Bugün - 23 Eylül 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Faşizme Soru Sormak Yasak! 27 Yıldır İki Kardeşinin Faillerini Soran Özdemir’e Hapis Cezası

Şırnak'ta 27 yıl önce kaybedilen kardeşlerinin faillerini bulmak için adalet arayışını sürdüren 60 yaşındaki Hatice Ödemir’e “örgüt üyesi” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Gündem Haberi - 10 Eylül 2020 Perşembe - 17:18
Şırnak'ta 27 yıl önce kaybedilen kardeşlerinin faillerini bulmak için adalet arayışını sürdüren 60 yaşındaki Hatice Ödemir’e “örgüt üyesi” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Şırnak'ta 27 yıl önce kaybedilen kardeşlerinin faillerini bulmak için adalet arayışını sürdüren 60 yaşındaki Hatice Ödemir’e “örgüt üyesi” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Özdemir, “Beni değil, kardeşlerimin faillerini cezalandırsınlar” dedi. 
 
Türkiye ve bölge kentlerinde 1990’lı yıllarda başvurulan politikalar doğrultusunda resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 17 bin insan faili meçhul cinayet kurban gidip, kaybedildi. Bu insanlara dair açılan soruşturma ve davaların büyük çoğunluğu ya zaman aşımına uğradı ya da bu tehlike ile karşı karşıya. Bu konuda etkin soruşturmalar yürütülmemesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürülen bir çok davada Türkiye’ye dair mahkumiyet kararları çıkarken, aileler yıllardır yakınlarının kemiklerine ulaşma ve faillerinin bulunup, hesap sorulması arayışında. Arayışını sürdürenlerden biri de 60 yaşındaki Hatice Özdemir. 
 
Özdemir, 1993 yılından bu yana faili meçhul cinayete kurban gidip, sadece birinin kemiklerini bulabildikleri kardeşleri Bahri ve Hasan Boğa’nın faillerinin peşinde
 
Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Bana (Kırkağaç) köyünde yaşayan kardeşlerden 7 çocuk babası Bahri Boğa, 1993 yılında evlerine yapılan bir baskınla gözaltına alınır. Köyden helikopterle götürülen Boğa’dan o günden sonra bir daha da haber alınamaz. 
 
Akıbetine dair ize rastlayamadıkları ağabeyini bulmak için çalmadık kapı bırakmayan 6 çocuk babası Hasan Boğa cansız bedeni ise, gözaltına alındıktan 9 gün sonra işkence görmüş vaziyette İdil ilçesindeki bir köprünün altında bulunur.
 
ADALET ARARKEN HAPSE MAHKUM OLDU 
 
Tam 27 yıldır birinin kemikleri ile birlikte her iki kardeşinin faillerini arayan 60 yaşındaki Özdemir’e, bu adalet arayışından hapis cezası çıktı. “KCK Cizre” davasında 79 kişi ile birlikte yargılanan Özdemir, 24 Haziran’da Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında “örgüt üyesi olma" iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
Özdemir, bu cezasının onanması halinde ilerlemiş yaşına rağmen cezaevine konulacak. Verdiği adalet mücadelesi nedeniyle hapis cezası ile karşılaşan Özdemir, her iki kardeşinin de karanlık güçler tarafından kaybedilip, öldürüldüğünü dile getirdi. Üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen hala faillerin ortaya çıkarılmamasına isyan eden Özdemir, kemiklerini dahi bulamadıkları kardeşlerinden Bahri Boğa’nın kaybedilmesini şöyle anlattı: 
 
“Bir Cuma günü evimiz askerler tarafından basıldı. Bu esnada kardeşim Bahri gözaltına alındı. Köyden helikopterle alıp götürdüler. Biz de ardından aramaya koyulduk. Köyden herkese soruyorduk. Köyden bazı kişiler kardeşimin öldürülüp, bir kuyuya atıldığını söyledi. Bazı görgü tanıkları da askerlere; ‘Buna ne yapacaksınız’ diye sorduklarında “Onu öldüreceğiz” yanıtı aldıklarını anlattı. Daha sonra kardeşimden hiç haber almadık. Bu sefer bir diğer kardeşim Hasan Boğa onu bulmak için yola koyuldu. Şırnak’a bağlı Kasrik Beldesi’ndeki korucular kardeşim Hasan’a; ‘sen bize para verirsen kardeşini bulacağız’ diyorlardı. Kardeşim de bunlara bir miktar para veriyor. Ama bunlar yalan söylüyorlar ve Bahri’yi bulmuyorlar. Kardeşim de onlara tepki gösterip, ‘Siz bana söz vermiştiniz’ der. Bu olayın hemen sonrasında kardeşimi şikayet edip, gözaltına aldırıyorlar. Hasan’a 9 gün boyunca işkence edilir. İşkence ile katledilmiş haldeki cenazesini İdil’deki bir köprünün altında bulduk.” 
 
