG-7 roketatar mühimmatı, 60 kg. amonyum nitrat ve muhtelif yaşam malzemesi imha edilmiştir.
 
20 Eylül 2020 
 
1 -Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda bir adet el yapımı patlayıcı madde tespit ve imha edilmiş; 256 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği ele geçirilmiştir.
 
2 - Hakkâri/Çukurca kırsalında icra edilen operasyonda bir adet el yapımı patlayıcı madde tespit ve imha edilmiş; 19 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği ele geçirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
19 Eylül 2020 
 
1- Hakkari/Merkez kırsalına düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
2 - Iğdır kırsalına düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
18 Eylül 2020 
 
1 - Şırnak/Silopi ve Mardin/Nusaybin'de, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu üç terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur.
 
2 - Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 150 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, bir adet AT-5 Spandrel tanksavar silahı ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
17 Eylül 2020 
 
1 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda iki sığınak ve 10 metre tünel kullanılamaz hale getirilmiş; bir adet boş AT-4 tanksavar roket lançeri ele geçirilmiş, bir adet el yapımı patlayıcı madde ve muhtelif yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
16 Eylül 2020 
 
1 - Hakkâri/Şemdinli kırsalında icra edilen operasyonda bir adet anti personel mayın tespit ve imha edilmiştir.
 
2 - Siirt/Merkez kırsalında icra edilen hava destekli operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı beş terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda bir adet Biksi makinalı tüfek ele geçirilmiş; bir adet topçu mühimmatı tespit ve imha edilmiştir.
 
15 Eylül 2020 
 
1 - Van/Başkale kırsalında icra edilen operasyonda üç adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 168 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, yedi adet Kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, üç adet el bombası ve iki adet el telsizi ele geçirilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda bir sığınak kullanılamaz hale getirilmiş; iki adet el yapımı patlayıcı madde ve muhtelif yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.
 
14 Eylül 2020 
 
1 - Hakkâri/Yüksekova kırsalında icra edilen operasyonda bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği, bir adet Uzi makinalı tabanca, 300 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği, 100 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği boş kovanı, 18 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, iki adet el yapımı patlayıcı madde, dört adet el bombası ve 15 kg. patlayıcı madde ele geçirilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda iki sığınak ve bir mağara kullanılamaz hale getirilmiş; 141 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği ve muhtelif yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.
 
3 - Hakkâri kırsalına düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı üç terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
4 - Irak kuzeyi ve Hakkâri kırsalına düzenlenen hava harekâtları ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
13 Eylül 2020 
 
1 - Hakkâri bölgesinde icra edilen operasyonda altı adet pompalı tüfek, bir adet av tüfeği, 18 adet mayın ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.
 
2 - Hakkâri/Yüksekova kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen sığınakta bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
3 - Siirt/Pervari kırsalında icra edilen hava destekli operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
12 Eylül 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda 12 toprak altı sığınak ile iki toprak altı gözetleme yeri kullanılamaz hale getirilmiş; beş adet el yapımı patlayıcı madde, bir adet 9M113 Konkurs tel güdümlü boş füze lançeri, iki adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek mühimmatı, bir adet Zagros keskin nişancı tüfeği mühimmatı, bir adet patlamamış 120 mm.lik havan mühimmatı., yedi adet RPG-7 roketatar mühimmatı, altı adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, dokuz adet el bombası, 600 adet Biksi makinalı tüfek mühimmatı, bir adet güç kaynağı ve bir adet elektrikli testere tespit ve imha edilmiştir.
 
