Bugün - 04 Ağustos 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

“Bacaklarım Tutmuyor” Diyen Koçak için AYM’ye Tahliye Başvurusu

AYM mustafa koçak tahliye

Gündem Haberi - 30 Mart 2020 Pazartesi - 14:19
AYM mustafa koçak tahliye
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Ölüm orucundaki Koçak’ın Yargıtay’ın salgın izninde olduğunu belirterek, Koçak’ın işkenceye maruz kaldığı ve “cezaevinde kalamaz” şeklindeki muayene raporuyla birlikte tedbiren tahliyesi için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İzmir’de cezaevi hastanesinde işkenceye uğradığını anlatan ölüm orucundaki Mustafa Koçak’la ilgili tıbbi rapor hazırladı.

Raporda Koçak’ın bedensel yaralanmalarının işkence kapsamında olduğu ve hapishanede kalmasının yaşamsal tehlike arz ettiği ifade edildi.

“Adil yargılanma” talebiyle başladığı ölüm orucunun 254. Günündeyken zorla müdahale ve işkenceye maruz kalan ve halen Şakran Cezaevinde tutulan Mustafa Koçak, ailesiyle 29 Mart’ta yaptığı son telefon görüşmesinde bacaklarının artık hiç tutmadığını ve iyice hissizleştiğini anlatmıştı.

"Sadece kilosu bile yaşamsal tehlike arz ediyor"

Raporda, 165 santimetre boyundaki Koçak’ın 30 kiloya düştüğü, beden kitle endeksinin yüzde 11.02 olarak hesaplandığı ve sadece bu verinin bile yaşamsal tehlike boyutunda olduğu belirtildi.

Koçak’ın avukatları Şebnem Korur Fincancı imzalı raporla birlikte bugün Anayasa Mahkemesine başvurarak, Anayasa’nın 17.  ve AİHS’nin 3. maddesi ile korunan vücut bütünlüğünün korunması, işkence, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele yasağının ihlal edildiğini, ayrıca hem cezaevi şartlarının hem de COVID-19 salgını nedeniyle hastane şartlarının Koçak’ın kalmasına elverişli olmadığını savundu ve tedbiren tahliyesine karar verilmesini talep edecek.

30 kiloya kadar düşen Koçak, hücresinden zorla sandalyeye bağlanarak Şakran Cezaevi hastanesine götürülmüş, burada zorla müdahaleyi kabul etmediğini belirtmesine ve koluna takılan serumları çıkarmasına rağmen kendisine 73 ayrı serum takıldığını, serumların bacağına takıldığını ve çıkarmasını engellemek için kelepçelerle yatağa bağlandığını, “Seni sakatlayıp bırakacağız” diye tehdit edildiğini, beş gün boyunca tuvalete götürülmediğini avukatlarına aktarmıştı.

Yargıtay COVID-19 izninde

Koçak’ın avukatları, Korur-Fincancı’nın 27 Mart tarihli tıbbi değerlendirme raporuyla, yargılandığı dosyanın değerlendirme aşamasında olduğu Yargıtay’a başvurarak “Mustafa Koçak’ın cezaevi ve/veya hastanede kalmasının yaşamsal tehlikeye yol açacağı gerekçesiyle acilen tahliye edilmesini” talep etmişti.

Ancak salgın nedeniyle Yargıtay Başkanlar Kurulu, Yargıtay’da yapılacak müzakerelerin 17 Nisan'a, duruşmaların da 30 Nisan'a kadar ertelenmesine karar verdi.

AYM’ye verilecek dilekçede, hem bu erteleme hem de Yargıtay’ın bugün dek yapılan başvurulara yanıt vermediği gözönüne alınarak, “Koçak’ın yaşamına, maddi ve manevi bütünlüğüne yönelik tehlikenin bir an önce ortadan kaldırılması için Anayasa Mahkemesine başvurulduğu” belirtildi.

Başvuruda, Birleşmiş Milletler’in “COVID-19 salgınının cezaevlerinde felakete neden olabileceği; izolasyonun imkânsız olduğu ve siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğine” yönelik çağrısı da yer aldı.

