Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 21:39
 
ÖLÜMÜNÜN 15.YILINDA DEVRİMCİ YÜREK KAZIM KOYUNCU'NUN ANISINA SAYGIYLA
Gündem Haberi


Kazım Koyuncu, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle bundan tam 15 yıl önce 34 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy’de (Pançol), 7 Kasım 1971’de doğan Kazım Koyuncu, müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı, çocukluğu “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçti.

İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle uğraşmaya başlayan Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenlerle ayrıldı. 1992’de, henüz 20 yaşında iken Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün-protest müzik grubunu kurdu ve müzik hayatı başladı. Zamanla Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrıldı ancak rock müzikten kopamadı ve geleneksel Laz halk müziğini rock ile beraber yorumlamaya başladı.

1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı müzik grubunu kurdu. Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (Bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağıldı.

Kazım Koyuncu, tek başına devam ettiği müzik yaşamında, Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer aldı. 2001’de Viya adlı ilk solo albümünü çıkardı.

2004 yılının aralık ayında Kazım Koyuncu’ya testis kanseri teşhisi konuldu. Gördüğü ilaç tedavisinden dolayı saçlarının tamamen dökülmesini beklemeden kendisi kestirdi ve grubundaki bütün dostları da aynı şekilde saçlarını kestirerek Kazım ile birlikte olduklarını gösterdi.

Kazım, 23 Nisan 2005 günü Trabzon Dernekler Birliği’nin İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlediği “Çernobil’in etkileri ve Hasta Hakları” panelinde hastalığıyla ilgili şunları söyledi:

“..Bilgi ve bilim kendini yenilemediği müddetçe gerici bir seydir, özellikle bilginin kendisi… Ben germ hücreli tümörleri öğrendim. Benim germ hücreli tümörlerim var. Şu anda herhangi bir kan testiyle ve patoloji sonucuyla bana gelindiği zaman dünyanın herhangi bir germ hücreli tümörünü tedavi edecek profesör kadar size ilaç yazabilirim. Çünkü öyle yazıyor ve yüzde 80 kurtulma ihtimali olduğunu yazıyor. Ama yüzde 20′ yi sorduğum zaman doktor bana ‘Niye onu soruyorsun ki?’ diyor. Çünkü ben yüzde 20′ yi merak ediyorum.

…Hayatım 33 yasına kadar hep mücadele ile geçti. Hep gıcık işlerle uğraştım. Sahil yolu projesi dediler. Bir albüm yaptım, sanki gazete çıkarmış gibi yazdım oraya “Sahil yolu projesini istemiyoruz. Nükleer santral istemiyorum…

..Şimdiye kadar verdiğim bütün mücadele ve rahatsızlık için kimseden özür dilemiyorum ve yaptığım her şeyden de gurur duyuyorum. Bundan sonra da hayatım ve sağlığım nere giderse gitsin daha da gıcık, illet, muhalif, deli bir herif olmaya devam edeceğim”

Biz de 15 yıl önce aramızdan ayrılan; öncelikle bir müzisyen, ondan sonra biraz Karadenizli, ama hepsinin ötesinde bir devrimci olan Kazım Koyuncu’yu özlemle anıyoruz

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Ç´e” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

“Biliyorum
Bir yıldız yağmuruna tutulacağım
Toprak çökecek
Başım dönecek,
arkamda seni bulacağım
“haydi” diyeceksin Ernesto gibi gidelim
Yıldızların çok olduğu bir gökyüzü altına”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı