Bugün - 15 Ocak 2021 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

HALKIN HUKUK BÜROSU'NDAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

halkın hukuk bürosu açıklamalar

Gündem Haberi - 17 Nisan 2020 Cuma - 08:54
halkın hukuk bürosu açıklamalar
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

TÜRKİYE’DE İKİ AVUKAT; EBRU TİMTİK VE AYTAÇ ÜNSAL

HUKUKSUZ, KEYFİ YARGILAMALARA,
SİYASİ YARGILAMALAR SONUCU VERİLEN CEZALARA KARŞI
ADİL YARGILANMA TALEBİYLE AYLARDIR ÖLÜM ORUCUNDA
Türkiye’de iki avukat, Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik bir süredir sürdürdükleri süresiz açlık grevi direnişini, 5 Nisan 2020’de ölüm orucuna çevirdiklerini açıkladılar. Bugün itibariyle Avukat Ebru TİMTİK ölüm orucunun 100’lü[1], Aytaç ÜNSAL ise 70’li günlerinde.
Yaklaşık 3 yıl önce tutsak edilen Halkın Avukatları, başından sonuna kadar keyfi, hukuka aykırı ve açık bir siyasi intikam yargılaması olan dava sonucunda toplam 159 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu hukuka aykırı, adil olmayan yargılama ve cezalara karşı hem tutsak avukatlar hem dışarda bulunan avukatlar ve hukuk örgütleri olarak Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirildi. Son olarak bu dava kapsamında tutuklu olan tüm avukatlar 3 Şubat 2020 tarihinde, birçok taleple birlikte adil yargılanma temel talebiyle süresiz açlık grevine başladıklarını ilan ettiler. 5 Nisan 2020 tarihinde ise iki avukat; Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal açlık grevini ölüm orucuna çevirdiler.
Halkın avukatları neden ölüm orucunda? Bunun için öncelikle başından sonuna kadar hukuksuzluklarla, keyfilikle dolu yargılama sürecine; maruz kaldıkları hukuksuzluklara, adaletsizliğe bakmak gerekiyor.
§  Sürecin başında, 12 Eylül 2017’de; İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Ordu’da “eş zamanlı” yapılan operasyonlarda Ankara, İstanbul, İzmir ve Amed (Diyarbakır) Halkın Hukuk Bürosu ile Ankara ve İstanbul’da bulunan Umut Hukuk Bürosu ve birçok ev ve avukatlık bürosu basıldı, 16 avukat gözaltına alındı.
§  Gözaltına alınan avukatlardan 14’ü, 10 gün sonra çıkarıldıkları sorgu hakimliğince “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı. Ardından 3 avukat daha aynı şekilde gözaltına alınıp tutuklandı. Böylece operasyon kapsamında tutsak edilen avukatlarının sayısı 17’e yükseldi. Avukatlar Günay Dağ ve Oya Aslan ise operasyon kapsamında “firari şüpheli” durumunda kaldı.
§  17 avukat hakkındaki suçlama “örgüt üyesi” oldukları iddiasıydı. Bu suçlamanın dayanakları ise gizli tanıkların ve bazı itirafçı sanıkların soyut, hiçbir maddi delile dayanmayan beyanlarıydı. Bu beyanların, dolayısıyla suçlamaların büyük bölümü ise, “gözaltında tutulan müvekkillerine susma hakkını hatırlatmak” ya da “müvekkillerinin maruz kaldıkları işkence, kötü muamele ve keyfi uygulamalara karşı mücadele etmek” veya “müvekkillerinin bir an önce serbest bırakılmalarını sağlayacak girişimlerde bulunmak” gibi, avukatların mesleki faaliyetleriyle ilgili eylem ve işlemlerinden oluşuyordu. Ayrıca Berkin Elvan, Dilek Doğan gibi Türkiye’de polis tarafından veya Hasan Ferit gibi uyuşturucu çeteleri tarafından katledilenlerin davalarında, Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin davada olduğu gibi kamuoyunun yakından takip ettiği davalarda avukatlık yapmaları da avukatlara yöneltilen suçlamalar arasında yer aldı. Böylece avukatların mesleki faaliyetleri kriminalize edilerek suçlama konusu haline getirildi. Yani avukatların tutuklanmasının gerçek nedeni mesleki faaliyetleri, avukatlık yapma biçimleri idi.
Bu hukuksuzluk yargılama sürecine de yansıdı. Yargılama süreci boyunca şunlar yaşandı;
