Bugün - 14 Temmuz 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Fransa'da Grevin 28. Günü

fransa grev

Gündem Haberi - 31 Aralık 2019 Salı - 19:00
fransa grev
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Emperyalizmin dayatması ve Fransa Cumhurbaşkanı E. Macron'un işbirliği ile Fransa'da halka dayatılmaya çalışılan emeklilik reformuna karşı halk ayakta! Çalışanların Genel Konfederasyonu (CGT) öncülüğünde, genel sendikalar, Demokratik Kitle Örgütleri, Demiryolları çalışanları, toplu taşıma çalışanları, sağlık çalışanları, özel sektörde çalışanlar, avukatlar, eğitimciler, öğrenciler, aydınlar, sanatçılar, opera dansçıları, kütüphane çalışanları yani geleceğini düşünen herkes Macron hükümetinin ve kapitalistlerin çıkarı için hazırlanıp halka yalanlarla sunulan emeklilik reformuna karşı tepkilerini 28 gündür alanlarda ve bulundukları yerlerde yaptıkları eylemlerle dile getirmektedir.

 
"Bizleri aptallar yerine koyuyorlar"
 
Fransa'da 1 000 doktor idari işlevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. 1 000 doktorun isim listesinin ise 6-7 Ocak 2020 tarihlerinde Sağlık Bakanlığı'na verileceği doktorlar tarafından duyurdu.
 
Fransa'da hastanelerde ve acil servis bölümlerindeki grevler ise iki ayına girdi. Hastanelerde yaşanan çalışma koşullarından dolayı 250'nin üzerinde acil servis grevlerini sürdürmekte. Acil servis çalışanlarının grevine bu seferde doktorlar idari işlevlerini bırakarak eylemlere katılma kararı aldı. Bu karar ile hükümetin sağlık alanında uyguladığı yanlış politikalara dikkat çekmek istiyor doktorlar.  Bunun için 1 000 doktor istifasını sundu. Sağlık çalışanları hükümetin seslerine kulak vermesini ve sorunlarına çözüm bulmasını istemektedir.
 
İstifasını sunan 1 000 doktorun dilekçelerini koordine eden Paris'teki Pitié-Salpêtrière Hastahanesi'nin Endokrinoloji profesörü André Grimaldi, "Sempolik olan bu kararın arkasında özel veya kişisel hiç bir şey yoktur. Hükümet sessimize kulak vermelidir" vurgusunda bulundu.
 
Geçtiğimiz 23 Aralık günü Fransa genelindeki yaklaşık 250 kütüphane çalışanı ortaklaşa yaptıkları açıklama ile ülke genelindeki kütüphane çalışanlarını geleceklerini etkileyecek, hükümetin emeklilik reformuna karşı mücadele etmeye çağırdı. 
 
Yeni yıl arifesinde yine toplu taşımalarda büyük aksamalar olacak.
 
Hükümet ile sendikalar arasındaki bir sonraki görüşme ise 7 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek. 7 Ocak tarihinde ise sendikalar yine ülke genelinde genel grev kararı alarak, dünya zenginlerini tatmin edecek ve çıkarları için Macron hükümeti tarafından çıkartılmaya çalışılan yasanın geri çekilmesini istiyor. Yani önümüzdeki yılın 7 Ocak gününe kadar hükümet ile sendika temsilcileri arasında her hangi görüşmenin yapılmaması öngörülürken, CGT genel sekreteri Philippe Martinez, geçtiğimiz Pazar günü katıldığı bir TV programında hükümeti ‘kaos’ ortamını yaratmak ve ‘çürümüşlüğünü’ oynadığını vurgulayarak, şuan Fransa'da 1995'ten bu yana gerçekleşen genel grevlerden en uzun süren sosyal hak arama grevi olarak nitelendirdi. Martinez, eylemlerin devam edeceğinin altını çizdi.
 
