Bugün - 26 Mayıs 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

TOPLUMBİLİM OKULU: Anarşizm Nedir?- Halil Beran

Anarşizm ilk olarak zaanatkarlarin yada manifaktür üretimin sanayi üretiminde bir tepkisi sonucu ortaya çıkıyor işte kısa ve öz olarak anarşizmin tarihsel kaynağı budur diyebiliriz.

Gündem Haberi - 08 Mayıs 2020 Cuma - 20:26
Anarşizm ilk olarak zaanatkarlarin yada manifaktür üretimin sanayi üretiminde bir tepkisi sonucu ortaya çıkıyor işte kısa ve öz olarak anarşizmin tarihsel kaynağı budur diyebiliriz.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Anarşizm ilk olarak zaanatkarlarin yada manifaktür üretimin sanayi üretiminde bir tepkisi sonucu ortaya çıkıyor işte kısa ve öz olarak anarşizmin tarihsel kaynağı budur diyebiliriz. Bu tepkinin temelinde ise toplumsalı nitelik kazanmış üretken güçlüler ile bireysel kalmış üretim biçimleri arasındaki çatışmalarda yatmaktadır.
Bu ne anlama gelir? Kapitalist üretim ilk biçimi küçük üretime dayanıyordu. Küçük üretici geleceğin burjuvazisinin önceli olarak kentte loncalarda örgütlenmiş el zanaatcisi olarak ortaya çıkmıştır. Küçük üreticilik kendi üretim araçlarının özel mülkiyetine dayanmaktaydı. Yani küçük üretici hem işçi hem de patroncu. Ancak üretici güçlerin gelişmesi ile küçük üretici hızlaiki gyönde gelişti. Bir kısmı kapitalist, çoğu proleterlesti. Ancak burjuvazinin tarih sahnesine çıkışı, kapitalist üretimin, Marx'ın gösterdiği şu aşamada geçmesinide zorunlu kılmıştır. Önce basit elbirliği sonra manifaktür üretimi ve ardından Modern Sanayi. İşte bu üç evreden geçen kapitalizm giderek modern burjuvazi düzeniyle modern proletaryayı da ortaya çıkardı.

Anarşizmi ortaya çıkaran evre manifaktür ile modern sanayi arasında kalan süreçtir. Manifaktürden modern sanayi üretimne geçiş gerçek anlamda modern kapitalist üretim tarzında da oluşma ve gelişme sürecidir ve bu süreç yepyeni çelişkileri de ortaya çıkarıyordu. Daha yakından incelediğimizde bunları görüyoruz. Bu süreç bireysel zanaatçı ve manifaktür üretici üretimini yok ederek yerini fabrika sistemine ve emeğin toplumsallaştırmasina bıraktığı süreçtir. Bunun sonucu olarak bireysel üretim ile toplumsallasan üretimin yan yana olduğu b fabrikalarda, gelişimi üretim aletleri ile daha ucuza üretilen mallar bireysel üretimi yıkmaya ve onu yok etmeye başladı. Böylece son tahlilde bireysel üretim ile toplumsallasan üretim arasında bir çelişki ortaya çıktı. Kısaca adı üstünde biri bireysel diğer toplumsal olan bu iki olgunun çatışmasında bireyseli temsil eden küçük üretici, zanaatkarlar gelişen kapitalizmin kendisiyle çelişkiye düştüler.

" Nasıl ki gelişimin belli bir aşamasında manifaktür feodal üretim tarzı ile çatışmaya girdi ise şimdide aynı şekilde büyük sanayi feodal üretimin yerini alan burjuva üretim düzeni ile çatışmaya girmiştir." (Manifesto)

Anarşizmin ortaya çıkış koşullarını sağlayan bu ekonomik gelişmeler yaşanırken, anarşizmin bir akım haline gelmesi çok sonraları olur . Ederon'a gelinceye kadar anarşizm bir akım olmamıştır.

