Bugün - 09 Ağustos 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Saldırıda İki Bacağını Kaybeden Lisa Çalan: Dosyada Adı Geçen Herkes Yargılanmalı

HDP’nin “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti.

Gündem Haberi - 04 Haziran 2020 Perşembe - 15:10
HDP’nin “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

HDP’nin “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti. Saldırıda iki bacağını kaybeden Lisa Çalan, dosyada adı geçen herkesin yargılanmasını isterken, Av. Kazım Bayraktar ise davayı AİHM’e taşıyacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği ve yüzbinlerce kişinin katıldığı “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti. 2 bin 360 polisin görevli olduğu alana yerleştirilen 2 bombanın patlatılması sonucu Ramazan Yıldız, Necati Kurul, Şehmuz Kaçan, Civan Arslan ve Ali Türkmen yaşamını yitirdi, 400’ü aşkın kişi de yaralandı.
 
Katliamın soruşturması sürerken, DAİŞ’le bağlantılı olduğu için aranan, 6 Mayıs 2015’te Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan, 2 Haziran’da ise Diyarbakır’a gelen Orhan Gönder, 3 Haziran’da kaldığı otelde yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle polislerce kontrol edildi, hakkında tutanak tutuldu. Orhan Gönder, Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Merkezi (KİHBİ) sisteminde polislerce sorgulanmadı. 
 
Diyarbakır’da "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Nitelikli öldürme, nitelikli öldürmeye teşebbüs", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" veya "el değiştirme" suçlarından saldırının failleri İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Orhan Gönder, İlhami Balı ve Burhan Gök hakkında 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararıyla güvenlik gerekçesiyle 24 Mayıs 2016'da Ankara Sincan Batı Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Ankara'da 25 duruşma süren davada mahkeme heyeti, İlhami Bali hakkındaki davanın tefrik edilmesine ve Burhan Gök'ün delil yetersizliğinden beraatına karar verirken, 3 sanık hakkında ise 4 kişiyi öldürmek ve anayasayı ihlalden 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, öldürmeye teşebbüsten ve tehlikeli madde bulundurmadan ise 3 bin 336'şar yıl hapis cezası kararını verdi.
 
DAVUTOĞLU DİNLENMEDİ
 
Ankara Sincan Batı Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 5 yıl ve 25 duruşma süren davada, saldırının faillerinden olan Burhan Gök, avukatların tüm taleplerine rağmen tutuklanmadı. Davanın 20 Eylül 2019 tarihli duruşmasında, Dönemin Başbakanı olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran - 1 Kasım arasındaki dönem olacaktır”  sözlerini hatırlatan dava avukatları, Davutoğlu'nun dinlenilmesini talebi dava dosyasına katkı sunmayacağı gerekçesiyle mahkemece reddedildi.
 
POLİSLER YARGILANIYOR
 
DAİŞ üyesi Orhan Gönder, 2 bin 360 polisin görevli olduğu miting alanına elini kolunu salaya salaya 2 bomba yerleştirerek saldırı gerçekleştirdi. Gönder’in geçişini sağlayan ve hakkında yasal işlem yapmayan polisler hakkında yürütülen soruşturma, patlamadan 28 ay sonra bitirilerek davaya dönüştürüldü.
 
Patlamanın yaşandığı alanda görevli 5 emniyet müdürü, 3 komiser ve 11 polis hakkında “Görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla 3’er aydan 1’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava devam ediyor.
 
DİYARBAKIR VE BÜRÜKSEL KATLİAMLARI 
 
5 Haziran Davası ilişkin Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan davanın avukatlarından Kazım Bayraktar, 5 yıl süren davada gereken delillerin toplanmadığını toplanan delillerin ise yeterince irdelenmeden karar verildiğini söyledi. Birçok delilin ve şahsın soruşturma dışı bırakılarak davanın sürdüğünü belirten Bayraktar, 5 Haziran Katliamı ile Belçika’nın başkenti Bürüksel Havalimanı’nda yapılan bombalı katliam arasında ilişki olduğunu kaydetti.  Bayraktar, her iki katliamın failleri de katliamlar sürecinde Antep ve Diyarbakır’da polisin elinden geçerek kanlı eylemlerini gerçekleştirdiğini ve katliamlarla ilişkili üç çete üyesinin Antep'te aynı operasyonda yakalandığını anımsattı. Bayraktar, yakalanan şahısların ev, işyeri ve otel odalarında arama yapılmadığını, bazı şüphelilerin HTS, iletişim tespiti, baz sinyal tespitlerinin yapılmadığını, Mustafa Kılınç’ın kiralayıp örgütsel işlerde kullandığı ve en son buluşma sırasında ele geçirilen 43 HJ 4387 plakalı vasıtanın PTS kayıtları tespiti ve incelemesinin yapılmadığına dikkati çekti.
 
