Bugün - 01 Nisan 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Cezaevlerinde ihlal hız kesmiyor: Gazete, radyo, revir yasak!

cezaevleri hak ihlalleri

Gündem Haberi - 28 Şubat 2020 Cuma - 10:09
cezaevleri hak ihlalleri
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Silivri ve Bursa cezaevlerinde gazeteler verilmeyip, radyolara el konulurken, tutukluların kendi çıkardığı gazete de toplatıldı. Bakırköy Cezaevi'nde ise bir aydır tutukluların hastane sevkleri yapılmıyor. 

Bursa, Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde siyasi tutuklulara dönük ihlal haberleri geldi. Silivri Cezaevi’nde birçok hak ihlali yaşandığını söyleyen Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticisi Vedat Ece, ailelerin tutuklulara gönderdiği kargoların ya hiç verilmediği yada üç ay bekledikten sonra verildiğini bildirdi. Ece, “Aileler kargoyla kitap, dergi, elbise vs. gönderiyor ama verilmiyor. Cezaevinde elden verildiğinde ise bu sefer ‘Kargoyla gönderin’ diyorlar. Çok kötü bir yıldırma politikası uygulanıyor. Geçen gün tutuklularla görüştükten sonra cezaevi idaresiyle görüştük. Kitap vermeme gibi bir kararlarının olup olmadığını söyledik. Bize böyle bir kararın olmadığını söylediler. O yüzden mahpuslara söylenen ile aile ve avukatlara söylenen şey aynı değil” dedi. 
 
Yeni Yaşam Gazetesi’nin cezaevlerinde hala tutuklulara verilmediğini aktaran Ece, “Buna ilişkin cezaevi yönetimiyle görüştük ve gazetenin verilmemesine ilişkin yazılı bir kararın olup olmadığını söyledik. Onlar da gazetenin verilmemesinin hukuksuz bir durum olduğunu bildikleri için bayide olmadığı iddiasını ortaya atıyorlar. Halbuki gazetelerin bayide olduğunu biliyoruz. Özellikle Kürtçe yayınlar tutuklulara hiç verilmiyor. Mesela yeni çıkan Xwebûn Gazetesi’ni aileler veriyor. Cezaevi yönetimi ‘biz okuma komisyonuna vereceğiz ondan sonra veririz’ diyorlar. Fakat üç ay öyle beklemesine rağmen tutuklulara verilmiyor” diye belirtti. 
 
29 KİŞİYE 12 GÜNLÜK HÜCRE CEZASI
 
Tutukluların cezaevinde kendi yazdıkları yazılardan Serxwebûn adlı Kürtçe bir dergi çıkardıklarını belirten Ece, gardiyanların koğuş aramalarında bu dergiye “örgütsel doküman” gerekçesiyle el koyduğunu da aktardı. Bu nedenle 29 tutukluya soruşturma açıldığını ifade eden Ece, “Buna ilişkin tutuklulardan savunma isteniyor. Tutuklular da savunmalarını Kürtçe yapmak istemişler. Gardiyanlar tutuklulara, ‘Kürtçe diye bir dil yok. Kürtçe savunma yapamazsınız. Burası Türkiye, Türkçe savunma yapacaksanız yapın’ diyerek hakaretler ediyor. Tutuklular da anadillerinde savunma yapılmasına izin verilmeyecekse savunma yapmayacaklarını ifade ediyorlar. Bunun üzerine tutuklular darp ediliyor. Bu hafta yapılan görüşte bu 29 kişiye 12 günlük hücre cezalarının verildiğini öğrendik” diye konuştu. 
 
‘BASKIN ŞEKLİNDE ARAMALAR YAPILIYOR’
 
Açlık grevlerinden sonra Silivri 5 ve 9 Nolu cezaevlerinde haftalık olarak aramaların yapıldığını söyleyen Ece, “Bu aramalar ev aramasında uygulanacak baskın şeklinde aramalar oluyor. Yani tutuklular sanki bir suç işliyormuş gibi aramalar yapılıyor. Tutukluların eşyaları dağıtılarak özel yaşamlarına müdahale ediliyor” şeklinde konuştu.
 
CEZAEVİNDE SATILAN RADYOYA DA EL KOYDULAR
 
Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise son 2 haftadır özel harekat polisleri eşliğinde siyasi tutukluların bulunduğu koğuşlara baskın yapılıyor. Baskınlarda tutukluların eşyaları dağıtılırken, defter, kitap, kalem ve mektup defterlerine dahi el konulduğu belirtildi. Tutukların cezaevi kantininden aldığı radyolara el konulurken, bazı tutukluların elbise dolabında Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kapatılmadan önce kendilerine verilen Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinden kopartılan kupürlere, “örgütsel doküman” gerekçesiyle el konulduğu belirtildi. 
 
