Bugün - 06 Ağustos 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Gerekçeli karar: Mazlum Turan'ın öldürülmesi ‘kaçınılmaz hata’

mardin kızıltepe polis kurşunu mahkeme

Gündem Haberi - 11 Mart 2020 Çarşamba - 12:55
mardin kızıltepe polis kurşunu mahkeme
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kızıltepe’de Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin yerel mahkemenin verdiği 10 yıl hapis cezasını kaldıran İstinaf Mahkemesi, gerekçeli kararında Turan’ın öldürülmesini “kaçınılmaz hata” olarak değerlendirdi. 

Mardin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Kızıltepe'de 28 Ağustos 2015 tarihinde “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla açılan ateş sonucu öldürülen 16 yaşındaki Mazlum Turan'ın cinayet sanığı polis memuru Süleyman Esenboğa hakkında bir süre önce "Silahla kasten yaralama sonucu öldürme” suçundan 10 yıl hapis cezası vermişti. Sanık Esenboğa, söz konusu karar üzerine Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurmuştu. 
 
Mahkemenin 1’inci Ceza Dairesi, itiraz üzerine yaptığı duruşmada Esenboğa hakkında verilen hapis cezasını kaldırdı. Turan’ın öldürülmesini “hukuka uygun” bulan mahkeme, sanık Esenboğa hakkında ise “Ceza verilmesine yer olmadığı” yönünde karar verdi. Mahkeme, kararının gerekçesini de açıkladı. 
 
‘SEKEN KURŞUN’ ISRARI
 
Kararında, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’na (PVSK) atıfta bulunan mahkeme, Kızıltepe’de olay tarihinde yaşanan bombalı bir saldırı nedeniyle “güvenlik önlemlerinin artırıldığını” belirtti. Olay anı görüntülerinden sanık polis Esenboğa’nın Turan’a iki el ateş ettiğine yer veren mahkeme, Esenboğa’nın ateşlediği mermilerden birinin “(…) sert bir cisme çarparak aracın sol arka cam alt kısmına yakın bir yerden girerek, sürücü koltuk başlığından geçip, maktulün boyun arka alt tarafına hafif soldan girip ağız içinde kalmak suretiyle ölümüne neden olduğu” iddiasına yer verdi. 
 
Kararında, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) düzenlenen “hata” başlıklı 30’uncu maddesinin 4’üncü fıkrasına değinen mahkeme, "Fiilin icrası sırasında suçun kanunî tanımındaki maddî unsurları bilmeyen bir kimse, kasten hareket etmiş olmaz. Bu hata dolayısıyla taksirli sorumluluk hâli saklıdır. Bir suçun daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli hâllerinin gerçekleştiği hususunda hataya düşen kişi, bu hatasından yararlanır” dedi. 
 
HUKUKA AYKIRI OLDUĞUNU DÜŞÜNEMEMİŞ!
 
Kararın gerekçesinin devamında ise, "İşlediği fiilin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz bir hataya düşen kişi, cezalandırılmaz" ifadesine yer verildi. Esenboğa’nın eylemini, “hukuka aykırı olmadığı, haksızlık oluşturmadığı, meşru olduğu düşüncesiyle” hareket ettiğini savunan mahkeme, gerekçesinin devamında ise, şu ifadelere yer verdi: “(…) görev yükümlülüğü kapsamında can ve mal güvenliğinin teminini sağlamak amacıyla bombalı araç sandığı ve dur ihtarına uymayan araca doğru ateş etmesi neticesinde maktulün öldüğü anlaşılmakla, sanığın işlediği iddia olunan eylem bakımından o andaki hal ve koşullara göre maktulün kullandığı aracı bombalı araç sanmasında kaçınılmaz bir hataya düştüğü.”  
 
DAVA HAKKINDA 
 
Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi sanık polis Esenboğa hakkında 2019 Ocak ayında aldığı kararında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme, verdiği bu kararında "takdiri indirim" ve "iyi hal indirimi" uygulayarak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indirmişti. Turan ailesinin avukatları ile önceki savcının itirazı üzerine Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, verilen cezada indirim yapılmasına yer olmadığı ve verilen cezanın da eksik olduğu gerekçeleri ile kararı bozmuştu.
 
10 YIL HAPİS VERİLMİŞTİ
 
Yeniden başlayan yargılamada Mardin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kurulması ile birlikte dosya da bu mahkemeye gönderilmişti. Dosya savcısı değişirken, önceki savcının sanığın "kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis istemi yönünde verdiği mütalaa, yeni gelen savcı tarafından bozularak, sanığın "kânun gereğini yerine getirdiği" iddiası ile beraatına karar verilmesini istemişti. Bunun üzerine Turan ailesinin avukatları, savcının "tarafsızlığını yitirdiği" gerekçesi ile dosyadan men edilmesini istemişti. Ancak, mahkeme heyeti talebi savcının yanında müzakere ederek, reddi yönünde karar vermişti. Devam eden yargılamada mahkeme Esenboğa hakkında "Silahla Kasten Yaralama Sonucu Öldürme” suçundan 12 yıl hapis cezası vermiş, cezada indirime giderek 10 yıla indirmişti. 
 
YEREL MAHKEME 'HEDEF GÖZETEREK' DEMİŞTİ
 
Yerel mahkeme daha sonra açıkladığı gerekçeli kararında ise, "Eylemin kasten öldürme ve kasten yaralama suçlarını oluşturacağı söylenemese de, sanığın söz konusu eylemi hedef gözeterek gerçekleştirmesi, kullanılan silahın niteliği, elverişliliği, sanığın bulunduğu konum, mesleği ve görev yeri itibariyle eğitimli kişi olması ve sanığın ve maktulün hareketli bir halde bulunması, ilk atıştan sonra  eylemine devamla hedef gözeterek araca doğru ikinci atışı yapması, kaçış istikametine doğru ateş etmesi sonucunda mermilerden en azından birinin maktule isabet edebileceğini öngördüğü ancak buna rağmen yaralama eylemine devam ettiği” değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
MA / Ahmet Kanbal
 
Anahtar Kelimeler:mardin, kızıltepe, polis, kurşunu, mahkeme,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Didem Akman Anlatıyor: Neden Ölüm Orucu Yapıyoruz? (Mektup-5)
Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyelerine Yapılan İşkencenin Fotoğrafları
İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın

İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Diğer Başlıklar

Ulm Halk Cephesi: Baskılar, Gözaltılar Konser Yapmamızı Engelleyemez
Grup Yorum'un Eseri Güleycan'ın Hikayesi
Didem Akman Anlatıyor: Neden Ölüm Orucu Yapıyoruz? (Mektup-5)
Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyelerine Yapılan İşkencenin Fotoğrafları
Avusturya’da Avrupa Birliği Temsilciliği Önündeki Eyleme Çağrı
İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Ulm’de Adalet Çadırı 8. Haftasında
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(103 Online) 0,15ms