Yaralanmaları Adli Tıp raporuna da yansıdı

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın hazırladığı raporda da zorla müdahale ve serum izlerinden bahsedildi:

“SEGBİS görüşmesi, avukat gözlemleri ile Adli Tıp Kurumu İzmir Şube Müdürlüğü muayenesinde tıbbi müdahaleden kaynaklandığı belirtilen ‘çok sayıda enjeksiyon izleri, bu izler çevresinde noktasal tarzda peteşiyel kanama odakları ile karakterize yaygın cilt altı kanama alanları ile her iki dirsek iç yüzlerinde flaster yapışması ve çıkarılması sırasında oluşması mümkün ciltte kısmi yüzeyel epidermal, 0,2-0,3 cmlik doku kayıplı alanlar’ kişiye enjeksiyon yapılması ve serum verilmesi bilgisini desteklemektedir.”

Rapor: Yaralanmaları işkence kapsamında

Raporun sonuç bölümünde, Koçak’ın cezaevinde veya hastanede kalamayacağı ifade edildi:

“Mustafa Koçak hakkında düzenlenmiş ve sunulan belgeler incelendiğinde, uzamış açlık ile ilgili olarak hastaneye zorla yatırılması, bağlanarak zorla örnek alınıp tedavi uygulanmış olması etik ilkelere ve yasalara aykırı olmanın yanı sıra uzamış açlık nedeniyle bedensel zorlukları bulunan kişide oluşturduğu yaralanmalar, bu yaralanmaların özellikleri itibarıyla DSÖ ICD-10 (Hastalık Sınıflandırma Kılavuzu) Y.07.3 başlığı altında işkence kapsamında kabul edildiği,

“Uzamış açlık sürecinde kan değerlerinin düşük olduğu, zorla beslenmenin zararlı etkisi ile uyumlu olabilecek biçimde kol ve bacaklarda uyuşma/güç kaybı tanımlamasının çevresel sinir hasarı ile açıklanabileceği, her ne kadar boy ve ağırlık ölçümleri yapılmamış ise de aile bireylerinden alınan bilgi ışığında beden kitle endeksinin %11.02 bulunduğu, kan değerlerindeki düşüş de dikkate alındığında uzamış açlık etkisiyle bağışıklık işlevi azalmış kişinin COVID-19 salgını da gözetilerek cezaevi ve/veya hastanede kalmasının yaşamsal tehlikeye yol açacağını bildirir tıbbi değerlendirmedir.” 

(Ayça Söylemez) Bianet

 
Anahtar Kelimeler:AYM, mustafa, koçak, tahliye,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu Halk Cephelilerden Halkın Avukatları, Grup Yorum Konseri İçin Duvar Gazetesi Ve Sticker Çalışması
OKMEYDANI HALK CEPHESİ: MUSTAFA KOÇAK'IN KATİLLERİNİ HER YERDE TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
TAYAD: 4 AĞUSTOS SALI GÜNÜ 38. AĞIR CEZA MAHKEMESİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!  

TAYAD: 4 AĞUSTOS SALI GÜNÜ 38. AĞIR CEZA MAHKEMESİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!  
Özgür Tutsakların Adres Listesi Güncellendi (Ağustos 2020)
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Diğer Başlıklar

'Kafes' Hücreye Konan Tutuklular Açlık Grevinde
Armutlu Halk Cephelilerden Halkın Avukatları, Grup Yorum Konseri İçin Duvar Gazetesi Ve Sticker Çalışması
OKMEYDANI HALK CEPHESİ: MUSTAFA KOÇAK'IN KATİLLERİNİ HER YERDE TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
TAYAD: 4 AĞUSTOS SALI GÜNÜ 38. AĞIR CEZA MAHKEMESİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!  
Özgür Tutsakların Adres Listesi Güncellendi (Ağustos 2020)
ÖLÜM ORUCUNDAKİ AYTAÇ'IN KALEMİNDEN: ŞAHİN BEY GİBİ, VATANIMIZI İŞGAL EDENLERE KARŞI CANLARIMIZI CÜBBE YAPTIK!
AVUKAT AİLELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
'Ebru Ve Aytaç'tan Haber Alamıyoruz'
Armutlu'da Ölüm Orucundaki Halkın Avukatları İçin Kapı Çalışması Yapıldı
Salgında Türkiye, ABD Ve Küba: Sosyalizm Başarır  
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(72 Online) 1,84ms