Bugün - 15 Ocak 2021 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

SÜRYANİ HALK MECLİSLERİ AÇIKLAMA: PASKALYA BAYRAMI KUTLAMASI VE ANLAMI

süryani halk meclisleri açıklama

Dünya Haberi - 19 Nisan 2020 Pazar - 12:21
süryani halk meclisleri açıklama
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Süryani Halk Meclisleri olarak.
Tüm Hristiyan alemi ve Hristiyan Süryani kardeşlerimizin Diriliş (Paskalya) Bayramını kutlar, Sağlık, Huzur, getirmesini dileriz yer yüzüne ve İnsanlığa.

Süryanilerde bayramlar ve onlara ait gelenekler, toplum yaşamında önemli bir yer tutar. Günümüzde her ne kadar bu gelenekler şehirlerdeki yaşam sonucu unutulmaya yüz tuttuysa da, Süryani toplumunun belleklerinde kalan güzel ve anlamlı bayram gelenekleri vardır. Sizlere bu yazıda Hıristiyanlık dünyasının önemli bayramlarından biri olan Paskalya’nın Süryanilerdeki önemini ve bayram öncesi hazırlıklarını anlatmaya çalışacağız.

Paskalya bayramı İsa Mesih’in dirilişi nedeniyle Hıristiyanlık dünyasında her sene İlkbahar aylarında kutlanır. Bu bayram öncesi Süryaniler kilise kuralları içinde belirlenen sürelerde oruçlarını tutarlar. Bu süre 50 gündür. Bu süre içinde Süryaniler hiç bir hayvansal gıda kullanmazlar. Sabahtan akşama kadar hiç bir şey yemezler. Uzun süreli bu oruç dışında imanlı süryani halkının da bayram öncesi hazırlıkları olur. Kırsal kesimde yaşayan Süryaniler bayramı şu geleneklerle karşılarlar:

•Hano Kritho
Paskalya'dan önce tutulan 50 günlük orucun başlangıçından önceki son Pazar günü, Süryani gençleri toplanıp kendilerine bir kadın maketi hazırlarlar. Bu maketi, "Hano Kritho" adında bir şarkıyı söyleyerek ev ev gezdirirler. Bu şarkıyı söyledikten sonra ev sahipleri gençlere bulgur, yağ ve yumurta verirler. Gençler bu ev ziyaretlerini bitirdikten sonra topladıkları malzemeyi, kilisenin avlusunda pişirerek geleneksel bulgur yemeği hazırlarlar. Avluya toplanan insanlara bu yemekten dağıtılır ve müzik eşliğinde oyunlar oynanır. Kalan yemekler köyün muhtaç insanlarına verilir. Şölenin sonunda hazırlanan kadın maketi parçalanır. Gulyadlı Naftah ve Kızı'nın hikayesine dayandırılan bu gelenek her sene yapılır.

•Rozuno (Hamur)
Sivaslı Kırk Şehitler'in Günü'nde, ev halkı için hamurdan hazırlanan ve içlerinden bir tanesine madeni para konan Rozuno'lar yapılır. Madeni para saklı Rozuno'yu alan kişinin o yıl şanslı ve bereketli olacağına inanılır. Yapılan Rozuno'lar bereket niyetine tarlalara, bağlara bırakılır ve hayvanlara verilir. Bu geleneğin, Hıristiyanlığın ilk yıllarında şehit düşen Sivaslı Kırk Şehitler'in hikayesi ile bağlantılı olduğunun söylenmesinin yanı sıra, bazı kaynaklar tarafından Süryani kilisesine giren eski bir mezopotamya geleneği olduğu belirtilmektedir.