‘IŞİD'E ÇOK İŞ DÜŞÜYORDU’
 
5 Haziran patlamasıyla ilgili toplanılmayan delillerin Suruç ve 10 Ekim katliamlarına giden sürecin organize edildiği kuvvetle muhtemel olan yüzlerce görev suiistimalinden sadece bir kaçı olduğunu belirten Bayraktar, soruşturmanın sadece tetikçi ve yardımcıları ile sınırlı tutulduğunu ve derinleştirilmediğini sözlerine ekledi. Soruşturmanın etkin yapılmamasının 7 Haziran genel seçim sonuçlarının iktidar partisinin tek başına iktidar olmasına imkan vermediğine bağlayan Bayraktar, "5 Haziran Katliamı ve birkaç ay öncesinden başlayan saldırılar, bu davanın müdahillerinden olan HDP’nin seçmen kitlesini korkutmaya yetmemiş, Kürt seçmenlerin oyları AKP’den HDP’ye doğru akmaya devam etmiş, iktidar partisinin meclisteki salt çoğunluğunu yitirmesine sebep olmuştu. O halde daha kapsamlı bir kaosa ve kaos korkusuna ihtiyaç vardı. Antep’teki IŞİD hücrelerine daha çok iş düşüyordu" diye konuştu.
 
AİHM’E KADAR GİDER
 
Davanın Diyarbakır’dan Ankara’ya nakledilmesinin iki amacı olduğuna işaret eden Bayraktar, birinin müşteki ve müdahillerinin davayı takip etmelerini engellemek,  diğerinin ise yargılamanın gidişini yakından kontrol etmek olduğunu dile getirdi. Karara karşı İstinaf Mahkemesine yapılan itirazdan farklı bir sonuç beklemediklerini ifade eden Bayraktar, ancak avukatlar olarak davayı AİHM’e kadar götüreceklerini söyledi.
 
Bayraktar, yargılama sonucunda verilen kararın zayıflamış olan genel adalet duygusunu bir kez daha darbelediğini de hatırlattı. 
 
‘FİZİKSEL SINIRLAMAYA RAĞMEN SOKAKTAYDIM’
 
Saldırı sonucu iki bacağını kaybeden Lisa Çalan ise 2015 sonrası süreçte bölgede yaşananların verdiği çaresizlik halinden daha fazla etkilendiğini dile getirdi. Tekerlekli sandalyede olmak ve fiziksel anlamda sınırlandırılmasının, fikirsel ve kadın olarak yapmak istediği birçok şeye engel olduğunu dile getiren Çalan, "Sokaktaydım, gidebildiğim yerlere tekerlekli sandalye ile bile olsa gitmeye çalıştım. Belki de o yetersizlik hali bana böyle hissettirdi" diye ekledi.
 
‘ADALET İÇİN MÜCADELE ETTİM’
 
Patlamadan sonra hayatının bambaşka bir yola girdiğini anlatan Çalan, "Sağlığım ve adalet için mücadele ettim" dedi. Ankara'ya nakledilen davanın uzun bir süre gözlerden uzak görüldüğünü vurgulayan Çalan, "Ameliyatlı, ağrılı halimle mahkemeye katılmaya çalıştım. Bambaşka bir role büründüm, adalet peşinde koştum. Bize yapılanın, çektiğimiz acıların 5 Haziran’dan sonra olup bitenler ve halen devam eden onca şey için sesiz kalamazdım. Mahkemelere gitmeye çalıştım, katılım duyuruları yaptım. Her mahkemede kavga çıktı. Her mahkemeden kovuldum. Nerdeyse 4 yıl sonra davaya dahil edildim. Aileler ve yaralılar gelemiyordu. Koşullar yoktu" ifadelerine yer verdi.
 
