Bugün - 06 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Berlin sokakları sosyalizm ve komünizm sloganlarıyla yankılandı

berlin anma rosa luxemburg

Dünya Haberi - 14 Ocak 2020 Salı - 11:39
berlin anma rosa luxemburg
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

101. yılında devrimin dağ kartalları Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Vlademir İlyiç Lenin Berlin’de binler tarafından anıldı.

Almanya proletaryasının önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin 101. yılı olmak üzere, uluslararası proletaryanın büyük öğretmeni Lenin’in ölümünün 96. yılında Berlin’de devrimci, demokrat ve anti-faşist güçlerin ve kitlenin katıldığı “LLL” yürüyüşünde öne çıkan “Dünya’nın sosyalizme ihtiyacı var” çağrısı oldu.

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, Alman proletaryasının komünist önderleri olarak bundan 101 yıl önce alman burjuvazisinden yana saf tutan dönemin revizyonistleri ve sınıf işbirlikçilerine karsı Komünizm davasına sahip çıkarak, alman burjuvazisi ve onların siyasal temsilcilerinden SPD’nin sınıf işbirlikçi çizgisine karsı “emperyalist savaşı devrimci iç savaşa çevirme” şiarı etrafında karşı devrim güçlerine karşı Komünizm davasını Almanya’dan omuzladılar. Alman burjuvazisinin Emperyalist hegemonya için sürdürdüğü ulusal bayrağı devir alan revizyonist – sınıf işbirlikçi hareket devrime ihanet ederek Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in burjuvazi tarafından vahşice katledilmesinde misyon oynayarak devrime ihanet etmelerinin ardından 101 yıl geçti.

101 yıl sonra Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin’in davasını sahiplenmek için bir araya gelen Komünist ve devrimci güçler olmak üzere yine sosyalizm mücadelesinin yapı taşları olan bu komünistleri anmak için binlerce kitle Berlin’de LLL-yürüyüşünde buluştular. Frankfurter Tor’dan Friedrichsfelde anıt mezarlığına doğru yürüyüşe geçtiler.

Çeşitli şekilde katılım sağlayan devrimci ve demokratik parti ve örgütlerden MLPD, Rebell, DKP, FDJ ve Türkiyeli devrimci güçlerin dışında Avrupa Partizan ve Mor Kızıl Kolektif faaliyetçileri, yine KKE/ML taraftarları ile Almanya Kızıl Bayrak Komitesi faaliyetçileri ortak bir kortejde yürüyüşe katıldılar. Yürüyüşe TKP/ML taraftarları ise “Lenin, Liebknecht ve Luxemburg kavgamızda yaşıyorlar” yazılı pankart ile katılım sağladılar. TKP/ML taraftarları yürüyüş boyunca önceden kamuoyuna TKP/ML-Enternasyonal Komite imzalı “Luxemburg, Liebknecht ve Lenin gelecek dünyanın kızıl meşaleleridir!”, “Mirasları Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelemizde yaşıyor!” başlıklı bildirinin dağıtımını gerçekleştirdiler.

Yine açıklama bağlamında sesli ajitasyon yapan taraftarlar “Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in komünizm davası için vermiş oldukları mücadelenin bugün dünyadaki Marksist-Leninist-Maoist parti ve örgütlerin tarafından sürdürülen Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelesinde, Halk Savaşlarının kızıl güzergâhında dalgalandığına” değindiler. Bu temelde Almanya Kızıl Bayrak Komitesi, TKP/MLve KKE(ml) taraftarları Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva! sloganı olmak üzere, “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi! Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “Yaşasın Marksizm, Leninizm ve Maoizm!” sloganlarıyla birlikte ajitasyon konuşmaları gerçekleştirdiler ve çeşitli dillerde Enternasyonal marşını kitlelere dinlettiler.

Yürüyüşün bittiği meydanda MLPD ve ICOR bileşenlerinin düzenlediği mitingde TKP/ML dava tutsakları adına Dr. Banu Büyükavcı bir konuşma gerçekleştirdi. Büyükavcı yaptığı konuşmada “Bizler devrim, sosyalizm ve komünizm için mücadele yürüttüğümüz için tutuklandık, izolasyona tabi tutulduk. Ama emperyalistler ve onların uşakları bilsinler ki; Bizler MLM yolunda yine özgür ve sömürüsüz bir dünya için mücadele yürüteceğiz ve bugün buradayız. Rosa, Liebknecht ve Lenin yoldaşları anmak için buradayız” dedi. Konuşmanın ardından kitle “Hoch die Internationale Solidärität!” sloganını haykırdı.

Bu yıl gerçekleştirilen yürüyüşte çeşitli reformist, düzen içi-legalist güçler ile komünistlerin ayrıştığı ve bununla birlikte Komünist ve devrimci güçlerin safları sıklaştırdığı bir LLL yürüyüşü gerçekleştirildi. 
Anahtar Kelimeler:berlin, anma, rosa, luxemburg,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Yunanistan Halk Cephesi Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Konsolosluk Önünde Eylem Yaptı
Brüksel’de Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Eyleme Sen De Katıl
Yunanistan Özgür Tutsakları Bir Aylık Destek Açlık Grevine Başladı

Yunanistan Özgür Tutsakları Bir Aylık Destek Açlık Grevine Başladı
İsviçre Halk Cephesi: Zürih'te Adalet İstemeye Devam Ediyoruz
İsviçre Halk Cephesi: Adalet Yürüyüşümüz Sürüyor
Avusturya Viyana'da Antifaşist Eylem ve Protestolar Devam Ediyor
Almanya Halk Cephesi: Ya Adalet Ya Ölüm Diyenler Asla Teslim Alınamazlar
Diğer Başlıklar

Avusturya İnnsbruck Halk Cephesi: Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal Onurumuzdur!
TAYAD'LI AİLELERDEN KEMERBURGAZ'DA TAYAD PİKNİĞİ
Suruç'ta Katledilenler Güvenpark'ta Anılacak
Gergerlioğlu: "Av. Ebru Timtik Av.Aytaç Ünsal adalet için açlık grevinde biz burada baro konuşuyoruz"   
Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
HELİN BÖLEK ANISINA - GRUP YORUM  
YARGITAY DEVRİM ŞEHİDİ MUSTAFA'YA VE AİLESİNE NE CEVAP VERDİ!
‘Başbağlar Katliamı’ndaki Sis Perdesi Aralansın’
‘Örgüt Üyesi’ Yapılan Çocuğun Ölümü ‘Hukuka Uygun’ Görüldü
Devrimci İşçi Hareketi: Sakarya Hendekte İşçi Katliamı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(107 Online) 0,09ms