Bugün - 06 Ağustos 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak’ın ablası: Kardeşim 33 kiloya düştü

direnişler koçak ölüm orucu

Gündem Haberi - 09 Mart 2020 Pazartesi - 11:31
direnişler koçak ölüm orucu
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

"Adil yargılanma" talebiyle 251 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Koçak’ın 33 kiloya kadar düştüğünü aktaran ablası Sevgül Koçak, “Bizimle helalleşti. Kardeşim cezaevinden tahliye edilmezse oradan tabutla çıkaracağız” dedi. 

İstanbul Adliyesi'nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart 2015 makam odasında öldürülmesine ilişkin yargılanan Mustafa Koçak geçtiğimiz yıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Koçak, söz konusu ceza sonrası “adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” ve “işkencecilerin yargılanması” talebiyle açlık grevine başladı. Koçak, açlık grevi eylemini 90’ıncı gününde ölüm orucuna çevirdi. Koçak'ın ölüm orucu eylemi 251’inci gününe girerken, dosya onanması için Yargıtay’a gönderildi. 
 
'POLİTİK DAVALARDA KARŞIMIZA 'İTİRAFÇILIK' ÇIKIYOR'
 
Müvekkili Koçak'ın yargılama süreci ve durumuna ilişkin konuşan avukat Ezgi Çakır, müvekkilinin savcı Kiraz'ın dosyasında şüpheli olarak gözaltına alındığını ve sonrasında tehdit ve işkenceyle iddiaları kabul etmeye zorlandığını hatırlattı. Koçak’ın bunu kabul etmemesi üzerine hedef haline getirildiğini kaydeden Av. Çakır, dosyada yer alan "itirafçı" Berk Ercan’ın sadece Koçak üzerine değil 344 kişi üzerine ifade verdiğini aktardı. Av. Çakır, "İtirafçı" Ercan’ın “Bana köftecide kendi söyledi. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı öldüren silahı kendisi temin etmiş” ifadeleri doğrultusunda müvekkilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığına değindi. Soruşturmanın tek bir tanık beyanı ile başladığını, sonrasında bir tanığın daha dosyaya dahil olduğunu belirten Çakır, “Özellikle politik dava dosyalarının artık vazgeçilmez delil unsuru olarak karşımıza ‘itirafçılık’ çıkıyor” dedi. 
 
‘İFADELERİ ZORLA VERDİĞİNİ İTİRAF ETTİ’
 
Davanın soruşturma aşamasına da değinen Çakır, dosyadaki diğer tanık Cavit Yılmaz’ın sonrasında işkence altında ifade verdiğini itiraf ettiğine işaret ederek, "Yılmaz’ın bu ifadeleri hiçbir yargı mensubunca değerlendirilmiyor" dedi. Koçak’ın adil yargılanmadığını kaydeden Çakır, “Cavit Yılmaz Almanya da ‘ben bu beyanları baskı altında zorla verdim’ dedi. Bu önemli bir delildi. Biz bunu mahkemeye delil olarak sunmak istedik. Mahkeme başkanı bu delili dosyaya koymak istemedi. Ne olduğunu bilmediği bir delili dosyaya koymaktan imtina etti. Mahkeme başkanı bu delili izlediğini söyledi. Şifreli bir kanalda yayınlanan bir programı nasıl izlediğini sorduğumuzda ise sıkıştı ve polisin izlettiğini kabul etti. Böyle bir yargılama sürecinde adil bir kararın çıkması mümkün değildir” sözleriyle yargılama sürecini anlattı. 
 
‘YARGITAY'DAN ADİL BİR KARAR BEKLİYORUZ’
 
Müvekkili için cezaevi koşullarının uygun olmadığını ve bu durum için Adli Tıp Kurumu'na (ATK) başvuru yaptıklarını aktaran Çakır, bu işlemleri sırasında Yargıtay Savcılığı’ndan kendilerine bir tebliğname geldiğini belirtti. Çakır, “Yargıtay Savcılığı sadece 3 satırla yerel mahkeme kararının soyut ifadelerle ne kadar güzel, anlamlı, içi dolu olduğu söylüyor. Aslında iddiaların hepsi soyut. Somut hiçbir şey yok. Ama biz Yargıtay’dan gerçekten adaletli bir karar bekliyoruz. En azından sağlığı ile ilgili bir karar bekliyoruz” dedi. 
 