‘İNANCIM YOK OLDU’
 
Davada polis ve vali dahil olmak üzere onlarca isimden birçoğunun yargılanmadığına dikkati çeken Çalan, "Adalete olan azıcık inancım da yok oldu" diye belirtti. Çalan, dosyada adı geçen herkesin yargılanması sonucu adalete olan inançlarının tazelenebileceğinin altını çizdi.
 
KATLİAM SİYASETİNİN İLK PATLAMASI
 
5 Haziran'dan sonra katliam siyasetiyle Suruç ve Ankara Gar patlamalarının gerçekleştirildiğini de hatırlatan Çalan, "5 Haziran travmasını yaşayan birçok insan yalnız kaldı. Süreç çok kötüydü. Art arda yaşanan patlamalar, abluka meseleleri vardı. Kimse kimseye yetemedi. Kendi acılarımızı, yaralarımızı kendimiz sarabilirdik. Patlamalar hiç durmadı. Katliam siyasetinin başladığı ilk patlamaydı. Bu anlamda daha çok sahiplenmesi ve konuşulması gerekirdi" dedi.
 
Yıllar sonra 5 Haziran Aileleri İnisiyatifi'nin kurulabildiğini belirten Çalan, şöyle devam etti: "Dayanışma ağını kurabilmek için çok çalıştık. Geçen yıl 5 Haziran Aileleri İnisiyatifi'ni kurduk. İlk defa birbirimizle yüzleştik. O anı,  yaşadığımız acıyı, orada olan, yaşayan bilir. Yüzleşme hali çok geç oldu. Çok geç birbirimizin yaralarına dokunmaya çalıştık. Halen toparlanması gereken çok şey var."
 
HERKES İÇİN ADALET
 
Diyarbakır'da görevi kötüye kullanmaktan yargılanan polislerin davalarının sürdüğünü sözlerine ekleyen Çalan, şunları söyledi: "5 Haziran için değil herkes için adalet arayacağız. Suruç ve Ankara başta olmak üzere herkes için sesimizi yükselteceğiz. İnisiyatif sadece 5 Haziran için değil tüm süreç için sesini yükseltecek. Sorumlu olan herkesin yargılanmasını istiyoruz. Sadece belli kişiler değil adı geçen herkesin yargılanmasını istiyoruz. 5 Haziran, Suruç ve Ankara Davası için beklentimiz bu yöndedir."
 
MA / Aydın Atay
 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Burjuva Basınının Polisle İşbirliği Yaparak Hazırladığı Yalan Haberleri Boşa Çıkaracağız!
Halk Cephesi: Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Çalışmalar Hız Kesmiyor
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması

Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
Armutlu'da Grup Yorum Konseri Afiş Çalışmaları Ve Mustafa Koçak İçin Yazılama
Ölüm Orucundaki Özgür Tutsak Didem Akman’ın Refakatçi Talebi Kabul Edilsin
Armutlu Halk Cephesi'nden Direnişler Ve Grup Yorum Konseri İçin Yazılama Ve Kuşlama Çalışmaları
Okmeydanı Halk Cephesi Açıklama: Grup Yorum Halktır Susturulamaz
Diğer Başlıklar

AKP Ve Katil Polisi Armutlu Cepheyi Durduramıyor: Yarın Yapılacak Grup Yorum Konser Çalışmaları Hız Kesmiyor
Burjuva Basınının Polisle İşbirliği Yaparak Hazırladığı Yalan Haberleri Boşa Çıkaracağız!
Halk Cephesi: Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Çalışmalar Hız Kesmiyor
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
GRUP YORUM KONSERİ- FRANSA
Yunanistan Halk Cephesi Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Eylemi
Avrupa Süryani Halk Meclisleri: 7 Ağustos Semile'de Süryani Halkına Yönelik Katliamı Anıyoruz
Armutlu'da Grup Yorum Konseri Afiş Çalışmaları Ve Mustafa Koçak İçin Yazılama
Ölüm Orucundaki Özgür Tutsak Didem Akman’ın Refakatçi Talebi Kabul Edilsin
Armutlu Halk Cephesi'nden Direnişler Ve Grup Yorum Konseri İçin Yazılama Ve Kuşlama Çalışmaları
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(122 Online) 0,06ms