•Siboro ( Kırmızı ve Beyaz İpler)
Paskalya öncesi oruca denk gelen Meryem Ana'nın Müjdelenme Bayramı Süryaniler arasında Siboro olarak bilinir. Bu bayramın gecesinde ailenin kızı mayasız hamur yoğurur ve bir kaba koyar. Kaba konulan hamurun üstüne de tarlalarında yetişen tüm tahıllardan serper; bunun yanı sıra hamurun üstüne biri kırmızı biri beyaz olmak üzere iki ip koyar. Hazırlanan bu hamuru kızlar dışarı çıkarıp,
şu ilahiyi söylerler;

Hayat ekmeği benim dedi
Mesih Dünyaya yiyecek diye gökten indim
Etsiz söz olan baba beni gönderdi
Bir çiftçi gibi ekti beni Gabriel
Kusursuz bir tarla gibi kabul etti beni Meryem'in karnı
İşte elleri üzerinde beni yüceltiyorlar Medbahta kahinler
Haleluya meleklerin nizamı ile

Tüm bunların ardından, mayalanmış olan hamurdan evdeki eski maya yenisiyle değiştirilir. Evin hanımları her sene bu günde bu işlemi yaparlar. Bereket diye de tahılların arasına ve ambarlara birer parça hamur konulur. Beyaz ve kırmızı ipler birbirine örülüp ev halkına dağıtılır. Bunlardan başka ipleri hayvanların kulaklarına takar, bağların ve ağaçların dallarına sararlar. İnsanlar örülmüş ipleri yüzük gibi parmaklarına veyahut boyunlarına takarlar.
Ve bunları Paskalya bayramının ikinci gününe kadar saklarlar. O günde tüm Süryaniler ölülerinin mezarında toplanıp ölüleri için dua ederler. Dualar okunduktan sonra yanlarında getirdikleri yiyecekleri paylaşıp yemeğe başlarlar ve daha önce takmış oldukları Siboro iplerini burada çıkartıp kilisenin bir yerine saklarlar.

Paskalya bayramının karekteristik özelliklerinden biri de bu gün nedeniyle hazırlanan yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin en bilinenleri renk renk boyanmış yumurtalar, Süryanilerin kliçe dedikleri paskalya çöreği , sütlaçve Lebeniye’dir. Dilerseniz bu yiyeceklerin ne anlam ifade ettiklerini okuyalım:

•Yumurtanın anlamı
Yumurta hiç bir uyarıcı etki olmadan büyür, gelişir ve öyle bir olgunluğa kavuşur ki, kabuğunu kırarak bir canlı dünyaya gelir. Aynı şekilde Süryaniler de İsa'nın hiçbir dış etkinin altında kalmadan, kendine özgü tanrısal gücü ile mezardan çıkıp dirilmesinin yumurta olayı ile özdeşleştirmişlerdir. Burada yumurtayı kaplayan kabuk Hz. İsa'nın mezarını, yumurta sarısının ortasındaki canlı nokta Hz. İsa'yı, yumurta sarısı o noktanın etrafa saçtığı ışığı ve sarıyı saran tabaka da Hz. İsa'nın sarıldığı bezleri simgelemektedir. Bu yumurtalar çeşitli renklerde boyanır. Her bir renk ayrı bir anlam ifade eder. Kırmızı renk Hz. İsa'nın fedakarlığını yani insanlar için akıttığı kanları, Mavi renk ise onun gökselliğini yani bulunduğu yer olan gökleri temsil etmektedir. Diğer renkler ise bayram neşesinin daha renkli bir havaya girmesi ve bahis yoluyla tokuşturulan yumurtaların daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

•Daşışto (Sütlaç), Lebeniye ve Paskalya çöreği (Kliçe)
Paskalya Bayramı genellikle yumurta bayramı olarak bilinir ama bu bayramın diğer önemli yiyecekleri de Sütlaç (Daşışto), Lebeniye ve paskalya çöreğidir. Daşışto ile Lebeniye bayramın vazgeçilmezleri arasındadır. Bayram boyu yani bir hafta kadar, insanlar genellikle süt, yoğurt ve yumurta ile yapılan yiyeceklerle beslenirler. Genellikle yumurtaların yanında sütlaç, lebeniye ve paskalya çöreği de ikram edilir. Lebeniye haşlanmış buğdayın yoğurtla birlikte kaynatılmasıyla hazırlanan ve genellikle üzerine pekmez dökülerek yenen Süryani mutfağına özgü nefis bir yiyecektir. Süryaniler ,Paskalya çöreğininin İsa’nın bedenini ve bereketi temsil ettiğine inanmaktadırlar. Yaptığımız araştırmalarda eskiden Urfa’da külçe gibi ağır manasına gelen Klünçe kelimesinin çörekler için kullanıldığını ve bu kelimenin Mardin şivesiyle Kliçe olarak ses değişimine uğradığını öğrendik.