Anarşizmin ortaya çıktığı ve etkili olduğu süreçte proleterya ve proleterya hareketi çok zayıftı. Zira proleterya kendisi için sınıf olmak bilincini yeni yeni kazanıyor orta sınıflarla bağlarını yeni koparıyordu. 1846 -1847 lerde Marx veEngels'inde içinde yer aldıkları ilk komünist liderler örgütlenmesi bile küçük-burjuva sosyalistleri ile içiçedir ve çok güçsüzdür.
Bu anlamda 1871'de Paris komünü bir proleter hareket olarak anarşizmi aştı ve komündeki anarşistlerle kendi öğretilerinin emrettoginin tersine, daha doğrusu nesnel gerçekliğin dayatttiklarini yaptırarak anarşizmi komündeki mezara gömdü ama anarşizm 1840-1850 dönemlerinden sonra toplumsal ve nesnel temellerin yok olmasına rağmen 1871'de kadar etkilerini sürdürebilmiştir.

1871'de proleter hareketi Paris Komününde doruğa çıkan eyleminden sonra ise dışlanmış ve her bilim-dışı akımın hak ettiği gibi tarihsel olarak yenilgiye mahkum olmuştur.

Aslında tüm anarşistler kaba bir komünizm ve sosyalizm ülküsü taşırlar. Bu ülkülerinde ise herkesin eşit ve özgür olduğu bir toplum düşü vardır. Ancak her bir anarşist teorisyeninin kafası içindeki o özgür eşit düzen farklı farklı toplumsal düzeylere ters düşer. Işte bu idealize ettikleri özgür, eşit düzen doğal uyumlu düzel oluyor. Bunlara göre bu doğal uyumlu düzenleri de kategorilere ayırmak gerekir.

Anarşizmi terorilestiren Proudhan ve Bakunindir. Gerçi birçok anarşist teorisyen varsa da esas olarak bu ikisi anarşizmin babaları sayılır. Bundan dolayı bu iki anarşistin incelemek gerekir.

Pruodhon bütün ütopik sosyalistler gibi yoksullaşmaya karşı eşitlikçi bir düzen tasarlıyor, bulduğu çözüm ise manifaktür üretim de kalmak. Çünkü herkesi orada eşit görüyor. Teorisini bunun üzerine inşa ediyor.

Bakunin'de ise sınıfların eşit ve uyum içinde olduğu bir toplum tasarlanmış. Ama onun ideali kaba bir komünist düşdür.
Proudon'dan bu noktada farklı düşünür, yani Bakunin ondan farklı olarak kaba bir komünizm ideali taşır. Bu ise tam anlamıyla ortaklaşa ilker komün yaşamına özlemdir.

Anarşistlerin, sınıf avaşı diye bir anlayışı yoktur. Çünkü siyasal mücadele iktidar için verilir.Oysa bunların amacı iktidar değil, tam tersine iktidarsızlık demek olan "doğrudan demokrasi"ye ulaşmaktır.

(Derleme/ Halil Beran)

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
ÇORLU'DA AKP POLİSİNİN ÖNCE BİR AİLEYE SONRA ÇEKİM YAPAN YURTTAŞA ŞİDDETİ (VİDEO)
Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar

Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar
Sanatçı Pınar Aydınlar'a "JİTEM" Hesabından Tehdit
ÇHD'li Avukatların Adil Yargılanma Hakkı İçin İmza Kampanyası
Banu Özdemir’in Tutuklanması İçin Soruşturma Maddesi Değiştirildi
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatların Ailelerinden Açıklama (VİDEO)
Diğer Başlıklar

Bünyan Hapishanesinde Tutuklulara: Türk'ün Gücünü Göreceksiniz!
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
ÇORLU'DA AKP POLİSİNİN ÖNCE BİR AİLEYE SONRA ÇEKİM YAPAN YURTTAŞA ŞİDDETİ (VİDEO)
Hollanda Halk Cephesinden Halkın Avukatları İçin Eylem
Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar
Avrupa Süryani Halk  Meclisleri ’nden Dayanışma İçin Destek Açlık Grevi
Sanatçı Pınar Aydınlar'a "JİTEM" Hesabından Tehdit
Fransa Halk Cephesi: 167 Kişi Destek Açlık Grevi Yaptı
ÇHD'li Avukatların Adil Yargılanma Hakkı İçin İmza Kampanyası
Avrupa Dev-Gençliler Olarak Bütün Ailelerimizin Ve Gençlerimizin Bayramını Kutluyoruz
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(64 Online) 0,08ms