Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 14:03
 
PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan: Bir Kişi De Bin Kişi De Olsa Yürüyeceğiz
PSAKD madımak açıklama yürüyüş
Gündem Haberi


Sivas Valiliği tarafından Madımak Katliamı’nın 27’nci yıldönümünde yürüyüş yasaklaması kararına tepki gösteren PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, “Biz orada bir kişi, bin kişi, beş bin kişi de olsa yürüyeceğiz” dedi.
 
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın sanatçı ve iki otel görevlisinin katledilişinin 27’nci yıldönümünde yapılmak istenen anma etkinliği Sivas Valiliği, koronavirüs salgını nedeniyle yasaklandı. 
 
Sivas Valisi Salih Ayhan tarafından dün gerçekleşen İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkez toplantısı ardından açıklama yapıldı. Vali Ayhan tarafından yapılan açıklamada, “Bu süreçte sadece vefat eden 37 vatandaşımızın birinci derece yakınlarını eğer isterlerse kabul edeceğiz. Yine il protokolünden belli sayıda kişi ve sivil toplum örgütlülerinden özellikle geçmiş yıllarda görev alan tertip komitesindeki arkadaşlarımızdan bir kısım başkan ve üyelerini alacağız. Siyasi parti il başkanları ve milletvekillerimizin de katılımıyla bu sene dar bir çerçevede anma programı tertip edeceğiz” denildi.
 
Valilik tarafından yürüyüşün kesinlikle olmayacağı ve sadece Madımak Oteli’ne karanfil bırakılacağı vurgulandı. 
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkan Gani Kaplan, “Tabii ki valilik almış olduğu kararı Sağlık Bakanlığı’nın, İl Sağlık Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın üzerine kendi görüşünü de ekleyerek, şube başkanımıza tebliğ etti. Biz daha tebligatın içeriğine bakmadan valilik bunun basına duyurusunu yaptı” dedi.
 
100 KİŞİ SINIRLANDIRMASI GETİRİLDİ 
 
Valilik tarafından kendilerine yapılan bildirimde 100 kişi sınırlandırması getirildiğini ve Madımak önüne otobüslerle götürüleceğinin belirtildiğini kaydeden Kaplan, “Biz bunu kendi içimizde, örgütlerimizle değerlendirdik, konuştuk biz örgüt olarak 26’ncı yıl dönemine nasıl hazırlandıysak 27’nci yıl dönümüne de öyle hazırlanıyoruz. Tabii ki bir salgın var, dünyanın artık eskisi gibi olmadığını da biz biliyoruz ancak pandemiyi bahane ederek orada ki şehitlerimizi anmamızı salgına kurban edemez valilik” dedi.  
 
‘YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’
 
Alınan karara tepki gösteren Kaplan, “Sanki Sivas’ta pandemiye ilişkin bir artış ve bu kapsamda önlemler arttırılmış. Böyle bir durum olsa zaten biz kendimiz temsili bir anma yapardık Ancak Şuanda Valiliğin pandemiyi bahane ederek,  ‘2 Temmuz’u sembolik yaparım, 100 kişiye izin veririm’ tavrını kabul etmiyoruz. Tüm hazırlığımızı oraya gelen kitlelerle birlikte yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz” diye belirtti.
 
‘BİZ PANDEMİNİN NE OLDUĞUNU BİLİYORUZ’
 
Kaplan, 30 Haziran’da Sivas’ta olacaklarını vurgulayarak, “Aynı gün Vali ile de görüşerek, durumu ona da izah edeceğiz. Biz orada bir kişi, bin kişi, beş bin kişi de olsa yürüyeceğiz. Ülkeyi yönetenler pandemi sürecini sokaklardan insanları çekmek için fırsata çevirebilirler. Bizim otobüslerimizle gelecek olanlar üyelerimizdir, demokratik kitle örgütlerinin üyeleridir. Diğer Alevi Örgütleri’nin yetkilileridir ve bunlar pandeminin ne olduğunu devletin en üst yetkililerinden daha iyi bilen insanlardır. Biz sosyal mesafemizi alabildiğine sıklaştırarak, fiziki mesafemizi de koruyarak, oradaki etkinliğimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı