Bugün - 14 Temmuz 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Ailesi ile tehdit edilerek ajanlaştırılan çocuk yaşadıklarını anlattı

van İHD polis baskısı

Gündem Haberi - 24 Aralık 2019 Salı - 14:10
van İHD polis baskısı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Van’da ailesiyle tehdit edilerek polislerce ajanlaştırıldığını söyleyen 17 yaşındaki çocuk, İnsan Hakları Derneği (İHD) başvurup, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Van'ın merkez İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi'nde yaşayan ismini saklı tuttuğumuz 17 yaşındaki bir çocuk, gözaltına alındığı polislerce ölüm ve ailesi ile tehdit ederek ajanlaştırdığı gerekçesiyle İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurup, hukuki yardım aldıktan sonra savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

'KIZ KARDEŞİMİN FOTOĞRAFLARINI GÖSTERİP TEHDİT ETTİLER'

Gözaltına alınması sırasında darp edildiğini ifade eden küçük çocuk, götürüldüğü Çocuk Şube’de ise polislerin kendisine ajanlık teklif ettiklerini paylaştı. Polislerin kendisine ‘Seninle konuşalım, bize her şeyi anlat. Sana ömür boyu sigortalı iş verelim’ teklifinde bulunduğunu söyleyen küçük çocuk, sonrasında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Gözaltı sonrası mahkemeye çıkarılarak serbest bırakıldım. Daha sonra hiçbir şekilde görüşmem olmadı. İki ay sonra tekrar mahkemeye çıkarıldım. Mahkemede beraat ettikten sonra yine gelip bana ulaştılar. Bir parkta otururken iki kişi gelip benim koluma girdi. ‘Başını eğ, bizim yüzümüzü görme’ dediler. Bana arkadaşımla ne konuştuğumu sordular. Ben de bir şeyin olmadığını söyledim. Daha sonra biri telefonunu çıkarıp, kız kardeşimin fotoğrafını gösterdi. ‘Belli ki sen kardeşini çok seviyorsun. Merak etme hiçbir şey olmayacak yeter ki sorduğumuz sorulara cevap ver’ dediler. Ben de sordukları sorulara cevap verdim. Bana mahallede kimlerin eylem yaptıklarını sordular. 'Bunları öğren sana tekrar ulaşacağız' dediler. Daha sonra beni bırakıp gittiler.”

'BANA SÜREKLİ EYLEME KATILMAMI SÖYLÜYORLARDI'

İki hafta sonra polislerin kendisine tekrar ulaştığını dile getiren çocuk, yine mahallede yapılan eylemleri kimlerin yaptığını sorduklarını, haberinin olmadığını söylemesi üzerine tehdit edildiğini kaydetti.

Polislerden birinin ‘Bak aileni çok seviyorsun, cezaevine düşmek istemiyorsun. Aileden birine zarar gelmesini istemiyorsan bize her şeyi söyle. Seni koruyup kollayacağız’ diyerek tehditlerde bulunduğunu söyleyen çocuk, “Polisler bana mahallede eylem yapmamı, bu eylemlere katılanların kimler olduğunu söylemem gerektiğini söylediler. Ben de bu tehditlerden dolayı teklifi kabul ettim. Bir iki hafta sonra tekrar yanıma geldiler. Bana, ‘eylem yaptın mı?’ diye sordular. Eylem yapamadığımı, kimsenin olmadığını söyledim. Bana, ‘eylem olan bir gece git eylemlerine katıl. Eylemi kimler yapıyor. Yüzlerine bak, kim olduklarını öğren’ diyerek beni yine tehdit ettiler" diye belirtti.

'CENNETİ GÖRMEK İSTİYORSAN ABDESTLİ GEZ'

HDP İl Örgütü binasından çıktığı bir gün polislerin yine kendisini takibe aldığını belirten çocuk, sonrasında yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi:

“Ne zaman bir yerde yalnız kalsam gelip, koluma giriyorlardı. ‘HDP gençlik ne yapıyor?', Eylem düzenliyorlar mı?’ diye soruyorlardı. Ben de HDP gençlik meclislerinin bir şey yapmadığını, gidip sohbet edip çıktığımı söylüyordum. ‘Ne tür sohbetler ediyorsunuz?', 'Sohbetleriniz ne üzerine?', 'Kim ne yapıyor onları bizim için öğren’ diyorlardı. Van'da yapılan ev baskınlarında 20 gencin sabah saatlerinde gözaltına alınmasından sonra polisler tekrar bana ulaştılar. En son bir kafede oturuyorduk. Üç kişi gelip, kimlik kontrolü yaptılar. Bir polis yanıma gelip, ‘Gel seninle çıkıp, biraz sohbet edelim' dedi. Bana, ‘Bu sabah sizin mahalleye saldırılar olmuş, gençleri gözaltına almışlar. Bu gençler kimdir tanıyor musun?’ diye sordular. Ben de aralarında bazı akrabalarımızın olduğunu, diğerlerini tanıdığımı söyledim. O sırada iki üç polis daha geldi. Koluma girdiler, beni tekrar kafeye götürdüler. Kafede bir rapor yazdılar. Raporda sadece kimlik kontrolü, üst araması ve temiz çıktığımız yazıyordu. Polis bana, ‘sen çok yanlış yapıyorsun. Abdestsiz gezme yoksa hiç iyi olmaz senin için. Gerçekten cenneti görmek istiyorsan abdestli gez’ diyerek uzaklaştılar."

'ÖLÜMLE TEHDİT EDİLİYORUM'

Polislerin gençleri tehditle ajanlaştırıp, illegal işler yaptırarak HDP Gençlik Meclisleri’ni dağıtmak istediğini söyleyen çocuk, öyle ki HDP İl Örgütü binasında çıkan neredeyse her gencin peşinden bir iki tane sivil polisin gezdiğini dile getirdi. Şuan polisler tarafından ölüm tehditleri aldığını söyleyen çocuk, “Bu nedenle İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvurdum ve ardından savcılığa giderek suç duyurusunda bulundum. Aileme karşı yönelimler oluyor. Kardeşimin fotoğrafını gösterip, ölüm tehdidi savuruyorlar. Beni ajanlaştırdılar. Birkaç kez bana bir şeyler söylettirdiler. Polisin bana karşı çok kötü yönelimleri oluyor. Eğer başıma bir şey gelirse bunun sebebi polislerdir" dedi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:van, İHD, polis, baskısı,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(68 Online) 0,50ms