Bugün - 15 Temmuz 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Yeni Tahliye Olan Halkın Mühendisi Olcay Abalay İle Röportaj

halkın mühendis mimarları röportaj

Gündem Haberi - 29 Mayıs 2020 Cuma - 16:53
halkın mühendis mimarları röportaj
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
1-) Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tutsaklıkta neler yaşadınız, nelerle karşılaştınız, anlatabilir misiniz?
 
Olcay Abalay: İki farklı hapishanede iki yıllık tutsaklık yaşadım. Tecriti daha koyu bir şekilde hissettim bu defa. Tecrite karşı savaşımızı, insanın ilk insan olduğu dönemlerdeki mücadelesine benzetiyorum. İnsan o dönemlerde doğanın önüne koyduğu her zorluğa cevap vererek daha da güçlenmiş ve hayatta kalmış. İnsanlık, zorluklarla mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiş ve birçok güzelliği yaratmış. Tecritte de her an bir zorluk çıkabiliyor karşımıza. Ya bu zorluklarla savaşıp güçleneceğiz ya da silinip gideceğiz. İşte böyle bir ortamda, çok yönlülüğüyle karanlıklardan çıkan atalarımız gibi ben de çok yönlü yaşayarak tecriti bir öğretmene dönüştürebildim. Hedef olarak günün tek bir saatini programlamayı koyduğum dönemler oldu. "Günün sadece tek bir saatine ben karar vereyim" çok basit bir istek olabilir. Ama ben böyle başladım programlı yaşamaya. 1 yıl sonunda günümün birkaç saati program dışı geçiyordu.
Eksiklerim, zaaflarım günün her saati önümde bir engeldi. Teslim olmak ya da savaşmak, her an bir seçenek olarak çıktı karşıma. Yenilgilerim de zaferlerim de çok oldu. Her ikisinden de öğrendim.
2-) Bir halkın mühendisi olarak, tutsaklıkta üretmeye devam ettiniz. Yaptığınız üretimlerden bahsedebilir misiniz?
Olcay Abalay: İnsan planlı, bilinçli üreterek insan olmuş. Tecrit, devrimci tutsaklardan insanın en güçlü silahını, yani üretmeyi alabilmek için fırsat kolluyor. Fakat insanlığını korumak isteyenler için de bir zorunluluk haline geliyor üretim. Ben de efsaneler üretmek, hayaller üretmek, şiirler üretmek zorundaydım. Kendi alanımla ilgili üretimler yapabildim.
Hapishanelerdeki direniş, adaletsizliklere karşı başlatılan Ölüm Orucu direnişi ve halkı ilgilendiren her konuda söyleyecek sözümüz var. Üretimlerimiz bunun somutlanmış hali.
3-) Grup Yorum, Ölüm Orucu direnişiyle siyasi zaferi kazandı. Yedi notanın komutanları Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, bu uğurda şehit düştü. Ölüm orucunun 296. gününde şehit düşen Mustafa Koçak, adaletsizliğe karşı bayraklaştı. Faşizmin itirafçılaştırma, işbirlikçileştirme politikasını boşa çıkardı. Şimdi de Ölüm Orucu direnişi; halkın tutsak avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile Özgür Tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya ile devam ediyor. Ölüm orucu direnişleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Olcay Abalay: Ben tamamen düzmece dosyalarla üç defa tutuklandım. Son tutsaklığımda 22 ay boyunca ne ile yargılandığımdan dahi haberim olmadı. Yine anayasada bulunan bir hakkımı kullandığım için bana ve arkadaşlarıma 100 yıla varan "cezalar" yağdırıldı. Hapishanede birçok keyfi uygulamaya, işkenceye maruz kaldım. İki yılın her anı bir adaletsizlikti yani. Fakat Mustafa'nın ve avukatlarımızın direnişi, bu adaletsizliklere karşı bir barikattı. Öfkemiz, bu direnişlerle soyutlanıyordu. Zapata'nın işgalci yankilere dediği gibi; bize komplolar kurarak gün yüzü göstermeyebilirler, ama direnişimizin tozunu yutmamış olmaz. İlk mahkemeye çıktığımda, savunma hakkı için yola düşen avukatlarımız yanımdaydı. Mustafa'nın barikatı vardı mahkeme salonunda.
Benim duvarları aştığım, tecriti kırdığım zamanlar, türkülerimizle dertleştiğim zamanlardı. İlk insanlar korktuklarında türkü başına toplanıp güç alırlarmış. Bizim türkülerimiz ne güzel ki uğruna canını verenler var. İbo abi ve Helin, türkülerimizi bayrak yaptılar ve düştüler en öne. Direnişçilerimiz, benim kendimle olan savaşımda elimden tuttular, bana güç verdiler.
4-) Tutsaklık sürecinde, mektup aldığınızda neler hissediyordunuz? Şu anda da 2 yıldır tutsak olan halkın mimarı Cem Dursun için devam eden bir mektup kampanyası var. Bu kampanya ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Olcay Abalay: Tecritte hayallerimizin, ufkumuzun genişliğini belirleyen en önemli faktörlerden biri de mektuplar. Bir selam, duvarlarda yankılanarak günlerce gelir kulağına. Ben tutsaktım; çünkü özgürlük diye bir şey vardı. Ve dışarıdaki arkadaşlarım özgürdü; çünkü tutsaklık diye bir şey vardı. Tutsaklığı unuttuğumuz zaman özgürlüğümüz eksik kalır. Özgürlüğü unuttuğumuz an artık teslim olmuş sayılırız. Bundan dolayı tutsaklığı da, özgürlüğü de sürekli birbirimize hatırlatmalıyız.
 
