Bugün - 09 Ağustos 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

İbrahim Gökçek’in Katillerini, Hızır Paşalardan Biliyoruz Biz

Canlar, Dostlar, Yoldaşlar… Zalime biat etmeyen devrimci Sanata ve sanatçıya düşman olan AKP, halkın sanatçısı, Grup Yorum elemanı İbrahim Gökçek'i katletti! Günümüz muaviyeleri Emperyalizme ve işbirlikçisi faşist AKP iktidarına karşı, Anadolu ihtilali için can vermeye devam ediyoruz.

Dünya Haberi - 10 Mayıs 2020 Pazar - 19:49
Canlar, Dostlar, Yoldaşlar… Zalime biat etmeyen devrimci Sanata ve sanatçıya düşman olan AKP, halkın sanatçısı, Grup Yorum elemanı İbrahim Gökçek'i katletti! Günümüz muaviyeleri Emperyalizme ve işbirlikçisi faşist AKP iktidarına karşı, Anadolu ihtilali için can vermeye devam ediyoruz.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Canlar, Dostlar, Yoldaşlar… Zalime biat etmeyen devrimci Sanata ve sanatçıya düşman olan AKP, halkın sanatçısı, Grup Yorum elemanı İbrahim Gökçek'i katletti! Günümüz muaviyeleri Emperyalizme ve işbirlikçisi faşist AKP iktidarına karşı, Anadolu ihtilali için can vermeye devam ediyoruz.

Onlar kerbalayız dediler ve yezidin zorbalığında bir yudum su içmediler. Grup Yorum üyesi Helin BÖLEK 3 Nisan' da Ölüm Orucu direnişinin 287.gününde, adalet talebiyle direnen Mustafa Koçak 24 Nisan’da direnişinin 297. Gününde, İbrahim GÖKÇEK ise, 7 Mayıs’ta Ölüm Orucu direnişinin 323. Gününde zalime biat etmeden, diz çökmeden, boyun eğmeden ölümsüzleştiler…
Grup Yorum 35 yıldır, kuruluşundan bugüne, halkın, devrimin müziğini yaptığı için susturulmak istendi. Pir Sultan soyundan geliyoruz derler daima, bakın nasılda benzerler Pir Sultan’a … Tarihe bir göz atalım. Pir Sultan Osmanlının zulmüne karşı ayaklandığında, Paşa olan Hızır, isyanı bastırmak görevine tayin olmuştur. Pir Sultan Hızır tarafından tutuklanıp Sivas Toprak Kalesine konmuş ve idama mahkûm edilmiştir. Hızır Paşa, Pir Sultan'ın hayatını kurtarmak için Ondan "Şah" kelimesini kullanmadan üç nefes istemiştir. Pir Sultan sazını alıp Şah'ı öven üç nefes söyler. Evet Pir Sultanlar Hızır Paşalara karşı, nefeslerini söylemeye devam ediyorlar. Günümüz Hızır paşalarına karşı direnen, bugünün Pir Sultan’dır İbrahim Gökçek. Pir Sultan’ın Sazı ibrahim yoldaşımızın elinde o emekçi halklara nefes söyleyerek verdi son nefesini. “Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz” dedi ve vurdu parmaklarını gitarının tellerine. “Dönen Dönsün Ben Dönmezsem Yolumdan”
Kerbela’da Hüseyin’dir İbrahim Gökçek. “En Büyük Cihad Zalimin Karşısına Geçip Sen Zalimsin Diyebilmektir” “Kerbela Hak Aramanın ve Özgürlüğün Destanıdır. Sabrın Teslimiyetin ve Adanmışlığın Azametidir” der imam Hüseyin. Bakın nasıl da benziyor imam Hüseyinlere ibrahim Gökçek. Deyim yerindeyse yaprağın kımıldamadığı, neredeyse herkesin sustuğu, teslim olduğu bu süreçte 323 gün, hayır sen eğrisin dedi ve Cihad dedi zalime. “Ne Mutlu Eğri Zamanda Doğru Yerde Durabilene” demişti Hüseyin de.
Neden ölüm Orucu? Ölüm Orucu intihardır  diyenlere diyoruz ki;  bu cümleyi söylemek ve düşünmek, korkakça ihanettir Denizlere. Af dileseydi de idam sehpasına kendi vurmasaydı tekmesini demektir.  Sonsuz Denizlerde hırçın dalgadır şimdi İbrahim Gökçek.
Teslim olsaydı demektir, O kerpiç evde direnen Mahirlere. Kızıldere’de söylenen türkünün devamıdır İbrahim Gökçek.
Yada Mazlum Doğan, 21 Mart’ta vermeseydi bedenini ateşe Mazlum Doğan olur muydu şimdi halkın dilinde. İbrahim Gökçek notalara dökülmüş Newroz ateşidir şimdi Kürt halkının yüreğinde.
İşkencede, yılmayan, teslim olmayan Kaypakkaya… ibrahim Kaypakkaya olur muydu hiç ölümüne direnmeseydi!
323 gün eriyen bedeniyle “Ser Verip Sır Vermek” ten Vazgeçmeyendir şimdi İbrahim Gökçek.
Kavga şiirleri yazmaktan vazgeçseydi mesela Neruda, şimdi Pablo Neruda olur muydu dünya halklarının dilinde. O şiirleri dünya halklarının diline düşüren ezgidir şimdi ibrahim Gökçek.
Victor Lidio Jara Martinez, işkenceciler gitar çalmasını engellemek için önce ellerini kırdılar. Artık gitar çalmıyordu, ama zayıf bir sesle şarkı söylemeyi sürdürdü. Victor Jara'nın işkence edilmiş, 44 mermiyle delik deşik edilmiş bedeninde, sessizce söylenen şarkıyı tüm dünyaya haykırarak duyurandır şimdi İbrahim Gökçek.
Evet canlar bu yaşanmış örnekleri çoğaltabiliriz. Dememiz o ki, tarihin her sürecinde devrimci sanat, halktan yana sanat yapmak için bedel ister zebaniler. Bu bedeli göğüslemek Grup Yorum hüneri ister en sabırlısından, İbrahim Gökçek sevdası ister çelik gibi direngen.
Canlar, Dostlar, Yoldaşlar…  Nazlı gelinimiz Helin’imizin, adalete hasret kalan Mustafa’mızın ve türkülere doymayan İbrahim’imizin vasiyetidir, şimdi, Zalime karşı, mazlumun safında olmaktır görevimiz. içimiz yanıyor, canımız açıyor. Onların ardında tabiki göz yaşı da dökeriz öfkeden.  Ama onları sahiplenmek, onların, uğruna canlarını feda ettiği değerlere sahip çıkmaktır, kavgalarına, mücadelelerine omuz vermektir.
Evet canlar CAN olmak canlarımızın yaralarına merhem olmaktır. Sizleri kendi yaralarımıza merhem olmaya çağırıyoruz.
İbrahim Gökçek Onurumuzdur! İbrahim Gökçek Ölümsüzdür!
Helin Bölek, Mustafa Koçak Onurumuzdur!
Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez!
Türküler Susmaz Halaylar Sürer!

