Bugün - 26 Mayıs 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Adli Tıp Kurumu  Raporlarına Rağmen Hasta (Siyasi) Tutuklular Bırakılmıyor

hasta tutuklular ATK raporları İHD

Gündem Haberi - 02 Mayıs 2020 Cumartesi - 21:43
hasta tutuklular ATK raporları İHD
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, ATK tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporu verilen ancak serbest bırakılmayan 14 hasta tutuklunun sağlık durumuna dikkati çekerek, serbest bırakılmaları için çağrı yaptı.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Eylemin 295’inci haftasında farklı cezaevlerinde tutulan ağır hasta 14 tutuklunun sağlık durumlarına dikkati çekildi.
 
Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kitlesel katılımın olmadığı açıklamayı İHD Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen okudu. Cezaevlerinin koronavirüs salgınına karşı en büyük risk grubu olan alanların başında geldiğini belirten Çevirmen, “Cezaevlerindeki mahpuslara yönelik gerekli önlemler noktasında eksik kalınmıştır. Bakanlığının en son açıklamasında 4 ayrı cezaevinde 120 mahpusa koronavirüs teşhisi konulduğu ifade edilmiştir” diye konuştu.
 
Çevirmen, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “cezaevinde kalamaz” raporu verilen ancak serbest bırakılmayan 14 hasta tutuklu ile ilgili şu bilgileri paylaştı:
 
* Ahmet Sılık; 75 Yaşında, kısmi felç geçirmiş, konuşmada zorlanmakta ve sağ tarafı tutmaz halde, bacağını sürükleyerek, duvarlara tutunarak yürüyebiliyor. Ayrıca yüksek tansiyon, prostat hastalığı var. Beynine giden 3 damarı tıkalıdır.
 
* Deniz Yıldırım; kolon kanseri, kemoterapi görüyor, 5 yıldır tutuklu olarak yargılanmaktadır. Tek başına kalamayacak durumda olmasına rağmen tekli yerde tutuluyor.
 
* İsmail Yılmaz; 66 yaşında, Kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi hastalıkları bulunuyor. 28 Nisan Salı günü sabah saatlerinde beyin damarlarında çatlama ve kanama teşhisiyle hastaneye kaldırıldığı ve ameliyata alındığı bilgisine ulaşılmıştır.
 
* Sabri Kaya; kalbi yüzde 25 oranında çalışıyor, iki kez kalp ameliyatı geçirmiştir, protez kalp kapakçığı takılıdır. Kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu, şeker hastalığı, midede gastritten ve ülserden kaynaklanan yaralar, astım, bronşit, kolesterol, tansiyon, kemik erimesi ve alzheimer gibi rahatsızlıkları da mevcut. 25 Mart’tan bu yana 3 defa değişik tarihlerde hastaneye kaldırılmış, yoğun bakımda tutulmuş ve tekrar hapishaneye götürülmüştür.
 
YAŞAMINI TEK BAŞINA DEVAM ETTİREMİYOR
 
* Medeni Tarlan; kolon kanseri ameliyatı oldu ve kemoterapi ve ışın tedavisi devam etmektedir. Ağır ameliyatından ve bacağındaki damar tıkanıklığından dolayı yaşamını tek başına devam ettirememektedir.
 
* Dicle Bozan; bir bacağı kesik ve protez kullanıyor. Karın bölgesinde parçalanma var, bağırsakları dışarıda, kolostomi torbası takılı. Migren atakları ve epilepsi hastalığından ötürü sürekli bayılmalar yaşıyor.
 
* Hasan Alkış; açık kalp ameliyatı olmuş ancak kalp yetmezliği sorunu devam etmektedir. Hipertansiyon ve Behçet Hastasıdır; eklemlerine, sol gözüne ve damarlarına atıp tahribat yaratmıştır. İki ayrı zamanda felç geçirmiştir. Sürekli gözleri enfeksiyon kapıyor. Yüzde 43 engelli raporu var. Sürekli olarak ramotoloji bölümünde takip edilmesi gerekmektedir.
 