Bugün halkın mimarı Cem Dursun hâlâ tutuklu. Ağır tecrit altında. Cem'in tecrite karşı savaşında yanında olmak için ona mektup yazmalıyız. Yoldaşımızı yanımızdan alıp götürebilirler; ama yanında olmamızı engelleyemezler.
HALKIN SESİ TV
 
Anahtar Kelimeler:halkın, mühendis, mimarları, röportaj,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
KATİL POLİS KADIKÖY'DE TAYAD'LI AİLELERE SALDIRDI (Video-Haber)
Avusturya'da Adalet Mitingine Çağrı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Ebru Timtik Yazdı: Taleplerimiz Sizin Taleplerinizdir

Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Ebru Timtik Yazdı: Taleplerimiz Sizin Taleplerinizdir
DEV-GENÇ: GRUP YORUM KONSER ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ!
Viyana'da Ölüm Orucu İçin Adalet Nöbeti
27 Yıl Sonra Tahliye Edildi: İşkencecim Mahkemede Hakim Olarak Karşıma Çıktı
EBRU VE AYTAÇ NASIL YARGILANDI?
Diğer Başlıklar

KANDIRILDINIZ(MI) SAHTE DARBENİN MAĞDURLARI!
KATİL POLİS KADIKÖY'DE TAYAD'LI AİLELERE SALDIRDI (Video-Haber)
Avusturya'da Adalet Mitingine Çağrı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Ebru Timtik Yazdı: Taleplerimiz Sizin Taleplerinizdir
DEV-GENÇ: GRUP YORUM KONSER ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ!
Viyana'da Ölüm Orucu İçin Adalet Nöbeti
27 Yıl Sonra Tahliye Edildi: İşkencecim Mahkemede Hakim Olarak Karşıma Çıktı
EBRU VE AYTAÇ NASIL YARGILANDI?
TÜRKÜLERİMİZİ İBRAHİM'CE VE HELİN'CE SÖYLEMEK İÇİN 9 AĞUSTOS'TA YENİKAPI'YA...
TAYAD'LI AİLELER: ANKARA YÜRÜYÜŞÜMÜZ DURDURULAMAZ!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(101 Online) 0,08ms