Bugün - 14 Ağustos 2020 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Tutuklunun mektubu 9 ay sonra adresine ulaştı

cezaevleri hak ihlalleri

Gündem Haberi - 29 Aralık 2019 Pazar - 20:24
cezaevleri hak ihlalleri
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ndeki tutuklu Taner Sala'nın maruz kaldıkları hak ihlallerini kaleme aldığı mektubu, orjinali yerine fotokopisi çekilerek, 9 ay sonra İHD Diyarbakır Şubesi’ne gönderildi. 
 
Tarsus 2 No'lu T Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu Taner Sala, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven'in 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevi eylemine destek vererek, 20 arkadaşıyla girdikleri açlık grevinin ardından yaşanan hak ihlallerine ilişkin 6 Mart 2019’da mektup yazdı. Sala, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nden hukuki yardım talebinde bulunduğu mektubunu gönderilmek üzere cezaevi idaresine teslim etti. Cezaevinde aylarca bekletilen mektup, orijinal haliyle değil, fotokopisi çekilmiş şekliyle 1 Aralık’tan sonra postaya verildi. Sala'nın mektubu, 9 Aralık’ta yani mektubun yazıldığı tarihten 9 ay, 26 Mayıs’ta açlık grevi eylemlerinin sona ermesinden 7 ay sonra İHD Diyarbakır Şubesi’ne 9 Aralık'ta ulaştı. Bu durum Sala'nın mektubunda da yer verdiği iletişim ve haberleşme haklarının hiçbir gerekçe gösterilmeden cezaevi idaresince engellediği iddiasını doğruluyor. 
 
9 AY SONRA ULAŞAN MEKTUP 
 
Sala'nın girdikleri açlık grevlerinin ardından maruz kaldıkları hak ihlalleri, gardiyanların ve cezaevi yönetiminin değişen uygulamalarını anlattığı mektup şu şekilde: “Sayın insan hakları çalışanları; burada bizlere uygulanan keyfi uygulamaları dile getirmek istiyorum. Bu konu hakkında hem bir komisyon gönderirseniz hem de hukuki boyutuyla ilgilenirseniz bu keyfi ve yasal olamayan uygulamaların son bulacağı inancındayız. Şu an Tarsus 2 No'lu T Tipi Cezaevi'nde 20 arkadaşla 'Leyla Güven'in meşru talebi talebimizdir' diyerek süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeyiz. Sadece bizim oda olarak da 10 arkadaş açlık grevinde bulunmaktayız. Açlık grevinde olduğumuz içinde günlük iaşe bedelimiz olan limon, şeker ve tuz çok az veriliyor. Bizlere verilen limonların boyutu ceviz büyüklüğünü geçmiyor. Çoğu da çürük. Ayrıca B1 vitamin ilacı yurtdışından getirildiği için verilmiyor. Yine doktorun yazmış olduğu karbonat ve yoğurt verilmiyor. 
 
MUAYENE KORİDORDA DAYATILIYOR
 
Keza tansiyon ve kiloların ölçümü de koridorda veya revirde yapılması dayatılıyor. Arkadaşımız 60'ıncı gününde olduğu için hem çok halsiz hem de birçok duyarlı olduğu hastalıkları ve rahatsızlıkları gelişmiş. Örneğin sese ve ışığa çok duyarlı hale geldiğinden rahatsız oluyor. Yine unutkanlık yaşıyor, çok fazla yürüyemiyor. Örneğin sese ve ışığa çok duyarlı olduğu hale geldiğinden rahatsız oluyor. Yine unutkanlık yaşıyor, çok fazla yürüyemiyor, çok çabuk yoruluyor. Buna rağmen bizle beraber bu arkadaşı oda içinde tedavi etmeleri gerekirken ya koridorda ya da revire götürülerek yapılıyor. Bu da çok enerji kaybetmesine neden oluyor. 
 
HABERLEŞME HAKKI ENGELLENİYOR
 
Bununla beraber açlık grevine toplu girdiğimiz için hiçbir yasal karar bulunmamasına rağmen gazetemiz yasaklandı. 'Veremiyoruz, savcılıktan haber bekliyoruz' deniliyor. Bunun yanı sıra başka cezaevlerinde olan arkadaşlarımıza göndermiş olduğumuz mektupların içinde örgütsel içerikli bir kelime bile olmamasına rağmen mektuplarımıza 'diğer cezaevinde bulunan PKK'lı teröristlere moral motivasyon verildiğinden tümüne el konulmuştur' denilerek, yasal olan iletişim ve haberleşme hakkından mahrum bırakılıyoruz. 
 
ELİNİ NEDEN CEBİNE KOYUYOR?
 
Öte yandan her zaman sabah sayımında hava soğuk olduğundan dolayı elimizi cebimize koymamız sorun değildi ancak grevde olduğumuzdan bu 6 Mart 2019 saat 08.00'dan itibaren 'bir şey saklıyorsun' kılıfıyla sorun teşkil etmeye başladı. Yani bir insan üşüdüğü için elini cebine koyuyorsa, bunun kadar normali bunun kadar insani bir şey olabilir mi? Bu şekilde provokatif yaklaşımlarda bulunarak ciddi sorunların, olayların yaşanmasına bilinçli olarak davetiye çıkartılıyor. Bizler bu keyfi ve yasal olamayan uygulamaların son bulması adına, sizlerden bu durumlarla ilgilenmenizi ve aynı şekilde insan hakları normlarına dönülmesi için hukuki boyutuyla ilgilenmenizi istiyoruz.”
(M.A)
 
Anahtar Kelimeler:cezaevleri, hak, ihlalleri,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD AÇIKLAMA: YÜKSEL’İ GÖZALTILARLA BİTİREMEZSİNİZ!
'Ebru Ve Aytaç'ı Çok Geç Olmadan Serbest Bırakın'
Dev-Genç: Mengele Artığı Doktorlara Bir Ceza İstiyoruz!

Dev-Genç: Mengele Artığı Doktorlara Bir Ceza İstiyoruz!
Aytaç Ünsal'ın Kaleminden; Kim Yaşam Hakkımızı Düşünüyor?
Adalet İçin Ölüm Orucunda Olan Didem Akman'dan Adalet Mücadelesi Veren Kadınlara Çağrı
Ebru Ve Aytaç 83 Milyonun Sesi
Uyuşturucuyla Savaşta Gençlik-TAYAD Röportaj  
Diğer Başlıklar

Leyla Güven: Ülkeyi bu ayıptan kurtarın, tarihte yeterince kara leke var, yenilerini eklemeyin
Avrupa Dev-Gençlilerden Kapitalizmi Anlatan Video
TAYAD AÇIKLAMA: YÜKSEL’İ GÖZALTILARLA BİTİREMEZSİNİZ!
'Ebru Ve Aytaç'ı Çok Geç Olmadan Serbest Bırakın'
Belçika Halk Cephesi: Gözaltılar Tutuklamalar Bizi Yıldıramaz
Dev-Genç: Mengele Artığı Doktorlara Bir Ceza İstiyoruz!
Aytaç Ünsal'ın Kaleminden; Kim Yaşam Hakkımızı Düşünüyor?
Adalet İçin Ölüm Orucunda Olan Didem Akman'dan Adalet Mücadelesi Veren Kadınlara Çağrı
Ebru Ve Aytaç 83 Milyonun Sesi
Uyuşturucuyla Savaşta Gençlik-TAYAD Röportaj  
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(49 Online) 0,05ms