LONDRA PİR SULTAN KÜLTÜR MERKEZİ


 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Yunanistan Halk Cephesi Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Eylemi
Avrupa Süryani Halk Meclisleri: 7 Ağustos Semile'de Süryani Halkına Yönelik Katliamı Anıyoruz
Ulm Halk Cephesi: Baskılar, Gözaltılar Konser Yapmamızı Engelleyemez

Ulm Halk Cephesi: Baskılar, Gözaltılar Konser Yapmamızı Engelleyemez
Avusturya’da Avrupa Birliği Temsilciliği Önündeki Eyleme Çağrı
Ulm’de Adalet Çadırı 8. Haftasında
Suriye Halk Cephesi'nden İbrahim Arslanhan'ın Vefatı ve Kırmızı Listeye Alınması İle İlgili Bilgilendirme
Yunanistan'da Free Grup Yorum Korosu Yunanca Haklıyız Kazanacağız Marşını Seslendirdi
Diğer Başlıklar

HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Liseli Dev-Gençlilerden Gazi Mahallesi'nde Halkın Avukatları İçin Pullama Çalışması
AKP Ve Katil Polisi Armutlu Cepheyi Durduramıyor: Yarın Yapılacak Grup Yorum Konser Çalışmaları Hız Kesmiyor
Burjuva Basınının Polisle İşbirliği Yaparak Hazırladığı Yalan Haberleri Boşa Çıkaracağız!
Halk Cephesi: Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Çalışmalar Hız Kesmiyor
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
GRUP YORUM KONSERİ- FRANSA
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(241 Online) 1,38ms