Bugün - 09 Ağustos 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Anti-Emperyalist Cephe: Anadolu'dan ABD'ye Faşizm Ve Irkçılık Halkları Öldürüyor

anti emperyalist cephe açıklama

Gündem Haberi - 04 Haziran 2020 Perşembe - 19:28
anti emperyalist cephe açıklama
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
25 Mayıs 2020, Minneapolis, Minnesota, ABD’de bir Afrikalı-Amerikalı adam, George Floyd adlı, sokakta dört polis memuru tarafından boğularak öldürüldü, güpegündüz, yoldan geçenlerin bir düzine gözlerinin önünde. Öldürülmeden kısa bir süre önce Floyd, yakındaki bir mağazada sahte bir banknot ile ödeme yapmaya çalıştığı şüphesiyle gözaltına alındı. Sosyal ağlarda yayınlanan videolardan, polisin kendisine karşı işkence ve aşırı güç kullandığı açıktır. Polis tarafından önceki benzer cinayet vakalarına dayanarak, bu cinayet hem polis memurları hem de diğer kolluk kuvvetlerinin temsilcileri tarafından ve aynı zamanda faşist ve ırkçı fikirlerin kitlesel katilleri tarafından, yıllar boyunca işlenen benzer suçlar için cezasızlık ve adalet eksikliğinin bir sonucu olarak ırkçı olduğunu söyleyebiliriz.
 