Bayramın ilk üç gününde insanlar birbirlerini ziyaret ederken şu sözlerle bayramlarını kutlarlar;

Birinci şahıs: "Kom Moran Men Kabro!"
(Rab dirildi!)

İkinci şahıs: "Şariroyith Kom!"
(Gerçekten dirildi!)

İsa Mesih'in Ölümü ve üçün'çü gün'de Dirilmesinin simgeliyen, Ruhsal olarak ödenmesi gereken, İnsan oğlunun Asli günahının bedelini ve Tanrı ile İnsan arasında'ki barışı sağlıyacak olan, gereken (Fidye) yanlız İsa Mesih'in aracılığı ve gelmesi ile gerçekleşecek bir değerdir.

Çünkü İnsan'lığın ilk Babası olan (Adem)
ile başlıyan Asli günah, İnsanı Ruhsal olarak Tanrı'dan kopartmış ve uzak tutmuştur.
Ve bu barışı sağlıyacak olan tek kişi İsa Mesih'tir.

Yeryüzüne gelmesi ile sağlanacak olan Tanrı
ile İnsan arasında'ki barışı, kendini feda etmesi (Fidye) olarak sunması ile gerçekleşmiştir.
Ve yer yüzüne geldi, 33 sene İnsanlar'la oldu
ve son akşam yemeği ile (şarap ve Ekmek) simgesi, Hristiyanlığın temeli olan kutsallığa.

Fidye karşılığı olarak Ölümü İnsan oğlu için Ruhsal Kurtuluşa. Üçün'çü gün'de dirilmesi
ile ölümün zaferinin yok edilmesi ile İnsanın ölüme olan tutsaklığından kurtuluşunu simgelemesidir.

İsa Mesih'in akan kanı Tanrı ile İnsan oğlu arasında'ki sınır kaldırmış olup, ölümü ve dirilişi'de ölümün egemenliğinin yenilgisi
olarak simgeler. Kendini İnsan oğlu için feda etmiş olması Hristiyanlık İnanç ve Teolojisin'de en temel Ruhsal İnanç olarak oturmuş olmasıdır.

Sonuç olarak, Süryaniler her sene bu geleneklerle bayramlarına hazırlanıyorlar.
Bu geleneklerin unutulmaması ve yaşatılması dileğiyle...

 
Anahtar Kelimeler:süryani, halk, meclisleri, açıklama,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Georges Abdallah'ın Özgürlük Kampanyası Yeni Yıl Mesajı  
Avrupa Dev-Genç: Çetelerin, Faşizmin Korkulu Rüyası Olacağız! Eren Yılmaz Onurumuzdur
Yunanistan Özgür Tutsakları: AKP Faşizminin Maşası Mafya Artığı Çeteler Halka Hesap Verecek

Yunanistan Özgür Tutsakları: AKP Faşizminin Maşası Mafya Artığı Çeteler Halka Hesap Verecek
Avrupa Süryani Halk Meclisleri; Musa Aşoğlu’na İlişkin Açıklama
Almanya Dev-Genç: Haftanın Sözü
YUNANİSTAN ÖZGÜR TUTSAKLARI: BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMAMIZDIR
Hamburg Halk Cephesi; Musa Aşoğlu’na İlişkin Açıklama
Diğer Başlıklar

BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (3) 
Halkımızın Yiğit Çocuğu Eren Yılmaz'ın Sağlık Durumu İyiye Gidiyor
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (2)  
Polisten 'bir kurşunluk canın var' tehdidi
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (1)  
Armutlu Halk Cephesi’nin Eren Yılmaz’la İlgili Açıklaması
Küba'yı 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Fidel Castro yıllar önce böyle cevap vermişti!  
UMUT ŞENER: BANA SADECE ÖLME HAKKI TANINDI!
HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
Devrimci İşçi Hareketi: Kenan Emre Üstündağ Halkını Vatanını Satmış Bir Haindir
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(249 Online) 1,27ms