KENDİSİNE AİT OLMAYAN EŞYALARDAN HÜCRE CEZASI
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) hasta tutuklular listesindeki İdris Başaran adlı tutuklunun kendisine ait olmayan eşyalardan kaynaklı idare tarafından hücre cezasına çarptırıldığı da öğrenildi. Koğuşta “örgütsel doküman” gerekçesiyle el konulan gazete kupürlerinin kendisine ait olduğunu söyleyen başka bir tutuklunun ifadesini dikkate almayan cezaevi idaresi, Başaran hakkında 20 günlük hücre cezası istemi ile disiplin soruşturması başlattı. Öte yandan cezaevindeki 3 tutukluya daha 20 günlük hücre cezası verildiği öğrenildi. 
 
TUTUKLULARDAN DUYARLILIK ÇAĞRISI
 
Yaşanan duruma itiraz eden tutuklular, avukatları ile gönderdikleri mesajda, cezaevinde 12 Eylül 1980 darbe uygulamalarının yaşandığını, baskıların her geçen gün arttığını bildirdi. Haftada birkaç kere koğuşlara keyfi baskınların yapıldığını ve tüm eşyalarının dağıtılarak bazı eşyalarına el konulduğunu aktaran tutuklular, kendilerine verilen hücre cezası, görüş yasağı, telefon yasağı gibi keyfi disiplin cezalarına itirazlarını yaptıklarını, ancak çoğu zaman itirazlarının dikkate alınmadığını kaydetti. Geçen aylarda birçok tutukluya 20 günlük hücre cezası verildiğini, avukatlarının itirazı üzerine cezaların iptal edildiğini dile getiren tutuklular, bu uygulamalara karşı demokratik kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundular.    
 
BAKIRKÖY’DE REVİR YASAĞI
 
Hak ihlallerinin yoğunca yaşandığı bir başka cezaevi olan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir aydan fazla süredir tutukluların hastane sevklerinin yapılmadığı ve revire çıkarılmadığı belirtildi. Rutin kontrolleri yapılması gereken hasta tutukluların dahi keyfi bir şekilde hastane sevklerinin yapılmadığı ifade edilirken, revire çıkmak isteyen tutukların dilekçelerine cevap verilmediği belirtildi. Bazı tutukluların rahatsızlıklarından kaynaklı kan tükürdüğü, buna rağmen revire çıkarılmadığı bildirildi. Cezaevinde tutuklu bulunan ajansımız muhabiri Sadiye Eser’in vücudunda alerjiden kaynaklı yaralar çıktığı, ancak bir aydan bu yana revir talebine cevap verilmediği aktarıldı. Tutukluların konu hakkında cezaevi idaresi ile yaptığı görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı.
 
MA / Erdoğan Alayumat - Ferhat Çelik
 
Anahtar Kelimeler:cezaevleri, hak, ihlalleri, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Gümüşhane E Tipi Kapalı Hapishanesi’nin karantinaya alındığı iddia edildi
Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Bülteni Sayı: 53
85 yaşındaki hasta tutuklunun tahliye talebine ret: Kaçma şüphesi var

85 yaşındaki hasta tutuklunun tahliye talebine ret: Kaçma şüphesi var
Bahçelievler Halk Cephesi’nden Çağrı: AKP Faşizminin İbrahim’i, Helin’i Ve Mustafa’yı Katletmesine İzin Vermeyelim!
Halkın Tutsak Avukatları Adalet İçin Süresiz Açlık Grevinde
ÇHD İkinci Başkanı: Önlemler yetersiz, hapishaneleri boşaltın
Halkın Hukuk Bürosu: Mustafa İçin Verdiğimiz Dilekçe Dikkate Alınmıyor, Kabul Edilmiyor!
Diğer Başlıklar

Berlin`de 30 Mart -17 Nisan Anması Yapıldı
TAYAD’lı Aileler Kadıköy Ve Nurtepe Mahallelerinde Ölüm Orucu İçin Pullama Çalışması Yaptı!
Gümüşhane E Tipi Kapalı Hapishanesi’nin karantinaya alındığı iddia edildi
Almanya Dev-Gençlilerden Mustafa'ya Türkü
Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Bülteni Sayı: 53
Avusturya’da Devrim Şehitleri Ve Parti Kuruluşu Pankartla Selamlandı
85 yaşındaki hasta tutuklunun tahliye talebine ret: Kaçma şüphesi var
Bahçelievler Halk Cephesi’nden Çağrı: AKP Faşizminin İbrahim’i, Helin’i Ve Mustafa’yı Katletmesine İzin Vermeyelim!
Halkın Tutsak Avukatları Adalet İçin Süresiz Açlık Grevinde
ÇHD İkinci Başkanı: Önlemler yetersiz, hapishaneleri boşaltın
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(89 Online) 0,03ms