Bugün - 06 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Avusturya Viyana'da Antifaşist Eylem ve Protestolar Devam Ediyor

Avusturya'nın anakenti Viyana'da üç gündür üst üste AKP-MHP yanlısı sivil faşistler şehrin 10.

Dünya Haberi - 27 Haziran 2020 Cumartesi - 16:35
Avusturya'nın anakenti Viyana'da üç gündür üst üste AKP-MHP yanlısı sivil faşistler şehrin 10.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Avusturya'nın anakenti Viyana'da üç gündür üst üste AKP-MHP yanlısı sivil faşistler şehrin 10. bölgesi Favoriten'de mahallede milliyetçileri seferber ediyor Türkiyeli Kürdistanlı sol antifaşistlere saldırtıyor.
 
Her çarşamba sokağa çıkan Avrupa Kadın Dayanışması’nın bu haftaki eylemine saldıran faşistler, daha sonra derneklere yönelmişti.
Olaylar her Çarşamba kadına yönelik şiddeti protesto eden Avrupa Kadın Dayanışması'nın eylemin 24 Haziran Çarşamba günü Viyana'nın 10. Bölgesinde gerçekleştiğinde başladı.
Bir faşist güruh ağırlıklı Türkiye'li Kürdistan'lı kadınların katıldığı protestoya saldırmaya başladı ve kimisi elinde bıçakla yüzlerce yobaz milliyetçi meydana döküldü.
Saldırı uğrayan eylemcilerin geri çekildikleri çok yakınlardaki Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği VTİD’nin de bulunduğu antifaşist bina kısa sürede yüzlerce milliyetçi tarafından kuşatıldı. Antifaşistleri Allah-u Ekber ve milliyetçi sloganlarla tehdit eden faşistler olay yerine gelen ve sokağı kapatan polisin yanında bozkurt işaretleri de gösterdiler.
Polis faşistlere yönelik oldukça pasif davranırken kadınların desteğine gelen solcu bir eylemciyi geçici olarak gözaltına aldı.
Binada bulunan antifaşistler polis dışarıya çıkmalarına izin verdikten sonra yakında bulunan Viyana merkez istasyonuna protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.
Ertesi gün, 25 Haziran'da saat 18.00'da aynı yerde faşist saldırıya karşı bir protesto eylemi düzenlendi.
Önceki gün çok klasik söylemlerle saldırılara zemin hazırlayan faşizm (sosyal medyada yayınlanan yalanlardan biri 'PKK’lılar bir Türk gencimizi bıçakla saldırdılar, sonra parka çekildiler, arabayla geçerken gördüm) bölgedeki dinci, milliyetçi yobazları galeyana getirdi ve yüzlerce kişinin katıldığı protesto eylemin ardından yine yaklaşık 150 kişiyle binayı kuşatarak, polisin gözleri önünde adeta taşlarla camları kırdılar ve içerideki insanları ölümle tehdit ettiler
Mahallede gerginlik geç saatlere kadar devam etti. Polis faşistleri dağıtmak için oldukça yavaş ve tereddütlü davrandığı gözlemlendi.
 
Eylemler 26 Haziran Cuma günü da devam etti ve saldırı uğrayan dernek binasının önünde yüzlerde antifaşist, Avusturyalı, Türkiyeli/Kürdistanlı devrimci demokrat yurtseverlerin katıldığı basın açıklaması gerçekleştirildi.
(not: EKH isimli bina 80'li yıllarda antifaşistler tarafından işgal edilmiş. Şimdi ise anarşist, Avusturyalı ve Türkiyeli kurum ve ev sakinleri de bulunuyor)
 