‘MUSTAFA'NIN TALEBİ HEPİMİZİN TALEBİDİR'
 
Koçak’ın eylemine hala ilk günkü inat ile devam ettiğine dikkati çeken Çakır, eylemin ilk günlerinden beri cezaevi yönetimi tarafından "zorla müdahale" tehditlerine maruz kaldığını ifade etti. Koçak’ın açlık grevine başlarken “ben sizin günah keçiniz olmayacağım” sözlerini hatırlatan Çakır, “Mustafa’nın direnişinden çekindikleri kadar aslında bu usulsüzlüklerinin, haksızlıklarının teşhir olmasından çekiniyorlar. Çünkü, Mustafa şu an açlığa yatırdığı bedeniyle milyonların adalet talebinin bir sözcüsü durumunda. Kendisi de bunu ‘ben sadece kendim için direnmiyorum. Ben bu ülkede adalet için konuşan isteyen talep eden herkes için direniyorum’ diyor. Mustafa ölmek istemiyor. Mustafa’nın talebi hepimizin talebidir. Mustafa bu bedeli ödemeyi göze aldıysa bile bu hapishanede olmamalı” şeklinde konuştu.  
 
‘YÜRÜYEMEYECAK KADAR ZAYIFLAMIŞ'
 
Koçak’ın sağlık durumuna ilişkin konuşan ablası Sevgül Koçak ise, kardeşinin 33 kiloya düştüğünü belirterek, "Mustafa şu an yürüyemeyecek kadar zayıflamış durumda. Konuşmada oldukça sıkıntılar yaşıyor. Sol kolunda uyuşmalar var, sol kolunu hissetmiyor. Sol kulağı duymuyor. Topuklardan kasıklara kadar şişlikleri var. Kasıktan sol böbreğe doğru şiddetli ağrıları ve krampları var. Sağ ve sol ellerini üzerinde deride renk değişimi ve tırnakta morarmalar var” dedi. 
 
'BİZİMLE HELALLEŞTİ'
 
Cezaevi yönetiminin tutumunda şimdiye kadar herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen abla Koçak, kardeşinin B1 ilacını bile yeni almaya başladığını dile getirdi. Abla Koçak, kardeşinin sağlık durumunun kritik evrede olduğuna işaret ederek, “Tahliye edilmezse durumu daha da kötüleşecek. Sağlık durumundan dolayı bizimle vedalaştı ve helâlleşti. Biz ailesi olarak TTB ve TİHV’den bir doktor istiyoruz. Cezaevi yönetimi bunu kabul etmiyor. Mustafa’da revir doktoruna muayene olmak istemiyor” ifadelerini kullandı.
 
‘BİZİ HİÇBİR ŞEKİLDE DİNLEMİYORLAR’
 
Adalet Bakanlığı'nın kendilerini Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü’ne yönlendiğini dile getiren abla Koçak, şöyle devam etti: "Bizi hiçbir şekilde dinlemiyorlar. Hiçbir talebimizi kabul etmiyorlar. Şartlar böyle devam ederse, Mustafa sağlık sebebi ile tahliye edilmezse maalesef Mustafa’yı oradan tabutla çıkarmak zorunda kalacağız. Çünkü kendisi de ‘artık gözlerimi kapattığımda uyanıp uyanmayacağımı bilmiyorum. Artık nefes almakta da çok zorlanıyorum’ diyor. Mustafa bu şartlarda cezaevinde kalamaz."
(M.A)
 
Anahtar Kelimeler:direnişler, koçak, ölüm, orucu, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!

TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Ölüm Orucundaki Aytaç Ünsal: Zorla Müdahaleye İzin Vermeyin
AKP BASKILARIYLA DURDURAMAYACAK: ARMUTLU'DA GRUP YORUM KONSERİNE DAİR ŞABLON ÇALIŞMASI
TTB: Timtik Ve Ünsal Adil Yargılansın, Ölüm Oruçları Son Bulsun
Diğer Başlıklar

İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Ulm’de Adalet Çadırı 8. Haftasında
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Ölüm Orucundaki Aytaç Ünsal: Zorla Müdahaleye İzin Vermeyin
AKP BASKILARIYLA DURDURAMAYACAK: ARMUTLU'DA GRUP YORUM KONSERİNE DAİR ŞABLON ÇALIŞMASI
TTB: Timtik Ve Ünsal Adil Yargılansın, Ölüm Oruçları Son Bulsun
HALK OKULU DERGİSİ 38. SAYISI ÇIKTI
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(61 Online) 0,05ms