* Ergin Aktaş; iki eli yok ve verem hastası.
 
* Abdullah Turan; boynundan aşağısı felç.
 
* Serdal Yıldırım; yüzde 98 engelli. Her üçünün de ATK tarafından verilmiş olan cezaevinde kalamaz raporu var.
 
* İdris Başaran; üç kez kalp krizi geçirmiştir. Kronik bronşit, astım, epilepsi, panik atak, gastrit, boyun ve bel fıtığı hastalıkları bulunmaktadır. Mide kanaması geçirmiş. FMF hastalığı var. Ritim bozukluğu ve kalp kapakçığında gevşeme var. Bağırsak ve guatrdan ameliyat olmuş, daha önce 2 kere mide kanaması geçirmiştir. 2006 yılında kısmi felç geçirmiş, güç kaybı sürüyor.
 
TEK BAŞINA KALAMAZ RAPORU VAR
 
* Kazım Avcı; 65 yaşında, kalp ve şeker hastası. Yüzde 68 engelli, sol bacağı tamamen protez, omurlarında fıtıktan kaynaklı 2 kez ameliyat geçirmiş, 3’üncü Ameliyat riskten kaynaklı yapılmıyor. Prostat, hipertansiyon, kalp, diabet, osteoporoz rahatsızlıkları var. Tek başına kalamaz raporu var.
 
* Mehmet Emin Özkan; 78 yaşında, demans, troit, kalp yetmezliği var. 2015 yılında kalp krizi geçirmiştir. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. 23 yıldır cezaevinde bulunmaktadır. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi yüzde 87 vücut fonksiyon kaybı bulunduğu ve cezaevinde kalamaz raporu verilmiştir.
 
* Sıddık Güler; 80 yaşında, yaşa bağlı hastalıkları vardır. Kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, iltihaplı eklem romatizması ve son zamanlarda artan diz ağrıları ve morluklar gibi rahatsızlıkları var. Tek başına yaşamını devam ettiremiyor.”
 
AYRIMCILIK YAPILDI
 
Çevirmen devamında şunları ifade etti: “Bu ağır hasta mahpusların durumları yalnızca çok küçük bir kısmını göstermektedir. Yüzlerce bu şekilde mahpus hapishanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Yeni infaz yasası ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında bahsi geçen hastalar gibi yüzlerce mahpus ayrımcılık yapılarak kapsam dışı bırakılmıştır.”
(M.A)
 
Anahtar Kelimeler:hasta, tutuklular, ATK, raporları, İHD,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
ÇORLU'DA AKP POLİSİNİN ÖNCE BİR AİLEYE SONRA ÇEKİM YAPAN YURTTAŞA ŞİDDETİ (VİDEO)
Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar

Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar
Sanatçı Pınar Aydınlar'a "JİTEM" Hesabından Tehdit
ÇHD'li Avukatların Adil Yargılanma Hakkı İçin İmza Kampanyası
Banu Özdemir’in Tutuklanması İçin Soruşturma Maddesi Değiştirildi
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatların Ailelerinden Açıklama (VİDEO)
Diğer Başlıklar

Bünyan Hapishanesinde Tutuklulara: Türk'ün Gücünü Göreceksiniz!
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
ÇORLU'DA AKP POLİSİNİN ÖNCE BİR AİLEYE SONRA ÇEKİM YAPAN YURTTAŞA ŞİDDETİ (VİDEO)
Hollanda Halk Cephesinden Halkın Avukatları İçin Eylem
Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar
Avrupa Süryani Halk  Meclisleri ’nden Dayanışma İçin Destek Açlık Grevi
Sanatçı Pınar Aydınlar'a "JİTEM" Hesabından Tehdit
Fransa Halk Cephesi: 167 Kişi Destek Açlık Grevi Yaptı
ÇHD'li Avukatların Adil Yargılanma Hakkı İçin İmza Kampanyası
Avrupa Dev-Gençliler Olarak Bütün Ailelerimizin Ve Gençlerimizin Bayramını Kutluyoruz
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(62 Online) 0,08ms