Bu cinayet, bir polis memurunun veya bir grup polis memurunun eylemlerine, hatta tüm bir polis şubesinin indirgenemez. George Floyd'un suikastı, emperyalist-kapitalist sistemin bir ürünüdür; mahkemeler, polis, sosyal sistem, sağlık sistemi, eğitim kurumları, tüm bileşenleri aracılığıyla ırksal, sosyal ve dini gerekçelerle, faşizme ve ırkçılığa ayrılığı aşılamak ve kışkırtmak suretiyle eşitsizlikler yaratır. Bu, özellikle polis memurlarının ve askeri personelin ideolojik eğitimden geçtiği, onları kolluk kuvvetleri yerine öldürme makinelerine dönüştürdüğü, insan yaşamı ve sağlığının çok daha az savunucusu olan kolluk kuvvetleri alanında belirgindir.
Irkçılık ve faşizm, kuruluşundan bu yana kapitalist sistemin bir parçası olmuştur. Emperyalizmin ve kapitalizmin genel krizi dönemlerinde en çok yoğunlaştılar ve bu krizin üstesinden gelmek için bir araç olarak kullanıldılar. Halkları ırksal, etnik, ulusal ve dini gerekçelerle bölerek, emperyalistler ve uşaklarının halkları birbirlerine karşı kışkırtıyor, onlara binlerce acı çektiriyor ve nihayetinde ülkelerini işgal ediyor ve sömürüyor. Son 29 yılda bunun örnekleri Yugoslavya, Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Ukrayna ve kapitalistlerin iktidarda olduğu dünyadaki her ülkede bulunabilir.
Bu eğilimler aynı zamanda ülkelerin halklarını da doğrudan etkiliyor- ABD gibi emperyalist metropollerde. Orada, son yıllarda ve özellikle de mevcut Başkan Donald Trump'ın iktidara gelmesinden bu yana, ırkçı ve faşist duygularda önemli bir artış oldu; silahlı faşist çeteler fikirlerini açıkça gösterdi ve engelsiz bir şekilde mitingler düzenledi, yeni taraftarlarını örgütleyip çekti. Ayrıca, çoğunlukla Afrikalı-Amerikalı, Latin Amerika toplulukları ve farklı ırklardan, göçmen topluluklardan değil, aynı zamanda çeşitli dinlerden ve toplumun yoksul kesimlerinden gelen insanlara karşı tek ve toplu cinayetleri gibi de dahil olmak üzere birçok suç işliyorlar.
Bütün bunlara ek olarak, polis memurlarının ve diğer kolluk kuvvetlerinin yanı sıra faşizm ve ırkçılığın destekçilerinin suçlarını işlemek için cezalandırılmaması, gerekçelendirilmesi, himayesi ve hatta açık bir şekilde teşvik edilmesidir. Açıkça ırkçı polis memurları tarafından işlenen daha iyi bilinen cinayet davalarında, faillerin hiçbiri eylemlerinden dolayı yargılanmadı ve hatta suçlarından yargılanan veya soruşturulanlardan birkaçı bile sonunda beraat etti. Bu, hem polis ve faşist çeteler tarafından öldürülen erkek ve kadınların ailelerinde hem de arkadaşlarında ve bir bütün olarak toplumda öfke ve acı birikmesine yol açan adaletsizliğe neden oldu ve bu devam ediyor.
Yıllar boyunca biriken bu adaletsizliklerin yanı sıra, koronavirüs salgının neden olduğu krizle bir kez daha netleşen kapitalizmin neden olduğu eşitsizliklerin, birçok ABD şehrinde ve Minneapolis ayaklanmalarında bugünün kitlesel protestolarına yol açtığını söyleyebiliriz. George Floyd'un öldürülmesinin son pipet olduğu ve ayaklanmanın kıvılcımını ateşlediği söylenebilir. İnsanların öfkesi tamamen haklıdır, çünkü adaletsizlik bir norm olarak empoze edildiğinde, buna karşı direnç tamamen meşru ve adildir.
Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, ırkçılığa ve polisin cezasızlığına karşı protesto eden insanları tehdit etmeye başladı. ABD'nin birçok büyük kentindeki protestolar polis tarafından vahşice saldırıya uğradı, medyada ve sosyal ağlarda yayınlanan görüntüler, sokaklarda işkence gören insanları gösterdi. Bütün bunlar neo-sömürgeci bir ülkede değil, Amerika Birleşik Devletleri'nde, egemen sınıfı çoğu zaman göstericilere karşı polis şiddetini kullanma çıkarlarından rahatsız olan ülkeleri eleştiren ve tehdit eden bir ülkede, çoğu durumda ruhlarını ve bedenlerini emperyalizme 20 sent için satan paralı askerler. Dünyaya “demokrasi ve insan hakları " dersleri vermesine izin veren bir ülkede olağanüstü hâl ilan eder ve vatandaşlarına karşı asker gönderir. Bu bir kez daha bize emperyalistlerin ve onların uşakları – çıkarları etkilenirse her şeyi yapacak olan ikiyüzlülerin gerçek yüzünü gösteriyor.
Bugün, ırkçılık ve faşizmden, emperyalist-kapitalist sistemin yarattığı eşitsizliklerden ve adaletsizliklerden etkilenmediklerini iddia edenler ya cahil ya da gerçekle olan bağlantılarını tamamen kaybetmiş insanlardır.
Adaletsizlikler hepimizi etkiliyor, bir dereceye kadar, bir biçimde ya da başka bir şekilde, dünyadaki her ülkede bugün her zamankinden daha fazla mevcutlar, bu koronavirüs salgının neden olduğu devam eden kriz sırasında daha da nettir.
Bu nedenle, kendilerini ilericiler, solcular, sosyalistler, Marksistler, komünistler vb. diyen tüm insanların çabaları. Ortak düşmana, emperyalizme ve uşaklarına karşı ezilen tüm işçi sınıfı insanlarını yaratmayı ve birleştirmeyi amaçlamalıdır. Sadece çabalarımızı birleştirerek ortak düşmanımıza karşı çıkabiliriz. Kurbanlarını sadece insanlar olduğunu ırkçılık, faşizm, emperyalizm ve kapitalizme sona erebilir. Fakat artık mağdur olmamak için, ortak düşmanımızın ve onun yarattığı kötülüklerin yok edicileri, tüm yöntem ve araçlarla birleşmeli ve savaşmalıyız.
23 Nisan 2020 günü (yerel saatte) 22:50'de açlık grevinin 296. gününde şehit olan siyasi tutuklu yoldaşımız Mustafa Koçak, yakınlarıyla yaptığı son konuşmada, " Nefes alamıyorum!”
Son anlarında, katil polisler tarafından yere basıldığında George Floyd, " Nefes alamıyorum!”
Anadolu'dan Amerika'ya ırkçılık ve faşizm halkları öldürüyor! Adalet hepimiz için gereklidir, tıpkı hava, su, güneş ve ekmek gibi. Onlar olmadan yaşayamayacağımız gibi, adalet olmadan da yaşayamayız.
George Floyd İçin Adalet!
Katiller Cezasız Kalmamalıdır!
Ortak Düşmanlarımızın Emperyalizmine Ve Faşizmine Karşı Birleşelim Ve Savaşalım!
Anti-Emperyalist Cephe
 
 
Anahtar Kelimeler:anti, emperyalist, cephe, açıklama,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!

ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Liseli Dev-Gençlilerden Gazi Mahallesi'nde Halkın Avukatları İçin Pullama Çalışması
AKP Ve Katil Polisi Armutlu Cepheyi Durduramıyor: Yarın Yapılacak Grup Yorum Konser Çalışmaları Hız Kesmiyor
Burjuva Basınının Polisle İşbirliği Yaparak Hazırladığı Yalan Haberleri Boşa Çıkaracağız!
Diğer Başlıklar

İŞTE AKP'NİN GRUP YORUM KORKUSU: ÇOK SAYIDA GÖZALTI
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Liseli Dev-Gençlilerden Gazi Mahallesi'nde Halkın Avukatları İçin Pullama Çalışması
AKP Ve Katil Polisi Armutlu Cepheyi Durduramıyor: Yarın Yapılacak Grup Yorum Konser Çalışmaları Hız Kesmiyor
Burjuva Basınının Polisle İşbirliği Yaparak Hazırladığı Yalan Haberleri Boşa Çıkaracağız!
Halk Cephesi: Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Çalışmalar Hız Kesmiyor
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(148 Online) 0,33ms