Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 13:07
 
HALİL BERAN YAZDI: KANUN KORUYUCU (POLİS) VE BUGÜN
Gündem Haberi


Bir ülkede polis devlettir, devler polistir.

Nazan Bozkurt kitap okuma deyince, yunan mitolojisi de araya girince, belki de bir çok kişinin ilk kez duyacağı bilgiyi buraya not edeyim.

Polis kimdir?

Astonomiya tis polis, yani şehrin kanun koruyucuları... adı burdan gelir. Polis şehir, antik yunanda şehir devleti olduğu için, doğrudan devlet demek. Bu yüzden bugün Yunanistan'da polise Astonomiya, kanun koruyucu derler ve polis kelimesini kullanmazlar. Bir devletin karakteri ne ise polis teşkilatı da odur. Burjuva demokrasisinde nisbeten kanun ve anayasa uygulanırlığı olduğundan dolayı başbakana dahi en basit bir park cezası kesilir ve itiraz yoktur. " Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" asıl yeri felsefe olan soru kanun devletlerinde asla sorulmaz, sorulmamalı. Bugün TC de, yönetim biçimi tartışmalı, kanun var uygulanmıyor, anayasa sadece bir kitap, torpil, rüşvet almış başını gitmiş, güç eskiden bir avuç oligarkin oligarşisi iken, bugün CIA patentli din tüccarlarının mafyavari bir devlet yapısına dönüştü. At sahibine göre kişner, der bir atasözü. Ortada korunacak bir kanun olmayınca poliste maaşlı sürü görünümü verir.

Şiddet, işkence, tecavüz, öldürme, rüşvet, kanun tanımazlik, hırsızlık,şantaj, adam kaçırma, uyuşturucu kullanımı ve ticareti, taciz, kumpas gibi toplumda var olan, mafyanında ilke olarak kullandığı tüm suç odakları polis teşkilatında mevcuttur. Bu yanı ile devletin beslediği en büyük mafya grubudur polis.

Bu yüzden simit satıp onuruyla yaşamak bu mafya gurubuna girmekten daha iyidir.

Kanunlarda yeri olmayan hiç bir şeyi uygulamayan, kanunun olmadığı yerde vicdanının sesini dinleyen idealist polis memuru var mıdır,?

Varsa da bir elin parmaklarını geçmez.

Halil Beran

22.05.2020

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı