Bugün - 24 Ocak 2020 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Gardiyandan tutukluya: Biz sizden üstünüz, istediğimizi yapabiliriz

cezaevleri hak ihlalleri manisa

Gündem Haberi - 19 Aralık 2019 Perşembe - 11:21
cezaevleri hak ihlalleri manisa
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Halil Aydemir, 2 Aralık'ta tahliye edildiği Manisa Cezaevi'nde çıplak arama, hücre cezaları, askeri sayım gibi hak ihlallerinin yaşandığını belirterek, dayanışma çağrısında bulundu.

Halil Aydemir, 10 Ekim 2015 tarihinde "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanarak Manisa T Tipi Cezaevi'ne konuldu. 2 yıl 7 ay tutuklu kalan Aydemir, 24 Ekim'de tahliye edildi. Daha sonra disiplin cezaları gerekçe gösterilerek tekrar tutuklandı.

2 Aralık'ta tahliye edilen Aydemir, bu süreç içinde cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattı. Cezaevine ilk götürüldüğünde idarenin kendisini adli koğuşlara gitmeye zorladığını söyleyen Aydemir, “İlk gittiğimde başgardiyan bana ‘iki tür koğuş sistemi var biri siyasi suçluların, diğeri de siyasi olmayan suçluların olduğu. Eğer siyasi olmayan suçluların olduğu odaya girersen iki üç ayda çıkarsın' dedi. Sonuç olarak dosyam siyasi yönlü olduğu için siyasi suçluların bulunduğu koğuşa gitmem gerektiğini söyledim. Ondan sonra çıplak aranma dayatmasına maruz kaldım. Ağır cümleler sarf ettiler şöyle ki; ‘biz sizden üstünüz, size istediğimizi yapabiliriz, zaten kendi pisliğinizden kurtulmadığınız sürece elimizin altında olacaksınız’ tarzı söylemler oldu” dedi.

ŞİDDETLE AYAKTA SAYIM DAYATMASI

Tutukluların neredeyse rutinleşen askeri sayım dayatmasına maruz kaldığının kaydeden Aydemir, şöyle devam etti: “Tutuklulara her gün askeri sayım dayatması oluyordu. Arkadaşlar; 'normal bir şekilde oturuyoruz, sayım yapabilirsiniz' deyince dayakla, çekiştirerek herkesi ayağa kaldırıyorlardı. Biz onlara ‘size hiçbir sıkıntı çıkarmayacağız sayımı yapıp gidebilirsiniz’ dediğimizde bize ‘istediğimiz şekilde sayım yaptırırız siz de buna uymak zorundasınız’ dediler. Bunu kabul etmediğimizde şiddet uyguluyorlardı. Ve bu hala devam ediyor. Birçok arkadaşımızın ceza süresi dolmasına rağmen, sistematik olarak disiplin suçunu öne sürüp infazları yakılıyor.”

‘KÜRTÇE HER KELİME SUÇ DEĞERİ TAŞIYOR’

Disiplin cezalarının bazen çok sudan sebeplerle verildiğini aktaran Aydemir, “Bazı arkadaşlara 100 gün bazılarına 80 gün hücre cezaları veriliyor. Yine arkadaş, akraba görüşmesi engeli var. Gerekçe ise mektuplarda yazdıkları birkaç cümle Kürtçe kelime olması. Kürtçe yazan her kelime suç değeri taşıyor. Örneğin bir arkadaş Irak Kerkük’ten gelmişti. Yaklaşık 20 aydır içeride. İsmi ise Kürdo Abdullah. Gözleri görmüyor ve sadece Kürtçe biliyor. Bir patlamada gözlerini kaybetmiş avukatı da yok. Ailesini görmesine izin vermiyorlar. Mesela kendileri kitap veriyor haftada iki kitap ve 'bizim verdiğimiz kitapları okuyacaksınız' diyorlar. Ailemizin getirdiği iç çamaşırı ve çorapları vermiyorlar, illa bizim kurumdan alacaksınız deniyor. Oradaki arkadaşlar her an işkence altındalar” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

‘DARP VE ŞİKAYET DİLEKÇELERİ GÖNDERİLMİYOR’

Yaşanan hak ihlalleriyle ilgili gönderdikleri dilekçelerin idare tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Aydemir,"Darp, şikayet dilekçelerini gerekli mercilere yollanmıyorlar. Savcıyla, baş müdürle görüşmeye izin vermiyorlar. En son görüşme yapıldığında bize haklı olduğumuz söylendi ama haksız uygulamalar devam ediyor" diye belirtti.

CEZAEVİ YÖNETİMİ İDDİALARI YALANLADI

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Manisa T Tipi Cezaevi yönetimi ise iddiaları yalanladı. Yönetimden görüştüğümüz kişi; "Sistematik infaz yakma durumu yok. Zaten cezaları var o uygulanıyor. Askeri sayım ise kanunda belirtildiği üzere ayakta sayım yapılır diye geçer, herhangi bir dayatma yok. Gelen resmi yazışmaların tümüne cevap veriyoruz zaten. Söz konusu diğer iddialar doğru değildir" diye cevap verdi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:cezaevleri, hak, ihlalleri, manisa,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Ankara Dev-Genç'ten Mustafa Koçak İçin Kuşlama
İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!

Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
“Kadrolu Tanığın” İfadesiyle 23 Yıl 9 Ay Hapis
Akkol ve Adıyaman'ın Davası Ertelendi
Halk Cephesi: Armutlu'da Mustafa Koçak İçin Pankart Ve Direnişler İçin Kitle Çalışması
Okmeydanı'nda Katil Polisler Esnafları Tehdit Ediyor
Diğer Başlıklar

Halk Cephesi: Armutlu'da Dergi Dağıtımı Ve Direnişlere Dair Çalışmalar
Ankara Dev-Genç'ten Mustafa Koçak İçin Kuşlama
İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
Avrupa Anadolu Alevi Hareketinin Grup Yorum’un Ölüm Orucu Direnişine Dair Açıklaması
Fransa Dev-Gençliler Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Afiş Astı
Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
Halk Cephesi: Avusturya'da Adalet ve Özgürlük Eylemi düzenlendi
“Kadrolu Tanığın” İfadesiyle 23 Yıl 9 Ay Hapis
Akkol ve Adıyaman'ın Davası Ertelendi
Halk Cephesi: Armutlu'da Mustafa Koçak İçin Pankart Ve Direnişler İçin Kitle Çalışması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(46 Online) 0,03ms