Bugün - 26 Ocak 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Berlin sokakları sosyalizm ve komünizm sloganlarıyla yankılandı

berlin anma rosa luxemburg

Dünya Haberi - 14 Ocak 2020 Salı - 11:39
berlin anma rosa luxemburg
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

101. yılında devrimin dağ kartalları Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Vlademir İlyiç Lenin Berlin’de binler tarafından anıldı.

Almanya proletaryasının önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin 101. yılı olmak üzere, uluslararası proletaryanın büyük öğretmeni Lenin’in ölümünün 96. yılında Berlin’de devrimci, demokrat ve anti-faşist güçlerin ve kitlenin katıldığı “LLL” yürüyüşünde öne çıkan “Dünya’nın sosyalizme ihtiyacı var” çağrısı oldu.

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, Alman proletaryasının komünist önderleri olarak bundan 101 yıl önce alman burjuvazisinden yana saf tutan dönemin revizyonistleri ve sınıf işbirlikçilerine karsı Komünizm davasına sahip çıkarak, alman burjuvazisi ve onların siyasal temsilcilerinden SPD’nin sınıf işbirlikçi çizgisine karsı “emperyalist savaşı devrimci iç savaşa çevirme” şiarı etrafında karşı devrim güçlerine karşı Komünizm davasını Almanya’dan omuzladılar. Alman burjuvazisinin Emperyalist hegemonya için sürdürdüğü ulusal bayrağı devir alan revizyonist – sınıf işbirlikçi hareket devrime ihanet ederek Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in burjuvazi tarafından vahşice katledilmesinde misyon oynayarak devrime ihanet etmelerinin ardından 101 yıl geçti.

101 yıl sonra Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin’in davasını sahiplenmek için bir araya gelen Komünist ve devrimci güçler olmak üzere yine sosyalizm mücadelesinin yapı taşları olan bu komünistleri anmak için binlerce kitle Berlin’de LLL-yürüyüşünde buluştular. Frankfurter Tor’dan Friedrichsfelde anıt mezarlığına doğru yürüyüşe geçtiler.

Çeşitli şekilde katılım sağlayan devrimci ve demokratik parti ve örgütlerden MLPD, Rebell, DKP, FDJ ve Türkiyeli devrimci güçlerin dışında Avrupa Partizan ve Mor Kızıl Kolektif faaliyetçileri, yine KKE/ML taraftarları ile Almanya Kızıl Bayrak Komitesi faaliyetçileri ortak bir kortejde yürüyüşe katıldılar. Yürüyüşe TKP/ML taraftarları ise “Lenin, Liebknecht ve Luxemburg kavgamızda yaşıyorlar” yazılı pankart ile katılım sağladılar. TKP/ML taraftarları yürüyüş boyunca önceden kamuoyuna TKP/ML-Enternasyonal Komite imzalı “Luxemburg, Liebknecht ve Lenin gelecek dünyanın kızıl meşaleleridir!”, “Mirasları Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelemizde yaşıyor!” başlıklı bildirinin dağıtımını gerçekleştirdiler.

Yine açıklama bağlamında sesli ajitasyon yapan taraftarlar “Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in komünizm davası için vermiş oldukları mücadelenin bugün dünyadaki Marksist-Leninist-Maoist parti ve örgütlerin tarafından sürdürülen Yeni Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelesinde, Halk Savaşlarının kızıl güzergâhında dalgalandığına” değindiler. Bu temelde Almanya Kızıl Bayrak Komitesi, TKP/MLve KKE(ml) taraftarları Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva! sloganı olmak üzere, “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi! Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “Yaşasın Marksizm, Leninizm ve Maoizm!” sloganlarıyla birlikte ajitasyon konuşmaları gerçekleştirdiler ve çeşitli dillerde Enternasyonal marşını kitlelere dinlettiler.

Yürüyüşün bittiği meydanda MLPD ve ICOR bileşenlerinin düzenlediği mitingde TKP/ML dava tutsakları adına Dr. Banu Büyükavcı bir konuşma gerçekleştirdi. Büyükavcı yaptığı konuşmada “Bizler devrim, sosyalizm ve komünizm için mücadele yürüttüğümüz için tutuklandık, izolasyona tabi tutulduk. Ama emperyalistler ve onların uşakları bilsinler ki; Bizler MLM yolunda yine özgür ve sömürüsüz bir dünya için mücadele yürüteceğiz ve bugün buradayız. Rosa, Liebknecht ve Lenin yoldaşları anmak için buradayız” dedi. Konuşmanın ardından kitle “Hoch die Internationale Solidärität!” sloganını haykırdı.

Bu yıl gerçekleştirilen yürüyüşte çeşitli reformist, düzen içi-legalist güçler ile komünistlerin ayrıştığı ve bununla birlikte Komünist ve devrimci güçlerin safları sıklaştırdığı bir LLL yürüyüşü gerçekleştirildi. 
Anahtar Kelimeler:berlin, anma, rosa, luxemburg,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Selanik - Türkiye Konsolosluğu Önünde Eylem Ve Polis Sadırısı
Belçika Halk Cephesi: Elazığ ‘Da Deprem, Halkımızın Başı Sağ Olsun
Paris Direniş Günlüğü 24 Ocak Cuma

Paris Direniş Günlüğü 24 Ocak Cuma
Halk Cephesi: Atina’da Türkiye Büyükelçiliği Önünde Kefen Giyerek Adalet Eylemi Yapıldı
Avrupa Anadolu Alevi Hareketinin Grup Yorum’un Ölüm Orucu Direnişine Dair Açıklaması
Fransa Dev-Gençliler Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Afiş Astı
Halk Cephesi: Avusturya'da Adalet ve Özgürlük Eylemi düzenlendi
Diğer Başlıklar

Halk Cephesi: Armutlu'da Dergi Dağıtımı Ve Direnişler İçin Çalışmalar
Gazi Halk Cephesi: Ev Baskınları İle İlgili Açıklama
Dortmund Halk Cephesi: Deprem Değil Önlem Almayan AKP Öldürüyor
Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi
2019 ARALIK AYI ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI DERLEMESİ - Av. Ebru TİMTİK/ SİLİVRİ HAPİSHANESİ
İzmir TAYAD’lı Aileler Basın Açıklaması Yaptılar
30 Evin Yıkıldığı Mahalleye Çadır Vermediler
Yine Terör Demagojisi, Yine Şafak Operasyonu Ve Yine Bir Katliam
TEMEL DEMİRER SURUÇ KATLİAMI ANMASI’NDA YAPTIĞI KONUŞMADAN YARGILANIYOR
Çayan Halk Cephesi: Baskınlarla İlgili Açıklama
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(103 Online) 0,05ms