Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 10:39
 
Metin Göktepe katledilişinin 24’üncü yılında anılacak
metin göktepe polis infazı evrensel
Gündem Haberi


Gazeteci Metin Göktepe, polis tarafından öldürülüşünün 24’ünü yıldönümünde 8 Ocak’ta mezarının bulunduğu Esenler Kemer Mezarlığı’nda saat 11.00’de anılacak. Evrensel gazetesi çalışanları, ailesi, meslektaşları, basın örgütlerinin temsilcileri ve dostları orada olacak.

Metin Göktepe’ye ne oldu?

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996’da, Ümraniye E Tipi Hapishanesi’nde öldürülen tutuklular Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için Alibeyköy’e gitti. Basın kartı olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmayan Göktepe, yüzlerce insanla birlikte gözaltına alındı.

Gözaltında olduğu Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda polislerin saldırısına uğradı. Olayın görgü tanıklarına göre, polisler “gazeteciye özel muamele” yapılmasını istediler. Metin Göktepe o gün polisler tarafından dövülerek öldürüldü. Daha sonra düşerek hayatını kaybettiği iddia edildi.

Açılan dava ilk olarak İstanbul’dan Aydın’a daha sonra da “güvenlik” gerekçesiyle Afyon’a taşındı.

Dava 28 Eylül 2000’de tamamlandığın, beş polis memuruna “kastı aşan insan öldürmek” ve “faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek” suçlarından verilen yedişer yıl altışar ay hapis cezasının onanmasıyla bitmişti fakat mahkum polislerin cezalarının tamamlamalarına 19 Aralık 2000’de yürürlüğe giren Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası engel oldu.

Sadece bir polis memuru Yargıtay’ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı