Bugün - 28 Ocak 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Barolara 03/01/2020 tarihli duruşmamızın izlenmesi ve raporlanması talebidir. - Av. Nadide ÖZDEMİR

HHB ÇHD TUTSAK AVUKATLAR

Gündem Haberi - 13 Aralık 2019 Cuma - 07:33
HHB ÇHD TUTSAK AVUKATLAR
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Başvuran: Av. Nadide ÖZDEMİR (İstanbul Barosu-57790)

Başvuru Konusu: Duruşmanın  Baronuz adına izlenmesi ve raporlanması talebidir.

Sayın Başkan

Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri;

İstanbul Barosuna kayıtlı avukatım.20/06/2019’da çalıştığım Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan polis baskını ile gözaltına alındım. 25/06/2019 tarihinde tutuklandım.

Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların yargılamalarını kamuoyundan takip ettiniz. Tutuklanmam ve hakkımda İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığımız davanın açılması mesleğimize yapılan bu saldırılar zincirinin son halkasıdır.

Aslında biliyorsunuz ancak olanları bir kez daha kendi perspektifimden kısaca da olsa hatırlatmak isterim. Zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Halkın Hukuk Bürosunda çalışan ve Nuriye-Semih’in savunmanlığını da yapan avukatlar 12 Eylül 2017’de yapılan baskınlarla gözaltına alındılar. 14 Eylül 2017’de Nuriye-Semih’in tutuklu yargılandığı dosyanın ilk duruşması görülecekti. 4 ayrı şehirde operasyonlar yapıldı. Avukatlar gözaltına alındı, tutuklandı.

Nuriye-Semih eylemi sadece işe iade eylemi değildi. AKP İktidarının kamu istihdamı politikasını teşhir ediyor, bu politikanın gereklerinin yerine getirilmesini engelliyordu. AKP iktidarı, toplumsal muhalefeti avukatsız bırakmak için Halkın Hukuk Bürosu avukatlarını tutuklamıştı. Meslektaşlarımız gizli tanık ve itirafçı beyanlarından ibaret bir dosyaya dayanılarak bir yıl tutuldular. Ülkenin genelinde üretilen adaletsizlikten farklı değildir. Polisin ürettiği deliller ve uzun tutukluluk…

Ben de meslekte ilk yılım olan bu bir yıl içinde Halkın Hukuk Bürosunun müvekkillerini avukatsız bırakmayan, elimden geldiğince mesleğimize yapılan bu saldırıyı boşa çıkarmaya çalıştım. Devamında da Halkın  Hukuk Bürosunda çalışmaya başladım. Benim için bir yıl böyle geçti. Politik ceza yargılamasındaki apaçık ve arsız tarafgirliğin yarattığı şok ile ve bol bol işkence suç duyurusu yaparak.Meslektaşlarımız bir yıllık kapatılmanın ardından 10 eylül 2018’de ilk defa hakim karşısına çıktılar. 5 gün süren duruşmanın sonunda 3. Havalimanı işçilerinin isyan ettiği gece tüm tutuklu meslektaşlarımız tahliye edildiler. Genç bir avukat arkadaşımın “…elime kararı alıp Silivri’de hakimler var diye koşmak istiyorum.” Dediğini hatırlıyorum. Hala güldürür beni bu laf.

Tahliyeler üzerine İstanbul Barosu binasında bir onaya gelmek istedik. İlk gözaltı yolda baroya gelen Av. Aytaç Ünsal’dı. Av. Engin Gökoğlu, Av. Aycan Çiçek, Av. Behiç Aşçı, bir yıllık tutsaklığın ardından baronun kapısından siyasi şube polisleri tarafından gözaltına alındılar. Meslektaşlarımızın tahliye kararlarına Savcı itiraz etmiş, tutuklamaya yönelik yakalama kararı diye bir şey icat edilmişti. ( Daha sonra aynı şey Eren Erdem’e de yapıldı. Bu olayın aksine Eren Erdem kararın yazılmasını beklerken hapishanede alıkonuldu.)

17 Eylül Pazar günü adliyeye getirildiler, hazır tutuklama kararı yüzlerine okundu. Bu duruşma sürerken Av. Selçuk Kozağaçlı duruşma salonuna girdi, duruşma salonundan gözaltına alındı. Siyasi şubeye götürüldü. Ertesi gün adliyeye getirildi. Meşhur hakim Akın Gürlek ve heyeti tarafından tutuklandı. Akın Gürlek daha sonra tahliye kararı veren heyetin sürülüp dağıtılmasından sonra, bu mahkemeye başkan olarak atandı. Atanan heyet meslektaşlarımız hakkında toplam 159 yıl hapis cezası verdi.

Meslektaşlarımız yapılan yargılama, verilen yakalama kararlarını , haklarında verilen mahkumiyet kararların kendilerini hapsetmek üzere atanan hakimleri meşru görmemiş olacaklar ki teslim olmamayı tercih etmişler. Büromuz avukatı Ebru Timtik ve müvekkilimiz Kamile Kayır büromuzda inşa edilmiş bir sığınakta yakalandılar.

Bizler de benimle birlikte Av. Ayşegül Çağatay, Av. Görkem Ağdede, sekreterimiz Gülser Sarıgül gözaltına alındık ve tutuklandık. Yalnızca o gün o saatte büromuzda olduğumuz için. Aslı ise AKP iktidarının düşmanı olduğu bu halkın avukatlığını yaptığımız için. Tutuklu yargılandığımız bu dava özelde Halkın Hukuk Bürosuna, genelde avukatlığa yapılan saldırının son halkasıdır.

Mesleğimize yapılan saldırıları ancak dayanışma ile aşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle yargılandığımız İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinin 2019/393 sayılı dosyasının 03/01/2020 tarihli duruşmasına gözlemci olarak katılmanızı, yaşanacak hak ihlalleri ve hukuka aykırılıkları raporlayarak kamuoyu ile paylaşmanızı talep ederim.

Av. Nadide Özdemir

 
Anahtar Kelimeler:HHB, ÇHD, TUTSAK, AVUKATLAR,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
‘Neden röportaj verdin’ diyerek ikinci kez darp ettiler
Devrimci Sol - İngilizce Sayı:1
Direnişçiler Meclisinden Grup Yorum’a Destek Çat Kapı Konseri

Direnişçiler Meclisinden Grup Yorum’a Destek Çat Kapı Konseri
İşkenceyi İtiraf Eden Polis Mahkemede Çark Etti: "Baskı Altında İfade Verdim"
Yunanistan Halk Cephesi Açıklama
Polis Baskınında Katledilen Edibe Anneye Adalet İstemek İçin Basın Açıklaması Yapıldı
Hastaneden geri çevrilen tutuklu yaşamını yitirdi
Diğer Başlıklar

İsviçre Halk Cephesi'nden Ticono Alevi Derneğinde Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Dayanışma Semineri
Armutlu'da Direnişlere Dair Kapı Çalışmaları Yapıldı
‘Neden röportaj verdin’ diyerek ikinci kez darp ettiler
Devrimci Sol - İngilizce Sayı:1
Paris direniş: Halkımıza bu ölümleri reva gören bu düzene lanet olsun
Direnişçiler Meclisinden Grup Yorum’a Destek Çat Kapı Konseri
İşkenceyi İtiraf Eden Polis Mahkemede Çark Etti: "Baskı Altında İfade Verdim"
Yunanistan Halk Cephesi Açıklama
Polis Baskınında Katledilen Edibe Anneye Adalet İstemek İçin Basın Açıklaması Yapıldı
Hastaneden geri çevrilen tutuklu yaşamını yitirdi
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(70 Online) 0,05ms