Bugün - 03 Ağustos 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Soylu’nun sicili kabarık: İşkence, tehdit, kayyım...

AKP soylu işkence tehdit

Gündem Haberi - 14 Nisan 2020 Salı - 10:25
AKP soylu işkence tehdit
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
İstifası kabul edilmeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siyasetçi, akademisyen ve gazetecileri tehdit, kötü muamele, işkence, kayyım politikaları ile cenazelerin ailelerden kaçırılması siciliyle görevine devam edecek.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle 11 Nisan akşamı 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta aniden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ardından yaşanan krizle eleştirilerin hedefi olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artan tepkiler üzerine 12 Nisan’da görevinden istifa ettiğini açıkladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise istifa talebini kabul etmedi. Soylu, bu kez görevini sürdüreceğine dair açıklama yaptı.
 
Siyasete 1987’de Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda başlayan Soylu, 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP Trabzon milletvekili olarak seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevi yürüttüğü hükümet kabinesinde yer alarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Soylu, Binali Yıldırım döneminde de aynı göreve devam etti. İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, Süleyman Soylu’nun bakanlık yaptığı 2016 yılının ilk 7 ayında 1049 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
 
Soylu, 15 Temmuz 2016 askeri kalkışma ardından 31 Ağustos 2016’da İçişleri Bakanı Efkan Ala yerine göreve getirildi. 
 
İçişleri Bakanlığı görevi döneminde birçok siyasetçiye tehditler savuran Soylu döneminde çatışmalar yoğunlaşırken, belediye başkanları görevden alındı ve siyasetçiler tutuklandı.
 
Geldiği günden bu yana Kürt siyasetçileri ve muhalefeti hedef alan Soylu, darbe sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminin uygulamalarının da yürütücüsü oldu.  
 
BELEDİYELERE KAYYIM ATADI
 
Soylu, İçişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden kısa bir süre sonra 11 Eylül 2016’da yayınlanan genelgeyle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki 96 belediyeye kayyım atandı. Belediye eşbaşkanları görevden alındı, tutuklandı. Atanan kayyımlar ilk olarak Kürtçe’yi hedef aldı, sembol isimler Uğur Kaymaz, Ehmedê Xanî, Orhan Doğan gibi isimler için yapılan anıtları yıkmakla devam etti. 
 
SİYASETÇİLER TUTUKLANDI
 
Soylu, bakanlığı döneminde sürekli hale gelen operasyonların yanı sıra, siyasetçi, yazar, akademisyenleri tehditleriyle de gündemden düşmedi. Her platformda Kürt siyasetini hedefe alan Soylu’nun bakanlık döneminde aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ında bulunduğu 12 milletvekili 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklandı. 
 
KÖYLÜLERE İŞKENCEYİ SAVUNDU
 
Soylu’nun bakanlığı döneminde, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de 22 Şubat 2017’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ikisi çocuk 39 kişi gözaltına alınarak, işkenceye maruz kaldı. Soylu, işkenceyi “Hukuk devletinin dışında bir şey yapılmıyor. O yaşlı adam teröre ev sahipliği yapıyor” sözleriyle savunmuştu. Köylüler soruşturmadan beraat alırken, İçişleri Bakanlığı tazminata mahkum edildi.
 
SİYASETÇİLERİ TEHDİT ETTİ 
 
16 Nisan 2017 referandumu süresince HDP’li siyasetçileri hedef alan Soylu, Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda 10 Nisan 2017’de düzenlediği mitingde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ için “Biz ona dört tane duvar verdik, şimdi istediği duvara sırtını dayasın” diyerek, operasyonların hukuksuzluğunu itiraf etti. Soylu, 26 Kasım 2017’de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden yazdığı “Seher” kitabının gelirini çocukların ve gençliğin eğitimi için kullanılacağını açıklamasını da “Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür. Çocukları eğitmek için onun parasına da puluna da, onun kaleminden kan damlayan kitabına da bizim ihtiyacımız yoktur" sözleriyle hedef aldı. HDP’li siyasetçiler yanı sıra muhalefet liderleri de Soylu’nun tehditlerinden payına düşeni aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu  da Soylu, 10 Aralık 2017’te “sen bittin” tehdidinde bulundu.
 
TANRIKULU’NU HEDEF ALDI 
 
Bakan Soylu, döneminde bölgede operasyonların artmasıyla birlikte birçok işkence, gözaltı yaşanırken, 9 Eylül 2017’de Hakkari’de SİHA’ların saldırısıyla bir kişi yaşamını yitirdi ve 3 kişi yaralandı. Olayı aydınlatma yerine Soylu, konuyu gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’yu "Ana muhalefet partisinin bu milletvekilini acilen çağırıp, ağzının payını vermesi lazım" diyerek hedef gösterdi.
 
KEMİKLER MEZARLIKTAN ÇIKARILDI
 
Kürt kentlerinde yaşanan yasaklar yanı sıra birçok mezarlıkta saldırıya devlet güçleri tarafından saldırıya uğradı. Bitlis'in Tatvan ilçesi Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Mezarlığındaki 267 PKK’linin cenazesi, 25 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası gerçekleşen operasyon ile mezarlıktan çıkarılarak, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Konuya ilişkin savcılık tarafından gizlilik kararı alındı.
 
2018’DE DE TEHDİT VE İŞKENCE 
 
OHAL uygulamaları kapsamında girilen 2018 genel seçimleri döneminde de bölgede birçok hukuksuzluk görmezden gelinirken, Soylu tarafından muhalefet yine hedefteydi. Sürekli tehditlerle gündeme gelen Soylu, 3 Ocak 2018’de polislere “uyuşturucu satıcılarının ayaklarını kırması” talimatı verdi. Soylu, polislerin suçu kendisine atması yönünde de açıklamalarda bulunması kamuoyunda yoğun tepkilere neden oldu. 
 
CUMHURBAŞKANI ADAYINA TEHDİT
 
Bu dönemde yaşanan en dikkat çekici olayların başında 2018 genel seçimlerine giderken, Urfa’nın Suruç ilçesinde Celal ve Adil Şenyaşar kardeşler ile baba Esvet Şenyaşar'ın AKP Urfa Milletvekili ve adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından öldürülmesi olayı oldu. Hükümet tarafından olayın aydınlatılmasına dair bir işlem yapılmazken Soylu, olayı araştırma için kente giden CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi suçladı. Soylu, İnce’ye “PKK'nın adına olayı araştırmaya gelmişler. Yazıklar olsun” dedi.
 
Soylu, Sivil Toplum Örgütleri’ni (STÖ) de hedef aldı. 20 Haziran 2018’de, Diyarbakır Barosu’nu hedef alarak, “Ha bana çağrıda bulunmuşlar gereğini yapın. Gereğini yapacağız zaten. Nasıl milletvekillerinin terör örgütüne yardım ve yataklık yapması sebebiyle gereğini yapmışsak. Onların da gereğini yerine getireceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın” diyerek, tutuklamayla tehdit etti. 
 
BULDAN’I TEHDİT ETTİ
 
Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde ölü bulunan köy bakkalı Mevlüt Bengi olayı ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı 27 Haziran 2018 tarihinde telefonla arayarak tehdit eden Soylu, katıldığı programda Buldan’ı aradığını ve tehditlerde bulunduğunu itiraf etti.
 
CUMARTESİ ANNELERİNE SALDIRI 
 
24 Haziran genel seçimleri ardından bir kez daha Erdoğan’ın kabinesine giren Soylu, göreve gelmesi ardından ilk olarak 1990’lı yıllardan bu yana kayıp çocuklarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nin eylemini hedef alarak, yasakladı.
 
Soylu, 27 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamada, annelerin 700’üncü haftasında yapılan saldırı emrini kendisinin verdiğini, “İzin vermedik” diyerek itiraf etti.
 
KADINLAR HEDEF ALINDI
 
Soylu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Taksim’de yürümek isteyen kadınlar ve HDP’lileri de hedef aldı. Soylu, 26 Kasım 2018 de, “ Yasak olduğunu söylememize rağmen ve başka bir yer göstermemize rağmen dün İstanbul'da Taksim Tünel'de HDP'den PKK sempatizanlarına kadar birtakım bileşenler kendilerini oraya getirdiler. Biz de 'Buyurun açıklamanızı yapın' dedik; ancak illa polise hücum edecekler” sözlerini sarf etti.
 
2019: CENAZE ENGELLİ, KAYYIM, TEHDİT
 
DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerinde yayılan açlık grevlerine karşı HDP’li vekillerin Taksim’de düzenleyeceği yürüyüşü Soylu, “Sizi yürüten adam değildir” sözleriyle hedef alındı. Türkiye genelinde yapılan yürüyüşlerde vekiller tartaklanırken, tüm engellemelere rağmen yürüyüşler yapıldı.  
 
Soylu, 2019 yılı İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde HDP’li Ebru Günay’ı, "Sen provokatörsün. Görürsün sen…" sözleriyle hedef aldı.
 
CENAZE TÖRENLERİNE KATILIM ENGELLENDİ
 
22 Mart 2019’da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamını son veren Zülküf Gezen’in cenaze törenine HDP’li vekillerin katılmaması yönünde talimat verdiğini savunan Soylu, HDP milletvekillerini “PKK’nin vekili” sözleriyle itham etti. Soylu, HDP milletvekillerinin Zülküf Gezen’in cenazesini almaları ve cenaze törenine katılmalarının engellenmesi talimatının kendisinin verdiğini itiraf etti. Soylu’nun bakanlık döneminde cenaze definleri engellenirken, birçok kişinin cenaze töreni polis ablukası ile ailelerinin dahi yaklaşması engellendi.
 
BEYAZ TÜLBENTLİ ANNELER COPLANDI
 
Açlık grevlerinin 2019 yılı ortalarına kadar devam eden açlık grevlerine dair Beyaz Tülbentli Anneler’in başlattığı eylemler engellendi. 19 Nisan 2019 Gebze T Tipi Kapalı Cezaevi’nde polisin coplarla anneleri ittiği görüntülere, ülke genelinde tepkiler yağdı.
 
İŞKENCE VE BASKI
 
21 Mayıs 2019’da Urfa’nın Halfeti ilçesinde çıkan çatışma sonucunda mahallede yapılan operasyonda gözaltına alınan yurttaşların elleri ters kelepçelenerek, yere yatırılmış ve kafalarında silah fotoğrafları kamuoyuna yansıdı. 
 
AYM’Yİ HEDEF ALDI
 
Bunların devamı olarak, Soylu, 2 Ağustos 2019’da Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenler hakkında hak ihlali kararı vermesiyle hedef aldı. Soylu, sokağa çıkma yasakları döneminde yaşananlardan dolayı HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı suçlayarak, “Bu bağlamda AYM'nin malum kararını içimize sindirmemize aklımız, vicdanımız ve yaşadıklarımız mani olmaktadır. Demirtaş gibilere tarihi çarpıtma imkanı sağlamaları da ayrı bir üzüntümüzdür” sözlerini sarf etti.
 
KAYYIMI ELEŞTİRİSİNE TEHDİT
 
Yerel seçimler ardından 11 Ağustos 2019’da bir kez daha kayyım politikasını devreye koyan İçişleri Bakanı, muhalefet partilerinin kayyım politikasını eleştirmesinden rahatsızlığını, tehditlere başvurarak dile getirdi. Soylu, 3 Eylül 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef alarak, “Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var, ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net” dedi. Yine Soylu, kayyım atamalarına karşı Avrupa Konseyi’nde konuşma yapan İmamoğlu’nu 4 Kasım 2019 tarihinde de, “Türkiye’yi şikâyet etmenin bedelini millet sana ödetecek” diyerek tehdit etti.
 
KADİR İNANIR’I HEDEF ALDI
 
Soylu, 12 Ocak 2020’de Kastamonu’da Ilgaz 2-Yurduntepe Kayak Merkezi açılış töreninde yaptığı konuşmada Demirtaş’ın “Devran” kitabının tiyatrosuna katılan sanatçı Kadir İnanır’ı hedef almasıyla gündeme geldi. Soylu, “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” sözleriyle tehdit savurdu.
 
Soylu son olarak Kulp’ta yaşanan patlamada yaşananlara dair yaptığı açıklamada, “Bölge komutanını aradım. ‘Bulunca lime lime edin’ diye talimat verdim” dedi.
(M.A)
 
Anahtar Kelimeler:AKP, soylu, işkence, tehdit,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'

'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Armutlu'da Ölüm Orucundaki Halkın Avukatları İçin Kapı Çalışması Yapıldı
Salgında Türkiye, ABD Ve Küba: Sosyalizm Başarır  
Avrupa'dan Ölüm Orucu Direnişçilerine Destek Açlık Grevi
Armutlu Halk Cephesi: Grup Yorum Konseri İçin Kuşlama Çalışması Yapıldı
Diğer Başlıklar

Özgür Tutsakların Adres Listesi Güncellendi (Ağustos 2020)
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Armutlu'da Ölüm Orucundaki Halkın Avukatları İçin Kapı Çalışması Yapıldı
Salgında Türkiye, ABD Ve Küba: Sosyalizm Başarır  
Avrupa'dan Ölüm Orucu Direnişçilerine Destek Açlık Grevi
Armutlu Halk Cephesi: Grup Yorum Konseri İçin Kuşlama Çalışması Yapıldı
Okmeydanı Halk Cepheliler Ölüm Orucunda Olan Halkın Avukatları İçin Yazılama Yaptı
GRUP YORUM'DAN EBRU VE AYTAÇ İÇİN: DİRENİŞÇİLERİN CEVABI!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(121 Online) 0,05ms