·         17 tutsak avukat bir yıllık hukuksuz tutukluluğun ardından 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde yapılan ilk duruşmada, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 17 avukatın tamamının tahliyesine karar verildi.
·         Karar 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 22:10 civarında açıklandı.  Avukatlar sabah saatlerinde serbest bırakıldılar.
·         Ancak savcı 15 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 01.00’da tahliye kararına itiraz etti. Bunun üzerine, tahliye edilen avukatlardan 12’si hakkında, 15 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 16.30 civarında, hafta sonu olmasına rağmen, ceza usul yasasında yeri olmayan bir şekilde, “tutuklamaya yönelik yakalama kararı” çıkarıldı.  Aynı gün 6 avukat tekrar gözaltına alınarak tutuklandı.
·         Ardından avukatlar hakkında tahliye kararı veren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dağıtıldı, heyette bulunan bazı üyelerin görev yerleri değiştirildi, daha alt kademedeki mahkemelerde görevlendirilerek cezalandırıldılar.
·         Dosyaya bakacak yeni üyeler ise Akın Gürlek gibi siyasi iktidara yakınlığı, muhaliflere özellikle devrimci-sosyalist fikirlere sahip kişilere düşmanlığı ile bilinen hakimlerden seçildi.
·         15 Eylül 2018 tarihinde siyasi iktidarın açık müdahalesiyle yeniden oluşturulan Akın Gürlek başkanlığındaki İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti bu aşamadan sonra yargılama boyunca hiçbir hukuk kuralına uymadan, yürürlükte bulunan ceza usul yasasına, hukukun genel ilkelerine aykırı; savunma hakkını ve adil yargılama ilkelerini yok sayan, siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda, yargılanan avukatları bir an önce cezalandırmaya yönelik bir yargılama pratiği sergiledi.
·         Duruşmalar sırasında hem yargılanan avukatların hem de onların savunmalarını üstlenen avukatların savunma yapmaları engellendi, sözleri kesildi, yalancı gizli tanıkları ve itirafçıları sorgulamaları engellendi. Avukatların hiçbir talepleri kabul edilmedi, zorla duruşma salonundan atıldılar. Dava süresince bunun gibi daha pek çok hukuksuzluk yaşandı.
·         Yargılamanın sonunda da, yargılanan avukatlara, haklarında hiçbir somut delil olmadan, sadece niteliklerini yukarıda açıkladığımız gizli tanık ve itirafçı sanıkların beyanlarına dayanarak, siyasi iktidarın talimatlarına uygun şekilde, verilebilecek en ağır cezalar verildi.
Avukatlara verilen cezalar şöyle:
§  Barkın Timtik: TCK'nın 314/1 maddesi uyarınca "örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 18 yıl dokuz ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Özgür Yılmaz: 13 yıl altı ay hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
§  Ebru Timtik: 13 yıl altı ay hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
§  Behiç Aşçı: 12 yıl hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Şükriye Erden: 12 yıl hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
§  Selçuk Kozağaçlı: 10 yıl beş ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Engin Gökoğlu: 10 yıl altı ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Aytaç Ünsal: 10 yıl altı ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Süleyman Gökten: 10 yıl altı ay hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
§  Ayçan Çiçek: 9 yıl hapis ve tutukluluğunun devamına,
§  Naciye Demir: 9 yıl hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
§  Ezgi Çakır: 8 yıl hapisle cezalandırılmasına.
§  Öte yandan Ezgi Çakır’ın küçük çocuğu olduğu ve eşinin firari sanık olması sebebiyle hakkında ev hapsi uygulanmasına hükmedildi.
 