‘ADALETE İNANCIM O ZAMAN BİTTİ’
 
27 yıldır kardeşlerinin kemikleri ve katilleri bulunsun diye mücadele ettiğini anlatan Özdemir, buna rağmen ceza alanların failler değil, yine kendisi olduğunu ifade etti. “Bu hangi vicdana sığar? Bana suçumun ne olduğunu söylesinler. 60 yaşındaki bir annenin devlete ne gibi bir zarar vereceğini söylesinler” diyen Özdemir, bu sözlerinin devamında “KCK dosyasından yargılanıyorum. Ben adalet ve barıştan başka bir şey istemedim. Ben 27 yıldır adalet arıyorum. Başımıza bu kadar şey geldi, bizler bu kadar olaya tanıklık ettik. Bunlardan hiçbiri beni yıldırmadı, adalete olan güvenimi sarsmadı. Ama nasıl ki kardeşlerimin failleri yerine bana ceza verdiler, o zaman adalete olan güvenim ve inancım bitti. Kardeşlerim öldürüldü, kaybedildi ama ceza alan ben oldum” ifadelerini kullandı.  
 
Özdemir, yaşlı ve hasta olması nedeniyle gündelik ihtiyaçlarımı bile karşılamakta bile zorlanırken kendisine hapis cezası verenlere “Nasıl cezaevinde kalabilirim?” diye de sordu. 
 
‘FAİLLERİ BULMADAN ÖLMEYECEĞİM’
 
Kardeşlerinin faillerini bulmadan cezaevine girmek istemediğini söyleyen Özdemir, “Cezaevine girsem kardeşlerimin faillerini kim arayacak ve onları kim bulacak? Ben bir şey yapmadım. Tek suçum kardeşlerimi aramam. Bunun neresi suç var? Ben kardeşlerimin kemiklerini bulmadan ve failleri bulunmadan ölmeyeceğim” diye konuştu.
 
MA / Zeynep Durgut
 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Edirne F Tipi Hapishanesinde Özgür Tutsaklar Süresiz Açlık Grevine Başladı
Ruhi Su Dostlar Korosu'nun Şefi İle Ruhi Su Ve Grup Yorum Hakkında Röportaj
ARMUTLU CEPHE MİLİSLERİ'NDEN YAZILAMALAR

ARMUTLU CEPHE MİLİSLERİ'NDEN YAZILAMALAR
Armutlu Halk Cephesi'nden Ölüm Orucu Zaferi İle İlgili Ozalit Çalışması
Polisin Katlettiği Kemal Kurkut Davası Sadece 5 Dakika Sürdü...
ARMUTLU HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
Devrimci İşçi Hareketi'nden Direnişler Ve Zafere Dair Duvar Gazetesi Ve Yazılamalar
Diğer Başlıklar

Armutlu'da Yüksel Direnişçileri İçin Yazılama
Edirne F Tipi Hapishanesinde Özgür Tutsaklar Süresiz Açlık Grevine Başladı
Ruhi Su Dostlar Korosu'nun Şefi İle Ruhi Su Ve Grup Yorum Hakkında Röportaj
ARMUTLU CEPHE MİLİSLERİ'NDEN YAZILAMALAR
Armutlu Halk Cephesi'nden Ölüm Orucu Zaferi İle İlgili Ozalit Çalışması
Polisin Katlettiği Kemal Kurkut Davası Sadece 5 Dakika Sürdü...
ARMUTLU HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
Devrimci İşçi Hareketi'nden Direnişler Ve Zafere Dair Duvar Gazetesi Ve Yazılamalar
Meksika Grup Yorum Gönüllülerinden Ölüm Orucu Şehitleri İçin Grafiti
MHP’nin Tek “Tutarlı” Olduğu Konu: Halk Düşmanlığı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(49 Online) 0,27ms