Saat 18.00'da başlayan eylemde kadın örgütlenmelerinin, Türkiyeli ve Kürdistanlı dernek temsilcilerinin konuşmalarının yanı sıra Avusturya Grup Yorum Dayanışma Komitesi adına da saldırıyı kınayan bir açıklama yapıldı.
Öncellikle birlik ve dayanışmanın bugünlerde her zamandan daha önemli olduğu belirten konuşmacı, bu çatışma Türkler ve Kürtler arasında değil faşizm ile tüm ilerici, devrimci güçlerin arasında, emperyalizm ve ezilen halklar arasında anlamak gerektiğini söyledi. Grup Yorum olarak sadece Türkiye faşizm değil AKP rejimiyle iş birliği halinde Avrupa'da da baskılar ve engellemelerle karşı karşıya kaldığı anlatıldı. Ve Türkiye'de şu an, adalet ve en demokratik hakları için ölüm orucunda ölümsüzleşen Grup Yorum elemanları ve Mustafa Koçak'tan sonra tüm toplumun ve işçilerin, devrimcilerin avukatlığı yapan halkın avukatları ve devrimci tutsaklar ölüm orucunu kritik bir aşamada sürdürdükleri ve faşizmin zorla müdahale tehditi altında oldukları vurgulandı. Tüm antifaşistlerin, devrimcilerin faşizmin saldırılarına karşı omuz omuza durmaları gerektiğinin ve faşizme bizim olan meydanlarımızı elimizden almalarını sesimizi kısmasına asla izin verilmeyeceğini ifade edildi.
Sokağın her tarafı polis tarafından kuşatıldı. Bütün mahalle abluka altında ve helikopterler uçuyordu. Yürüyüş başlayınca milliyetçiler polisten de çekinmeyerek eylemcilere yanaşıp provoke etmeye kalktı defalarca. Antifaşistlerin cevabını alan faşistler bir süreliğine geri çekildiler. Polis gerginliğin ardından uzun süre antifaşistleri yürütmedi ve çembere aldı. Yaklaşık 1 saat sonra yürüyüş devam etti ve sokaklarda yüzlerce kişi tek sesle AKP faşizme ve Erdoğan'a yönelik sloganlarla tepkilerini dile yankılandı. protesto edildi. Alerta Alerta antifaşista sloganları da yankılandı. Yürüyüşün geçtiği bazı binalardan Türk bayrağı asılarak AKP faşizmi savunan kişiler görüldü. O yerler fenerlerle teşhir edilerek sloganlar yükseldi.
Yürüyüşün birçok yerinde ırkçılar yaklaşmaya çalıştı ve zaman zaman gerginliğe neden oldular.
 
Yürüyüş saat 22.00 civarında merkez istasyonunda sona erdi ve insanlar küçük gruplar halinde dağılmaya başladı.
 
Protestolar önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.  
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Brüksel’de Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Eyleme Sen De Katıl
Yunanistan Özgür Tutsakları Bir Aylık Destek Açlık Grevine Başladı
İsviçre Halk Cephesi: Zürih'te Adalet İstemeye Devam Ediyoruz

İsviçre Halk Cephesi: Zürih'te Adalet İstemeye Devam Ediyoruz
İsviçre Halk Cephesi: Adalet Yürüyüşümüz Sürüyor
Avusturya Viyana'da Antifaşist Eylem ve Protestolar Devam Ediyor
Almanya Halk Cephesi: Ya Adalet Ya Ölüm Diyenler Asla Teslim Alınamazlar
Belçika Halk Cephesi: Kanlı Ellerinizi Ölüm Orucu Direnişçilerinin Üzerinden Çekin
Diğer Başlıklar

Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
HELİN BÖLEK ANISINA - GRUP YORUM  
YARGITAY DEVRİM ŞEHİDİ MUSTAFA'YA VE AİLESİNE NE CEVAP VERDİ!
‘Başbağlar Katliamı’ndaki Sis Perdesi Aralansın’
‘Örgüt Üyesi’ Yapılan Çocuğun Ölümü ‘Hukuka Uygun’ Görüldü
Devrimci İşçi Hareketi: Sakarya Hendekte İşçi Katliamı
GRUP YORUM'UN YENİ BESTESİ: "SUSARSAM"
Tutsak Avukatların Kaleminden: Devrimci Avukatlık ve Ebru Üzerine - Av. Oya Aslan
Kimden Gelirse Gelsin, Halka Zarar Veren Eylem Devrimci Bir Eylem Değildir!
Armutlu'da Grup Yorum Konser Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor  
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(66 Online) 0,06ms