Bugün - 10 Ağustos 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

HALK CEPHESİ 1 MAYIS AÇIKLAMASI

halk cephesi açıklama 1 mayıs

Gündem Haberi - 01 Mayıs 2020 Cuma - 20:11
halk cephesi açıklama 1 mayıs
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
1 Mayıs tarihi işçi sınıfının, ezilenlerin mücadeleleri sonucunda ortaya çıkan birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Mücadele içerisinde ortaya çıkmış ve mücadeleye güç katmıştır. 1 Mayıs ülkemizde ezilenlerin, hak ve adalet mücadelesi verenlerin coşkusuyla azimle kavgaya sarıldığı, inancını tazelediği bir gün olurken, emeğin düşmanlarının, ezenlerin korkulu rüyası haline gelmiştir bu tarih. Elbette kolay olmamıştır. Can, kan bedeli yürütülen mücadeleler sonucunda 1 Mayıs tarihi ezilenlerin kazanımı olarak tarihteki yerini almıştır.
 
İşçiler 77’nin 1 Mayıs’ında 500 bin olup Taksim Meydanını zapt etmiştir. 77 katliamına rağmen 78 1 mayısında da yüzbinler taksim meydanını zapt edince işbirlikçi oligarşi taksim meydanını işçilere emekçilere ezilenlere yasaklamaya çalışmıştır. Bu nedenle Taksim meydanı 1 Mayıs mücadelesinin merkezi haline gelmiştir. 80'li yıllarda 1 Mayıs bahar bayramı ilan edilmeye, içi boşaltılmaya, salonlara hapsedilmeye çalışılmıştır. 1989 1 Mayıs'ında Mehmet Akif Dalcı Taksim Meydanı’nda çatışırken katledilmiş ve 80 sonrasının ilk 1 Mayıs şehidi olmuştur. Ve bundan sonra artık Taksim meydanı 1 Mayıs alanıdır.
90'lı yıllarda Kadıköy'de Çağlayan'da kitlesel bir şekilde 1 Mayıs kutlamaları yapılmış, onbinler alanlara toplanmıştır. Fakat Taksim hedefinde 1 Mayıs'ı 1 Mayıs alanında kutlama hedefinden asla vazgeçilmemiştir.
Kesintisiz bir şekilde ve ısrarla 1 Mayıs alanı mücadelesinin bir kazanımı olarak 2010'lu yıllarda Taksim meydanını 1 Mayıs alanı olarak kutlamalara açmak zorunda kalmıştır oligarşi. Bu sefer milyonlar 1 Mayıs alanına akın etmiş, alan yine milyonlarla zaptedilmiştir.
Milyonların alanı zaptetmesi elbette ki egemenleri, emeğin düşmanlarını korkutmuştur. Alan yine işçilere, emekçilere, ezilenlere yasaklanmıştır. Taksim meydanı artık 1 Mayıs alanıdır ve ezilenlerin, hak ve adalet mücadelesi verenlerin bu kazanımını gasp etmesine hiçbir güç yetmez.
Ülkemizde haklar ve özgürlükler mücadelesinde bugün Adalet talebi öne çıkmıştır. Adaletsizlikler, haksızlıklar, keyfilikler öyle bir hale varmıştır ki, artık dayanılmaz, katlanılmaz, tahammül edilemez noktaya varmıştır. Halkın, emekçilerin, ezilenlerin sofrasındaki ekmek her gün bir parça daha küçülmektedir. Oligarşik diktatörlüğün uyguladığı baskılar, terör, faşist uygulamalar bir şekilde her eve girmektedir. İş yerinde, mahkeme kapılarında, evinde, okulunda halkın her kesiminin en acil ve öncelikli talebi artık, Adalet olmaktadır.
İşte böyle bir süreçte Adalet talebiyle Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek faşizmin mahkemelerinin adaletsizliğinin simgesi olarak haksız bir şekilde hücrede ölüme mahkum ettiği Mustafa Koçak, Halkın Avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ve devrimci tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya bu mücadelenin en önüne geçerek alın bantlarını kuşanmışlardır. Sürecin yol göstereni, yol açanı olmuştur. Adalet mücadelemizde Helin Bölek ve Mustafa Koçak şehit düşerek artık sürecin komutanları olmuşlardır!
2020'nin 1 Mayıs'ında birlik, dayanışma ve mücadele; Helin ve Mustafa'nın komutanlığında, İbrahim, Ebru, Aytaç, Didem ve Özgür'ün açtığı yolda onların yol göstericiliğinde gelişen, büyüyen ve artık zaferden başka hiçbir hedefi kabul etmeyen Adalet mücadelesini desteklemek demektir.
Mehmet elindeki taş kavganın sembolü olmuş, Mehmet bize kavgayı öğretmiştir. Helin kavganın türkülerini, ezgilerini üretmeyi, türkü söyler gibi kavga etmeyi öğretti bize. Mustafa, hedefine kitlenmiş bir iradenin önünde hiçbir gücün onu yenemeyeceğini gösterdi, öğretti. Yenilmezliği öğrendik Mustafa'dan.
Onlardan öğrenmeye, öğrendiklerimizle kavgamızı büyütmeye devam edeceğiz. Tüm şehitlerimize devrim sözümüzü yineliyoruz. Zaferi şehitlerimizle kazanacak, bağımsız, özgür bir vatanı onlara armağan edeceğiz.
And olsun ki, bedeli ne olursa olsun bu kavgayı da kazanacağız. Adaletsizlikler altında inim inim inletilen tüm halkımızla, tüm ezilenlerle kimsenin kimseyi ezmediği, sömürmediği, adaletsizliğin olmadığı bir düzeni kuracağız.
And Olsun Ki Biz Kazanacağız!
Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!
Helin Bölek, Mustafa Koçak Ölümsüzdür!
Şehitlerimizin Hesabını Sorduk, Soracağız!

Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz!

HALK CEPHESİ

 
Anahtar Kelimeler:halk, cephesi, açıklama, 1, mayıs,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halkın Hukuk Bürosu: Grup Yorum Konserinde Gözaltına Alınanlara Dair Bilgilendirme
'Gülüstan'ın Kaybedilme, Kaçırılma Ve Öldürülme İhtimalleri Üzerinde Durulmalı'
Hastanede Zorla Tutulan Ölüm Orucundaki Avukat Aytaç Ünsal'dan Mesaj

Hastanede Zorla Tutulan Ölüm Orucundaki Avukat Aytaç Ünsal'dan Mesaj
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Diğer Başlıklar

Augsburg, Grup Yorum İle Dayanışma Gösteriyor!
Ebru ve Aytaç'a Sahip Çıkmak Suç Değildir!
Halkın Hukuk Bürosu: Grup Yorum Konserinde Gözaltına Alınanlara Dair Bilgilendirme
Belçika Halk Cephesi Açıklama: Türküler Susmaz Halaylar Sürer
'Gülüstan'ın Kaybedilme, Kaçırılma Ve Öldürülme İhtimalleri Üzerinde Durulmalı'
Hastanede Zorla Tutulan Ölüm Orucundaki Avukat Aytaç Ünsal'dan Mesaj
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(90 Online) 0,11ms