CGT genel sekreteri Philippe Martinez, hükümetin bu Noel bayramı esnasında halka ültimatomları yapıştırarak, kaş ile göz arasında Macron'un bu yasayı geçirmeye çalışmakta olduğunu vurguladı. Martinez, "Macron yeni dünyanın adamı olmak istiyor. Kendisi Margaret Thatcher'i taklit etmek istiyor." vurgusunda bulundu. Fransa devleti özellikle güvenlik güçlerine verdiği tam yetki ile her yerde terör estirmektedir. Yasak olan, kullanılmaması gereken silahlar ve el bombaları ile ses bombaları kullanmaktadır polis tarafından eylemlerde. İşkenceyi aşan, polis terörüne dönüşen saldırılar sokak ortasında grevde olan halka yönelik uygulanmaktadır. Diğer yandan ise yandaş basın ve TV kanallarıyla, yapılan haberler ile 28 gündür süren ve ülke genelini felç etmeye devam eden grevi görmezden gelmektedir Macron hükümeti!
 
Grevler karşısında sessizliğini koruyan Macron ise daha çok öne Başbakan Edouard Philippe'i sürerek, halkın sosyal haklarını yok edecek "emeklilik reformunu" savunmaya çalışmaktadır.
 
Hükümet yetkilileri yandaş basın kuruluşları aracılığıyla, grevi kırmaya, grev ile ilgili yanlış bilgilendirmelerde bulunarak halkı yanlış yönlendirmeye çalışmaktadırlar.
 
Düşünün ki 29 Aralık günü CNews kanalındaki bir tartışmaya katılan Sud Demiryolu sendika çalışanı olan Anasse Kazib, CNews platformundan ayrıldı. Kazib'in programdan ayrılmasının sebebi ise Macron’un partisinden bir milletvekilinin yanlış bilgilendirmesine karşılık gerçekleri söylediği için, milletvekili sözünün kesilmesine ilişkin sendika çalışanını "sözlü terörizm" uygulamasında bulunduğunu iddia etti. Bu sözler üzerine sendika çalışanı platformu terk etti. Gerçekleri söylemekte "terörizm" olarak adlandırmaya başlanıldı Macron hükümeti ve yanlıları tarafından! Gerçekleri söylediği için sendika çalışanı teröristlikle suçlanmasının hiç bir doğal yanı yoktur. Olamazda!
 
Ülke genelinde grevler devem ederken, grevlere her geçen gün değişik iş alanlarından katılımlar sürmektedir. Sendikaların haklı mücadeleleri sürüyor. Grevin daha da uzun sürüp hükümetin geri adım atması için başta CGT sendikası olmak üzere tüm sendikalar oluşturdukları platformlarla halka bağışta bulunmaya çağırmaktadır. Yapılan ve yapılacak bağışlarla grevde olan sendikalı emekçilerin maaşı ve giderleri ödeneceği bildirildi. Bu yöntemle grevdeki işçilerin ay sonunda ekonomik kaybının önüne geçilmeye ve grevi güçlendirmeyi amaçlıyor sendikalar.
 
Sizde Fransa'daki grevdeki emekçileri ekonomik olarak desteklemek istiyorsanız:
 
Gönlünüzden kopan bir miktardaki çeki aşağıdaki adrese gönderebilirisiniz;
"Confédération Générale du Travail Service Comptabilité
263 rue de Paris
93100 Montreuil"
 
Veya bankanız aracılığı ile havale olarak göndermek için bilgiler şöyle:
 
CGT Siege Service Comptabilité
Code Etab: 42559  Code Guichet: 10000 Numéro de compte: 08002859607 Clé RIB74
 
IBAN: FR76 4255 9100 0008 0028 5960 774
BIC: CCOPFRPPXXX
 
Yapabileceğin her euronun greve büyük bir katkısı olacaktır.
 
Fransa’da onurlu bir gelecek için direnen emekçiler yeni yıla umut ve direnişle girecekler.
 
Dogan Presse Agence

 
Anahtar Kelimeler:fransa, grev,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(75 Online) 0,08ms