Bugün - 11 Ağustos 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

HALKIN HUKUK BÜROSU: Bir Halk Sanatçısının Ölümüne Neden Oldukları Gerçeğinden Kurtulamazlar

Grup Yonım üyesi müvekkilimiz Helin Bölek ölüm orucunun 288.

Gündem Haberi - 12 Nisan 2020 Pazar - 21:53
Grup Yonım üyesi müvekkilimiz Helin Bölek ölüm orucunun 288.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Grup Yonım üyesi müvekkilimiz Helin Bölek ölüm orucunun 288. gününde şehit düştü. Müvekkilimizin ölümünün ardından  28 yaşında bir halk sanatçısının hayatını kaybetmesinden sorumlu olanlar yüksek sesle konuşup yalan söyleyerek sorumluluklarını unutturabileceklerini sanıyorlar.
Henüz müvekkilimiz hayattayken yapılabilen tek heyet görüşmesinde taleplerin kabulü için hiçbir adım atmayıp "Önce bıraksınlar sonra bakarız.” diyerek geçiştirmeci bir tavır takman İçişleri Bakanı Süleyman Soylu müvekkillerimizi hastaneye götürerek yaşatmaya çalıştığından dem vuruyor.
Oysa müvekkillerimizin hastaneye kaçırılarak götürülmeleri başlı başına bir hukuksuzluktur. Müvekkillerimizin kaldığı evi basabilmek için aranan bir kişinin orada olduğu gibi aslı olmayan bir gerekçe kullandılar. Müvekkillerimizi orada bulamayınca Armutlu Cemevi'ni de bastılar ve aralarında Helin Bölek’in refakatçisi ve hemşiresi Yurdagül Gümüş’ün de bulunduğu 6 kişiyi tutukladılar. İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’i de ailelerine hiçbir bilgi vermeden Ümraniye Hastanesi’ne kaçırdılar. 11 Mart günü saat 18:00'a kadar müvekkillerimiz itirazlarına rağmen polis zoruyla hastanede tutuldular. Akşam saatlerinde İstanbul 18. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden başka bir hukuk garabeti olan “zorunlu yatış” kararı alındı. Müvekkillerimiz hakkında bu kararın verilmesi için gerekli hiçbir şartın oluşmadığı ortadaydı. Bilinçleri açık, aldıkları kararın anlam ve sonuçlarının farkında iki kişiyi bu temelsiz karara dayanarak 5 gün boyunca zorla müdahale tehdidi altında tuttular. 5 gün boyunca İbrahim Gökçek’te yatak yaraları oluşmasına. Helin Bölek’in ise B1 vitamini almakta zorlanmasına neden oldular. Bu süre bovunca uluslararası sözleşmeler ve iç hukuktan doğan haklarına dayanarak başvurular yaptık. Nihayetinde, direnişçileri hastaneden bırakmak zorunda kaldılar. Biz de müvekkillerimiz de yalnızca var olan haklarımızı kullanabilmek için mücadele ettik. Müvekkilerimize yapılacak herhangi bir zorla müdahale İçişleri Bakanı’nın deyişiyle tedavi, doğrudan ölümlerine, sakat kalmalarına, hafızalarını kaybetmelerine neden olabilirdi. Bu sonuçlan daha önce zorla müdahale edilen pek çok müvekkilimizin yaşadıklarından biliyoruz.
Süleyman Soylu, bununla kalmıyor hayatını sanatını yapabilmek adına feda etmekten çekinmemiş bir direnişçinin cenazesinin nasıl olacağına karar verebileceğini sanıyor. Müvekkilimizin cenazesinde vasiyeti üzerine halay çekilmesini çirkin sözlerle itham ediyor. “Bu bizim kültürümüzde yoktur." diyor. Bizim kültürümüzde olmayan vasiyeti yerine getirmek değil, gencecik bir kadının açlıktan ölümüne sebep olmaktır. Ancak her şeye muktedir olduğu yanılgısı içinde olanlar bir uğurlamanın, vedanın biçimine müdahale edebileceğini zannedebilir. Türkülerini söyleyebilmek için 288 gün aç kalmış bir halk sanatçısı elbette türküler ile uğurlanır. Milyonları halaylarda buluşturan Grup Yortun'un üyeleri elbette halaylarla uğurlanır.
AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de müvekkilimizin ölümündeki sorumluluğundan kurtulmaya çalışıyor. “Ölmeye karar veren bizatihi kendisidir herkes kendi eyleminden mesuldür.” diyor. Bugün ölüm orucu direnişini sürdüren müvekkillerimiz İbrahim Gökçek, Mustafa Koçak, Didem Akman, Özgür Karakaya ve ölüm orucu direnişçisi olan büromuz avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın kararları ölmek değil, onurlu bir şekilde yaşamaktır. Ölüm oruçları ölüme değil, yaşama ilişkin taleplere sahiptir. Milyonlara konser vermek, albümler yapmak isteyen Helin Bölek'in talepleri yaşama ilişkindi. Bu talepleri görmezden gelerek müvekkilimizi öldürmeye karar verenler iktidarın bizatihi kendisidir.
Özlem Zengin devam ediyor: Grup Yorum konserlerinde suç işlenildiğini söylüyor. Binlerin, yüz binlerin katıldığı onlarca konserinde tek bir kişinin burnunun kanamadığı, canınnı ve malının zarar görmediği konserlerde ne suçu işlenmiştir?
Böylece Özlem Zengin konser vaşaklarının ne derecede keyfi olduğunu itiraf ediyor. Konser yasaklama kararlarının mahkemelere, hakimlere, valilere, kaymakamlara değil kendilerine ait olduğunu kabul ediyor. Grup Yorum'un konserlerine ilişkin yasaklama kararları konser tarihinden 1 gün önce tebliğ ediliyor. Neden? Biz avukatlarına itiraz edebileceğimiz yeterli süre kalmasın diye. Onlarca konser yasaklama kararının hiçbirinin suretini görmedik. Müvekkillerimize tebliğ edilen daha doğrusu zırhlı araçlarla İdil Kültür Merkezi’ne gelinerek verilen yarım sayfa kağıt tebliğ-tebellüğ belgesinden ibaret. Hiçbir gerekçe, neden göstermeyen yasaklama kararının aslının tebliğ edildiğini ispata yarayan yarım sayfa. Yasaklama kararının kendisini müvekkillerimize veremeyen AKP faşizmi, bir konser yasaklamada bile onlarca hukuksuzluk yaratan AKP faşizmi müvekkillerimizi suç işlemekle itham ediyor. Her fırsatta arkasına sığındıktan, kendilerini koruyabileceğini zannettikten, terör demagojisinden medet umuyorlar. Ne deseler boşuna. Bir halk sanatçısının ölümüne neden oldukları gerçeğinden kurtulamazlar.

