Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 11:29
 
Durmuş Düşünür Rumuzlu Twitter Kullanıcısının İsmail Saymaz'a  Ölüm Oruçları Direnişlerine Dair Cevabıdır...
direnişler grup yorum mustafa koçak
Gündem Haberi


Ölüm bir eylem türüdür. Belki de eylem türlerinin içinde en korkunç olanı ama eylem türüdür. Bir tapınağı ya da restoranı basarak onlarca insanı öldürmek kadar vahşice değildir ama korkunçtur. Çünkü kendini yavaş ve acılı bir sona mahkum etmektir. Bu anlamda da demokratik hiç bir yöntemin kalmadığının göstergesidir. Küçük burjuvaların vicdanı rahatsız oluyor diye bu eylem türünü eleştirme hakkımız yok ne yazık ki. Helin'in de, Mustafa'nın da, İbrahim'in de başka seçenekleri olsa bu yönteme başvurmazlardı. Ben de doğru bulmuyorum çünkü rahat koltuğumda oturup rakımı yudumlarken bu çocukların gözümün önünde eriyip gitmesi beni dehşete düşürüyor. Kendimi onların yerine koyamıyorum çünkü ben hiç bir zaman onlar kadar cesur olamam. İki kez ifadeye çağrılmak bile huzursuz ediyor beni. Ailem, sevdiklerim üzülür diye dikta rejimine karşı yeterli tepkiyi gösteremiyorum. Haksızlığa uğrayan onbinlerce insanın acılarını düşünürken kendimi "ne yapalım, halk bilinçsiz. Cehaletleri yüzünden geldi bunlar başımıza" diyerek rahatlamaya çalışırken buluyorum birden. Toplumsal durum ne olursa olsun mücadelelerine devam eden Nuriye Gülmen Acun Karadağ gibi yiğit insanlara ise gıptayla bakabiliyorum sadece. Benim durumumda olan milyonlarca insan olduğuna da eminim oysa ki. Halkın çoğunluğunun aptal değil ama çaresiz olduğunun da bilincindeyim. Doğru liderlik ve doğru yönlendirme olsa Akp denen vampirler grubunun bu vatanı sömürme imkânı bulamayacaklarının da bilincindeyim ama hal böyleyken bireysel olarak kendimi öne atarak harcanmayı göze alamıyorum. Sizin de benzer endişeler taşıdığınıza eminim ama bu bize o insanların eylemlerini önemsizleştirmek ya da radikalist bir aksiyon olarak eleştirme hakkını vermez. Deniz'lerin, Mahir'lerin yöntemleri de çok eleştirildi zamanında ama onları eleştiren tatlı-su solcuları hep bir yerlere geldiler sonraları. Amaç kendi kişisel konfor alanımızı korumaksa bu çok kolay. Gözlerimizi kapar ve devam ederiz hayatımıza. Ya da belirli bir oranda eleştirerek muhalif kesimden parsa toplamaya çalışırız pek çok gazetecinin yaptığı gibi. Ama bırakın demokratlığı insan olmanın temel koşullarından biri bedenini ölüme yatıran insanlara saygı duymak ve destek olmaktır. Tv'lerde onlardan

bahsetmekten korksanız bile belki de seslerinin duyulabileceği tek mecra olan sosyal medyada onların seslerini duyurmaya önayak olmaktır. Bunu dahi yapma cesaretiniz yoksa da susmak ve yoklarmış gibi yapmaya devam etmektir. Ölümü kutsallaştırmak, yaşamın değeri vs tarzı kolaycı yaklaşımlarla sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi düşünmek en hafif tabiriyle acizliktir. Evet belki aciziz ama bunun da bir sınırı olmalı.
Saygılarımla,
Durmuş Düşünür

 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı