Bugün - 27 Mayıs 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Direnişlere Sahip Çıkılmalı: DGM’den Bile Daha Kötü...

direnişler DGM adil yargılanma

Gündem Haberi - 28 Nisan 2020 Salı - 13:30
direnişler DGM adil yargılanma
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yargıda DGM’den daha kötü bir sürecin işletildiğini söyleyen HDP’li vekil Musa Piroğlu, “Hakimler büyük oranda emir eri gibi çalışıyorlar. Verilen emirleri uyguluyorlar ve insanları cezaevine atıyorlar. Mustafa Koçak’ın isyanı bu durumaydı” diye konuştu. 

 
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart 2015 tarihinde öldürülmesine ilişkin açılan soruşturma çerçevesinde bir gizliği tanığın hakkında ifade vermesi üzerine 23 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınan Mustafa Koçak, işkence gördüğü 12 günlük gözaltı sürecinin ardından tutuklandı. Hakkında İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 11 Temmuz 2019’da görülen karar duruşmasında ise Koçak’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
 
Koçak, aldığı bu ceza üzerine bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde “adil yargılanma” ve “işkencecilerinin yargılanması” talebiyle açlık grevine başladı. Eylemini 93’üncü gününde ölüm orucuna çeviren Koçak, eyleminin 297’inci gününde, 24 Nisan günü hayatını kaybetmesi üzerine cenazesi İstanbul Gazi Mahallesi’nde yapılan törenin ardından Kıraç Mezarlığı’na defnedildi. 
 
3 Nisan’da ise Koçak gibi Grup Yorum üyesi Helin Bölek de konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talepleriyle başladığı ölüm orucunun 288 gününde yaşamını yitirmişti. Grubun ölüm orucundaki bir diğer üyesi İbrahim Gökçek’in durumu ise gün geçtikçe kötüye gidiyor. 
 
Helin ve Mustafa gibi hukuk eliyle mağdur edilip, gelecekleri ellerinden alınan binlerce insan var cezaevlerinde. Yargının içerisinde bulunduğu durumu ve adaletsizlik hali yol açtığı ölümleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu değerlendirdi.
 
MAHKEMELER BASKI ALETİ
 
Türkiye’de dün olduğu gibi bugün de mahkemelerin muhaliflere yönelik bir “baskı aleti olarak kullanıldığını dile getiren Piroğlu, mahkemeye düşen tüm muhaliflerin uydurma gerekçelerle çok rahat tutuklanabildiğini belirtti. Özellikle de oluşturulan “itirafçılar” üzerinden siyasilerden avukatlara birçok kesimden muhalif insanların hapishanelere doldurulduğunu söyleyen Piroğlu, “Ömrü boyunca itirafçılık yapmış, akli dengesi yerinde olmayan, hapishaneden bile itirafçılığa devam eden kişiler bulunuyor” diye belirtti.
 
HAKİMLER EMİR ERİ GİBİ
 
HDP’li vekil, mahkemelerin hukukla uğraşmayıp, önüne gelen polis fezlekelerine uyduğunu da ifade etti. Piroğlu, “Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) sürecinden daha kötü bir süreç işletiliyor. Çünkü hiçbir hukuk yok. Hakimler büyük oranda emir eri gibi çalışıyorlar. Verilen emirleri uyguluyorlar ve insanları cezaevine atıyorlar. Mustafa Koçak’ın isyanı bu durumaydı. Bir itirafçının üzerine verdiği ifadeyle müebbet hapis cezası almıştı. Bu adalet arayışı, toplumun tüm muhalif ve ezilenlerin arayışıdır” diye konuştu. 
 
CEZAEVLERİNİ CEHENNEME ÇEVİRME
 
İktidarın, salgın gerekçesiyle Meclis’e getirip, siyasi tutukluları kapsam dışında bıraktığı infaz yasası ile cezaevlerini tamamen cehenneme çevirmeye niyetli olduğunu vurgulayan Piroğlu, şunları söyledi: “Zaten korkunç bir zulüm ve baskı söz konusu. İktidar bu baskı rejimini büyük oranda mahkeme terörüyle ayakta tutuyor. Bir hukuk arayışı var. Var olan durumlar bu hukuksuzluğa itiraz etme anlamına geliyor. Hukuksuzluk dediğimiz ise iktidarın kendi hukukundan başka bir şey de değil” 
 
TOPYEKÜN BİR SALDIRI
 
Koçak’ın cenazesinde yaşananları hatırlatan Piroğlu, cemevinin polis ablukasına alınıp, insanların cenaze törenine katılmasının engellendiğini kaydetti.  Bu yaklaşımın mezarlıkta da devam ettiğini dile getiren Piroğlu, “Defin işlemi için 20 kişiyi içeri aldılar ama bizim 5-6 katımız polisi oraya yığmışlardı. Cenazenin gömülmesinden bile korkan ve bunu baskı altında tutmaya çalışan, aileyi sürekli taciz etmeye çalışan bir süreç yaşandı. Bizler aynı gün Kürdistan’da mezarlıklara müdahaleleri ve ailelere yapılan baskıları da gördük. Topyekün bir saldırı ile yüz yüzeyiz” dedi.
 
DİRENİŞLERE SAHİP ÇIKILMALI 
 
Grup Yorum’un da Mustafa Koçak’ın da taleplerinin son derece haklı olduğunu ifade eden Piroğlu, bu taleplerin tartışılmasının bile insanlık adına “utanç” olduğunu söyledi. “Bu talepler aslında toplumun talepleridir” diyen Piroğlu, şunları ekledi: “Bu taleplere sahip çıkmak ve karşılanması için mücadele etmek üzerimize kurulan baskı mekanizmasına karşı mücadele etmek anlamına geliyor. Mücadeleyi ortaklaştırabilirsek baskıyı geri püskürtebiliriz. Direnişlerin hepsine sahip çıkmak gerekiyor.”
(M.A)
 
Anahtar Kelimeler:direnişler, DGM, adil, yargılanma,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Grup Yorum’dan Ölüm Orucu Şehitleri İçin Yeni Beste: Zafer Halayı
Çorlu'da Polisin Darp Ettiği Aile O Anları Anlattı
TAYAD: Kürkçüler Hapishanesi Evlatlarımıza Mahkemeleri Bir Sopa Gibi Kullanıyor

TAYAD: Kürkçüler Hapishanesi Evlatlarımıza Mahkemeleri Bir Sopa Gibi Kullanıyor
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Ebru Yine Hatırlatıyor: "Sadece Direnenler Umutludur... "
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatları Aytaç ve Ebru Neden Hapiste?
Hasta Tutsaklar Ölüme Terk Edildi
Bünyan Hapishanesinde Tutuklulara: Türk'ün Gücünü Göreceksiniz!
Diğer Başlıklar

Cezaevindeki İşkence 'Kaba Ve Yaralayıcı' Bulunduğu İçin Araştırılmadı
Grup Yorum’dan Ölüm Orucu Şehitleri İçin Yeni Beste: Zafer Halayı
Çorlu'da Polisin Darp Ettiği Aile O Anları Anlattı
TAYAD: Kürkçüler Hapishanesi Evlatlarımıza Mahkemeleri Bir Sopa Gibi Kullanıyor
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Ebru Yine Hatırlatıyor: "Sadece Direnenler Umutludur... "
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatları Aytaç ve Ebru Neden Hapiste?
Hasta Tutsaklar Ölüme Terk Edildi
Yunanistan’ın 3 Büyük Şehrinde Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Yürüyüşe Çağrı
Bünyan Hapishanesinde Tutuklulara: Türk'ün Gücünü Göreceksiniz!
Armutlu'da Ölüm Oruçlarıyla İlgili Tencere Tava Eylemi Yapıldı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(58 Online) 0,09ms