11 Eylül 2020 
 
1 - Van, Hakkâri ve Şırnak kırsallarında icra edilen operasyonlarda, iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 10 adet el yapımı patlayıcı madde ve muhtelif yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda, iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği, iki adet M-16 piyade tüfeği ve şarjörü, dört adet el bombası, iki adet Yaeasu marka telsiz, iki adet dürbün, bir adet tablet, bir adet go-pro kamera ile muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
09 Eylül 2020 
 
1 - Hakkâri/Merkez kırsalında icra edilen hava destekli operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı üç terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda çok sayıda uçaksavar mühimmatı tespit ve imha edilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
4- Hatay/Yayladağı Teknecik ve Denizgören Hudut Karakolları bölgelerinden Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunulacağı bilgisi alınmış, hudut birliklerince üç şahıs (Bir yetişkin iki çocuk) yakalanmış, yapılan sorgulamalar neticesinde yetişkin şahsın Hatay/Reyhanlı patlamasının firari faillerinden Ercan BAYAT olduğu tespit edilerek emniyet birimlerine teslim edilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtları ile bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığı tespit edilen lojistik depo tahrip edilmiş; ayrıca üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
07 Eylül 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığı çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen araç imha edilmiştir.
 
2 - Tunceli/Ovacık kırsalına düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
3 - Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, 233 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 152 adet Doçka uçaksavar makinalı tüfek fişeği ve bir adet el yapımı patlayıcı madde tespit ve imha edilmiştir.
 
06 Eylül 2020 
 
1 - Bitlis/Merkez kırsalında icra edilen hava destekli operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı altı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
2 - Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, on adet el yapımı patlayıcı madde ve çok miktarda yaşam malzemesi tespit ve imha edilmiştir.
 
05 Eylül 2020 
 
1 - Irak kuzeyinde icra edilen operasyonda, bir mağara kullanılamaz hale getirilmiş; iki adet el yapımı patlayıcı madde ve muhtelif yaşam malzemesi tespit edilerek imha edilmiştir.
 
2-  Hakkâri/Şemdinli kırsalında icra edilen operasyonda, iki mağara kullanılamaz hale getirilmiş; muhtelif yaşam malzemesi imha edilmiştir.
 
3 - Van/Çatak kırsalına düzenlenen hava harekâtı ile üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
4 - Şırnak/Beytüşşebap ve Güçlükonak kırsallarında icra edilen operasyonlarda, bir sığınak kullanılamaz hale getirilmiş; iki adet Kalaşnikof piyade tüfeği ele geçirilmiş, bir adet el yapımı patlayıcı madde tespit edilerek imha edilmiştir.
 
04 Eylül 2020 
 
1 - Hakkâri/Çukurca kırsalında icra edilen operasyonda, bir adet el yapımı patlayıcı madde tespit edilerek imha edilmiştir.
 
2 - Mardin/Nusaybin'de, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu bir terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur.
 
3 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
03 Eylül 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
02 Eylül 2020 
 
1 - Şırnak/Silopi/Habur'da, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist; Şırnak/Merkez'de, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu bir terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur.
 
01 Eylül 2020 
 
1- Şırnak/ Silopi/ Habur'da, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu üç terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur. 
 
2- Hakkâri/ Çukurca kırsalında icra edilen operasyonda, bir mağara kullanılamaz hale getirilmiş; iki adet RPG-7 roketatar mühimmatı, bir adet el bombası, bir adet basma düzeneği tespit edilerek imha edilmiştir. 
 
3- Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/ sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
4- Irak kuzeyi Pençe- Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, bir sığınak kullanılamaz hale getirilmiş; bir adet havan nişangâhı tespit edilerek imha edilmiştir. 
 
28 Ağustos 2020 
 
1 - Şırnak/Merkez'de, bölücü terör örgütü mensubu bir terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur.
 
2 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
27 Ağustos 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
26 Ağustos 2020 
 
1 - Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, beş sığınak ve bir mağara kullanılamaz hale getirilmiş; el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan 20 kg. amonyum nitrat ile çok miktarda yaşam malzemesi tespit edilerek imha edilmiştir.
 
25 Ağustos 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; üs bölgelerine saldırı için hareket halinde oldukları çeşitli keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
 
2 - Şırnak/Silopi/Habur'da, terör örgütü barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olmuştur.
 