İşte halkın avukatlarının önce açlık grevi, ardından ölüm orucu kararı almalarına neden olan süreç böyle gelişti. Bu süreçte, karşı karşıya kaldıkları hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı yapabilecekleri her şeyi yaptılar.  Şimdi de açlık grevi ve ölüm orucu ile, sessizce kabullenmeleri, boyun eğmeleri istenen bu hukuksuzluğa, keyfiliğe, adaletsizliğe karşı yapabilecekleri son şeyi yapıyorlar.
Elbette sadece kendilerine yönelik değil direnişteki avukatların talepleri. Bugün ölüm orucunun 300’lü günlerinde olan Grup Yorum üyesi İbrahim GÖKÇEK, ölüm orucunun 290’lı günlerinde olan Mustafa KOÇAK ve ölüm orucunun 288. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin BÖLEK ile temel talepleri aynıdır: Hukuka aykırı, keyfi tüm yargılamalara son verilmesi, bu yargılamalar sonucu verilen bütün adaletsiz cezaların kaldırılması ve gizli tanklık, itirafçılık gibi adil yargılanma hakkının önündeki tüm engellerin kaldırılması..
Halkın Avukatları bu haklı ve son derece basit, sade ve karşılanabilir taleplerle ölüm orucuna devam ediyorlar. Biz de hak ve özgürlükler için mücadele eden, halkların adalet talebini savunan tüm meslektaşlarımızı, tüm hukukçuları, baroları, hukuk örgütlerini, halkın aydınlarını ölüm orucunda olan meslektaşlarımızla dayanışmayı büyütmeye, meslektaşlarımızın haklı taleplerini sahiplenmeye ve bu taleplerin karşılanması için hep birlikte daha aktif mücadele etmeye çağırıyoruz.
Onları yaşatmak bizim elimizde.
Mücadelemizle, dayanışmamızla onları yaşatalım!
 
HALKIN HUKUK BÜROSU/ENTERNASYONAL DAYANIŞMA BÜROSU
PEOPLES’ LAW OFFİCE/INTERNATIONAL SOLIDARITY OFFICE


[1] Avukat Ebru Timtik, diğer avukatların açlık grevine başladıkları 3 Şubat 2020 tarihinde, Türkiye hapishanelerinde adil yargılanma talebiyle devam eden ölüm orucu direnişlerine destek amacıyla 3 Ocak 2020 tarihinde başladığı açlık grevinin 31. günündeydi.
 
Anahtar Kelimeler:halkın, hukuk, bürosu, açıklamalar,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halkımızın Yiğit Çocuğu Eren Yılmaz'ın Sağlık Durumu İyiye Gidiyor
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (2)  
Polisten 'bir kurşunluk canın var' tehdidi

Polisten 'bir kurşunluk canın var' tehdidi
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (1)  
Armutlu Halk Cephesi’nin Eren Yılmaz’la İlgili Açıklaması
UMUT ŞENER: BANA SADECE ÖLME HAKKI TANINDI!
HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
Diğer Başlıklar

NRW Halk Cephesi: Musa Aşoğlu Üzerindeki Tecrite Son, Devrimcilik Suç Değil Görevdir!
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (3) 
Halkımızın Yiğit Çocuğu Eren Yılmaz'ın Sağlık Durumu İyiye Gidiyor
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (2)  
Polisten 'bir kurşunluk canın var' tehdidi
BU BİR DUVAR GAZETESİDİR! (1)  
Armutlu Halk Cephesi’nin Eren Yılmaz’la İlgili Açıklaması
Küba'yı 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Fidel Castro yıllar önce böyle cevap vermişti!  
UMUT ŞENER: BANA SADECE ÖLME HAKKI TANINDI!
HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(179 Online) 0,30ms