HALKIN HUKUK BÜROSU
12.04.2020

 

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Helin Ve İbrahim İçin İstanbul'un Her Yerini Konser Alanına Çevirdik!
HALKIN HUKUK BÜROSU: YARGITAY NEYİ BEKLİYOR?
Bakırköy Direniş Meclisi’nden Bakırköy HDP İlçe Örgütüne Geçmiş Olsun Ziyareti

Bakırköy Direniş Meclisi’nden Bakırköy HDP İlçe Örgütüne Geçmiş Olsun Ziyareti
Çayan Mahallesi'nde Direnişler İçin Duvar Gazeteleri Ve Halk Okulu Dergisi Dağıtımı Yapıldı
HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: ADALET NÖBETİMİZİN NECDET ABİSİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ
Halkın Hukuk Bürosu: Çağlayan Adliyesi'nin Önünden Sesleniyoruz, Ebru ve Aytaç'ı Derhal Tahliye Edin!   
Devrimci İşçi Hareketi: Gözaltılar Grup Yorum’u Sahiplenmemizi Engelleyemez
Diğer Başlıklar

Dayı'nın Kurtuluş Eylemleri- DURSUN KARATAŞ
23 Ağustos Pazar Günü Yapılacak Yürüyüş ve Mitinge Tüm Halkımız Davetlidir
Helin Ve İbrahim İçin İstanbul'un Her Yerini Konser Alanına Çevirdik!
HALKIN HUKUK BÜROSU: YARGITAY NEYİ BEKLİYOR?
Bakırköy Direniş Meclisi’nden Bakırköy HDP İlçe Örgütüne Geçmiş Olsun Ziyareti
Çayan Mahallesi'nde Direnişler İçin Duvar Gazeteleri Ve Halk Okulu Dergisi Dağıtımı Yapıldı
HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: ADALET NÖBETİMİZİN NECDET ABİSİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ
Halkın Hukuk Bürosu: Çağlayan Adliyesi'nin Önünden Sesleniyoruz, Ebru ve Aytaç'ı Derhal Tahliye Edin!   
Devrimci İşçi Hareketi: Gözaltılar Grup Yorum’u Sahiplenmemizi Engelleyemez
'Ölüm Yıldönümünde Benim İçin Özel Hiçbir Şey Yapılmayacak'- DURSUN KARATAŞ
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(103 Online) 0,05ms