24 Ağustos 2020
 
1 - Irak kuzeyi Pençe-Kaplan Harekâtı kapsamında icra edilen operasyonda, beş sığınak kullanılamaz hale getirilmiş; ele geçirilen mühimmat ve yaşam malzemeleri imha edilmiştir.
 
23 Ağustos 2020 
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
2 - Hakkari/Çukurca kırsalında icra edilen operasyonda, bir adet el bombası ve bir adet bombaatar mühimmatı tespit edilerek imha edilmiştir.
 
22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen olaylar;
 
1 - Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzii, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiştir.
 
BÜTÇENİN YÜZDE 25’İ  AYRILDI 
 
Kürt sorununu güvenlikçi politikalarla çözmeye çalışan iktidar, bu yıl toplam geliri 956.6 milyar lira olan merkezi bütçenin yüzde 25’ine tekabül eden 272.9 milyar lira “savunma ve güvenlik” için ayırdı. Ekonomi-Politikçi Prof. Dr. Mustafa Durmuş, 27 Ağustos’ta T24 sitesi için kaleme aldığı “‘Devlet mali krizi’nin eşiğindeyiz” yazısında abartılı güvenlik harcamalarına dikkati çekmişti. Durmuş, söz konusu yazıda, “2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ödeneklerinin dağılımı ise çok daha çarpıcı (19). Bu ödeneklerin yüzde 13,2'si (145 milyar lira) iç ve dış güvenlik ve yargılama hizmetleri için ayrılmış durumda. Ancak buna sermayelerinin tamamına yakını devlete ait olan Aselsan, Roketsan, Savunma ve Hava Sanayi, TAİ, STM gibi ‘Askeri Sanayi Karması'nın ulusal örneklerini oluşturan şirketlerin güvenlik hizmetine dönük üretimleri için kullandıkları kaynak olan 98,5 milyar lira ve Savunma Sanayi Destekleme Fonu'nun (SSDF) 23,9 milyar liralık harcaması dâhil edildiğinde bu rakam 272,9 milyar liraya ve oran yüzde 25'e yükseliyor” diye kaydetti. 
 
MA / Sedat Yılmaz
 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
19 Ekim Pazartesi Leverkusen Yabancılar Dairesi Önündeydik
GRUP YORUM: SEVDANIZA AND OLSUN
Gazi Halk Cephesi Katledilen Dilek Doğan İçin Yazılamalar Yaptı

Gazi Halk Cephesi Katledilen Dilek Doğan İçin Yazılamalar Yaptı
İkitelli Halk Cephesi Hasta Tutsak Ali Osman Köse İçin Yazılama Yaptı
Tahir Elçi Duruşmasına Sadece İktidar Yanlısı Gazeteciler Alındı
TAVIR DERGİSİ HELİN ÖZEL SAYISINI TEMİN EDEBİLECEĞİNİZ YERLER
ÇAYAN HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
Diğer Başlıklar

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
19 Ekim Pazartesi Leverkusen Yabancılar Dairesi Önündeydik
GRUP YORUM: SEVDANIZA AND OLSUN
Gazi Halk Cephesi Katledilen Dilek Doğan İçin Yazılamalar Yaptı
İkitelli Halk Cephesi Hasta Tutsak Ali Osman Köse İçin Yazılama Yaptı
Tahir Elçi Duruşmasına Sadece İktidar Yanlısı Gazeteciler Alındı
TAVIR DERGİSİ HELİN ÖZEL SAYISINI TEMİN EDEBİLECEĞİNİZ YERLER
ÇAYAN HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
'Devlet Hiyerarşisi Irkçılıktan Nemalanıyor'
Che Tercihini Yaptı Ve Devrimi Seçti! Biliyoruz Ki Tek Kurtuluş Yolu Devrimdir! 
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(43 Online) 0,22ms