Bugün - 26 Mayıs 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

HALKIN HUKUK BÜROSU-ENTERNASYONAL: POLİS TARAFINDAN KATLEDİLEN ALİ EL HEMDAN'A DAİR AÇIKLAMA

halkın hukuk bürosu enternasyonal açıklama

Dünya Haberi - 30 Nisan 2020 Perşembe - 15:59
halkın hukuk bürosu enternasyonal açıklama
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
TÜRKİYE’DE AKP FAŞİZMİNİN KATİL POLİSİ ALİ EL HEMDAN İSİMLİ SURİYELİ GENCİ KATLETTİ!

AKP FAŞİZMİ BÜTÜN KURUMLARI VE MEDYASIYLA KATİLİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR

KATİL POLİSİN CEZASIZ BIRAKILMASINA İZİN VERMEYELİM!
ALİ HEMDAN İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

Daha önce de binlerce insanımızı aynı şekilde katleden faşizmin polisi, 27.04.2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde 19 yaşındaki Suriye uyruklu tekstil işçisi Ali El Hemdan adlı genci “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle katletti.
Basında yer alan haberlerde, Ali Hemdan’ın katledildiği sırada, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında polis tarafından kontrol noktası oluşturulduğu ve olayın burada gerçekleştiği belirtildi.
 
AKP destekçisi medya, Ali El Hemdan’ın öldürülmesini, “Kaçarken vuruldu”, “Havaya yapılan uyarı ateşiyle yanlışlıkla vuruldu”, “Ayağından vuruldu” başlıkları ve aynı içerikli yalan haberlerle duyurdu. Bu haberlere göre, Ali El Hemdan, polis kontrolü sırasında “dur ihtarına uymadığı” için polis tarafından ayağından vurulmuştu. Ancak olay yerinde çekilen görüntülerden Ali El Hemdan’ın bacağından değil kalbinden tek kurşunla vurularak öldürüldüğü anlaşıldı.
Ailesinin anlattıklarına göre, polisin katlettiği Suriyeli Ali El Hemdan, vurulduğu gün çalışmak için sokağa çıkmıştı. Olay sırasında da koronavirüs önlemleri kapsamında, 20 yaşın altındakiler için uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı para cezası verilmesinden korktuğu için kaçmaya çalıştığı, bu sırada vurulduğu öğrenildi.
Olayın gerçekleştiği Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise, Hemdan'ın, uygulama noktasında "dur" ikazına uymayarak kaçtığı ve uyarı ateşi açılması sırasında "kaza sonucu" yaralandığı iddia edildi. Adana Valiliği, aynı açıklamada, Hemdan’ı katleden polis memurunun açığa alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Ali Hemdan’ın katili polis memuru da ilk ifadesinde daha önce polis tarafından gerçekleştirilen binlerce cinayette ve katliamlarda yapılan klasik savunmayı yaparak olayın kaza sonucu gerçekleştiğini ifade etti. Polis memuru, Ali Hemdan’ın kaçtığını ve onu yakalamak için arkasından koştuğu sırada sendeleyerek düştüğünü, silahının bu sırada kazayla ateş aldığını, bu sırada aralarında 30 metre mesafe olduğunu iddia etti. Oysa ortaya çıkan görüntüler, tanık anlatımları ve Ali Hemdan’a ait ölü muayene raporunda, polisin uzak mesafeden değil yakın mesafeden hedef alarak ateş ettiği, Ali Hemdan’ın arkadan değil ön taraftan, kalbinden vurulduğu açığa çıktı.
Bütün bunlara rağmen Adana Valiliğinin “olayın kaza sonucu olduğu” açıklaması, daha önce yaşanan birçok polis cinayetinde olduğu gibi, katil polisi korumaya, olası bir yargılama sonucunda ceza almasını önlemeye yönelik bir çabanın parçasıdır.
 
Türkiye’de yürürlükte olan, polisin yetkilerini düzenleyen “Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu” polisin silah kullanma yetkisinin şartlarını açıkça belirtmiştir. Bu kanuna göre olayda polisin silah kullanma yetkisinin şartlarının oluşmadığı, polisin kanuna aykırı ve keyfi şekilde silah kullandığı açıktır. Öldürülen gencin dur ihtarına uymadığı yönünde bir iddia dışında, polise saldırı da bulunduğu veya polisin silah kullanmasını gerektirecek bir eylemin bulunduğuna dair bir iddia yoktur. Polisten kaçmış olması, polise silah kullanma ve öldürme yetkisi vermemektedir.
 
