Bugün - 03 Ağustos 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

ÇHD İkinci Başkanı Ümit Büyükdağ: Bekçilere 'Gezi' Yetkisi...

ÇHD bekçiler

Gündem Haberi - 09 Haziran 2020 Salı - 11:37
ÇHD bekçiler
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bekçilerin yetkilerinin arttırılmasını değerlendiren ÇHD İkinci Başkanı Ümit Büyükdağ, iktidarın önümüzdeki süreçte Gezi eylemleri gibi toplumsal isyanları bastırmak amacıyla bekçilerin yetkilerini arttırdığını ifade etti. 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İkinci Başkanı Ümit Büyükdağ, artan polis şiddeti ve bekçilerin yetkilerinin genişletilmesini öngören yasa teklifinin iktidar tarafından Meclis’e sunulmasını değerlendirdi. Büyükdağ, salgın süreciyle birlikte polis şiddetinin arttığını ifade etti. 
 
SALGINDA GÖRÜNÜRLÜK ARTTI
 
İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir yapı olarak polisin, her zaman işkence, kötü muamele, gözaltında kayıplar ve öldürme gibi eylemlerde sorumluluk aldığının altını çizen Büyükdağ, kolluk güçlerinin; yurttaşların değil devlet ve siyasi iktidarın güvenliğini sağladığını belirterek, "Bunun muhafazası için her türlü suç üretilir ve işlenir. Polislik kurumunun doğası Lyon kasabı Joseph Fouche’den beri böyledir; halka karşı suç işlemek üzerine kuruludur. Bu yanıyla bizde de polislik kurumu devlet koruması içinde bu işlevini yerine getirir. Siyasal muhaliflerin ve toplumsal hareketlerin polis şiddeti ile karşılaşması zaten yeni değil. Sıradan yurttaşların maruz kaldıkları polis şiddeti yeniymiş gibi şaşırılıyor. Bizce bu şiddete en çok maruz kalan sıradan yurttaşlar. Yurttaşların bilincinde; 'polis kutsaldır' üzerinden pohpohlanan bu sistematik çaba; polis şiddeti normal üretimi içindir. Devlet babadır, döver de sever de en çok polisin işinde gerçek olur" dedi.
 
AMAÇ İSYANLARI ENGELLEMEK
 
Devletin bekçilik kurumuna neden ihtiyaç duyulduğunun sebebine inilmesi gerektiğini dile getiren Büyükdağ, Gezi eylemleriyle başlayan "toplumsal isyanların" önümüzdeki süreçte de karşılarına çıkma kaygısıyla bekçilik üzerinden bir güvenlik tahkimatı kurduğunu vurguladı. İktidarın baskı ve şiddeti sıradanlaştırmaya çalıştığını Büyükdağ, devletteki faşizmin en bilindik görüntülerinin aynı zamanda yönetememe krizini de açık ettiğini belirtti. Büyükdağ, "Bu yönü ile bekçileri tek başına AKP’nin paralı ordusu olarak görmek hatalı. Bu devletin ve sermayenin özel istenci de aynı zamanda. Her mahalleye, her sokağa, her kapıya bekçi koyacaklar ellerinden gelse. Bekçilerin, ekonomik olarak devlete külfetleri polisten daha ucuz. Daha alttaki asayiş işleri başta olmak üzere polise angarya gelen tüm işler için kullanışlı bir araç. Keyfilik ve hukuksuzluk devletin düsturu olduğu için son yıllarda iyice arttı. İster istemez bekçiler, devlet şiddetinin üretimi konusunda en üst sırayı alacaktır. 'Devlet baba döver de sever de’nin yeni bir eli daha oldu sonuçta" şeklinde konuştu.
 
CEZASIZLIK POLİTİKASI 
 
"Polis şiddeti dediğimiz şey devlet şiddetidir ve devlet kendi şiddetini geri planda sınırsız görür. Bakın güncel örneği ABD. Artık patlama noktası olduğu için dünya Minneapolis'teki caniliği görebildi. Oysa ABD devleti polis eliyle her yıl yüzlerce yurttaşı öldürüyor. Başta siyahiler, evsizler, göçmenler geliyor" diyen Büyükdağ, ülkemizde polislerin yargılandığı hiçbir davada gerçek bir yargılamanın yapılmadığını söyledi. 
 
Büyükdağ, "Polis infaz eder, işkence eder ceza almaz. Polis zırhlı araçla Kürt öldürür, ceza almaz. Polis trafikte insan kurşunlar; ceza almaz. Bu Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın ortak tavrıdır. Polislerin kanunlara uygun yargılanıp ceza aldığı örnek nerede ise yoktur. O yüzden cezasızlık politikasının bekçisi yargıdır. Hakim ve savcı odaları hukukçudan çok bekçi ile dolu. Yargının vasatlığı isteyerek üretilen bir şeyi unutmayalım ki hukuk özünde politik şiddet aygıtıdır. Bekçilere silah kullanma, kaba üst araması yetkisi verilmesi gibi örnekler bu cezasızlık ve keyfiliğin bir sonucudur. Polisin; yasaya uymadığı bir memlekette bekçinin insafına kaldınız mesajı veriyorlar. Bekçi Murteza karakteri Türk polisinin gerçek ruhudur. Bir hukuk arıyorsak o örneği hatırlamak yeterli olacaktır. Beklenti de ona göre kurulmalı" ifadelerini kullandı.
 
HUKUKİ DESTEK SÖZÜ
 
ÇHD olarak yurttaşların uğrayacağı her türlü kolluk şiddetinde yanlarında olacaklarını dile getiren Büyükdağ, bu tür uygulamalar karşısında geri adım atmayıp, mücadele edeceklerini söyledi. Büyükdağ, "Maaşını cebimizden verdiğimiz kişilerin gelip bizlere istediği hukuksuzluğu yapmasına göz yummamak lazım. ÇHD burada, söz veriyoruz kimseyi bu konuda yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız" diye belirtti.
 
MA / Hamdullah Kesen
 
Anahtar Kelimeler:ÇHD, bekçiler, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'

'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Armutlu'da Ölüm Orucundaki Halkın Avukatları İçin Kapı Çalışması Yapıldı
Salgında Türkiye, ABD Ve Küba: Sosyalizm Başarır  
Avrupa'dan Ölüm Orucu Direnişçilerine Destek Açlık Grevi
Armutlu Halk Cephesi: Grup Yorum Konseri İçin Kuşlama Çalışması Yapıldı
Diğer Başlıklar

Özgür Tutsakların Adres Listesi Güncellendi (Ağustos 2020)
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Armutlu'da Ölüm Orucundaki Halkın Avukatları İçin Kapı Çalışması Yapıldı
Salgında Türkiye, ABD Ve Küba: Sosyalizm Başarır  
Avrupa'dan Ölüm Orucu Direnişçilerine Destek Açlık Grevi
Armutlu Halk Cephesi: Grup Yorum Konseri İçin Kuşlama Çalışması Yapıldı
Okmeydanı Halk Cepheliler Ölüm Orucunda Olan Halkın Avukatları İçin Yazılama Yaptı
GRUP YORUM'DAN EBRU VE AYTAÇ İÇİN: DİRENİŞÇİLERİN CEVABI!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(131 Online) 0,13ms