Elbette Ali El Hemdan Türkiye’de polisin bu şekilde katlettiği ilk kişi değildir. Faşizm var olduğu sürece son da olmayacaktır. Faşizm, varlığını sürdürmek için halkı baskıyla, terörle, korkuyla teslim almaya, sindirmeye çalışır. Bunun bir parçası da polise verilen keyfi silah kullanma yetkisi ve bu yetkinin kullanılmasıyla, bazen de herhangi bir yetkisi olmaksızın silah kullanmasıyla rahatça insanlarımızı katledebilmesidir. Türkiye’de polisin sadece son üç yıl içerisinde katlettiği kişilerin sayısına baktığımızda bu daha iyi anlaşılmaktadır. Türkiye’de sadece son üç yılda 91’i çocuk, toplam 385 kişi Ali El Hemdan gibi polis tarafından katledilmiştir. Ve bütün bu cinayetlerin hepsinin “havaya açılan uyarı ateşi” sonucunda gerçekleştiği iddia edilmiştir. Bu polislerin büyük çoğunluğu “ayağım kaydı, sendeledim, yere düşerken silahım yanlışlıkla ateş aldı” savunmasını yapmıştır.  Haklarında açılan soruşturma ve davalar da bu klasik savunmalar esas alınarak ya hiç ceza verilmeden kapatılmış ya da katil polislere “taksirle öldürme” suçundan çok az cezalar verilmiştir.
 
Bugün Ali Hemdan’ın katledilmesi de bu politikanın bir parçasıdır. Adana Valiliği ve AKP’nin destekçisi medya organları da polisin bugüne kadarki bütün cinayet ve katliamlarında olduğu gibi polisin bu cinayetini de örtbas etmek ve katil polisin cezasız kalmasını sağlamak için bir kez daha gerçekleri çarpıtıyor, ellerinden geleni yapıyorlar.
Bu katliamın örtbas edilmesine, Türkiye faşizminin, 19 yaşındaki bir genci katleden polisini korumasına, katil polisi cezasız bırakmasına izin vermeyelim!
 
Ali El Hemdan’ın Katili Cezalandırılsın!
Ali El Hemdan İçin Adalet İstiyoruz!
 
HALKIN HUKUK BÜROSU - ENTERNASYONAL BÜRO
PEOPLE’S LAW OFFICE - INTERNATIONAL OFFICE
 
HALKIN HUKUK BÜROSU/ENTERNASYONAL BÜRO
PEOPLE’S LAW OFFICE / INTERNATIONAL OFFICE
GSM: +30 697 0 39 37 35
 
Anahtar Kelimeler:halkın, hukuk, bürosu, enternasyonal, açıklama,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Avrupa Süryani Halk  Meclisleri ’nden Dayanışma İçin Destek Açlık Grevi
Fransa Halk Cephesi: 167 Kişi Destek Açlık Grevi Yaptı
Avrupa Dev-Gençliler Olarak Bütün Ailelerimizin Ve Gençlerimizin Bayramını Kutluyoruz

Avrupa Dev-Gençliler Olarak Bütün Ailelerimizin Ve Gençlerimizin Bayramını Kutluyoruz
Adalet İstemi Bedel Ödemeden Olmaz
Avrupa'da Süryani Halk Meclisleri Avukat Mathes Breurer İle Röportaj Yaptı
Frankfurt Ve Stuttgart Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Nöbeti Devam Ediyor
Berlin Halk Meclisi Girişimi Ölüm Orucu Direnişlerini Sahiplenmeye Çağırıyor
Diğer Başlıklar

Bünyan Hapishanesinde Tutuklulara: Türk'ün Gücünü Göreceksiniz!
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
ÇORLU'DA AKP POLİSİNİN ÖNCE BİR AİLEYE SONRA ÇEKİM YAPAN YURTTAŞA ŞİDDETİ (VİDEO)
Hollanda Halk Cephesinden Halkın Avukatları İçin Eylem
Türbe Ve Mezarları Tahrip Edip Bayrak Astılar
Avrupa Süryani Halk  Meclisleri ’nden Dayanışma İçin Destek Açlık Grevi
Sanatçı Pınar Aydınlar'a "JİTEM" Hesabından Tehdit
Fransa Halk Cephesi: 167 Kişi Destek Açlık Grevi Yaptı
ÇHD'li Avukatların Adil Yargılanma Hakkı İçin İmza Kampanyası
Avrupa Dev-Gençliler Olarak Bütün Ailelerimizin Ve Gençlerimizin Bayramını Kutluyoruz
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(69 Online) 0,13ms