Bugün - 04 Temmuz 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Gergerlioğlu: KHK’ler, 21. yüzyılın soykırımı

KHK GERGERLİOĞLU

Gündem Haberi - 10 Aralık 2019 Salı - 09:31
KHK GERGERLİOĞLU
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

KHK’leri “Nazi uygulamaları ve 21’inci yüzyılın soykırımı” olarak tanımlayan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerioğlu, “KHK zulmü bir gün mutlaka bitecek. Ama bu Erdoğan’ın ihsan etmesi ile değil, sivil toplumun büyük gayreti ile olacak” dedi.

15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından Hükümet tarafından 21 Temmuz 2016’da üç ay süre ile ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), toplamda 7 kez uzatılarak 18 Temmuz 2018’de sona erdi. 2 yıl boyunca devam eden OHAL süresince 251 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 194 kişi ise yaralandı. bu dönem aynı zamanda Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) dönemi oldu. Bu süre zarfında toplam 37 KHK çıkarıldı. İlki 23 Temmuz 2016’da yayımlanan KHK’lerin sonuncusu 9 Temmuz 2018’de yayımlandı.

Anayasa’ya göre; KHK’lerin Resmi Gazete’de yayımlanması ve aynı gün onay için Genel Kurul’a sunulması gerekiyor. Oysa OHAL döneminde çıkarılan bu 37 KHK, anayasa görmezden gelinerek, aylar sonra Meclis’e sunuldu.

Ocak 2019’da yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre, çıkarılan KHK’lar ile 131 bin 922 "tedbir" gerçekleşti. En az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı, 3 bin 213 personelin rütbesi alındı.

OHAL sürecinde toplam 204 medya kuruluşu kapatıldı. Bunlardan 25’i hakkındaki kapatma kararı daha iptal edildi. Kapatılan 179 medya kuruluşu arasında ise 53 gazete, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon, 29 yayınevi, 20 dergi ve 6 haber ajansı bulunuyordu.

Bu KHK’lerle rektör atama sisteminde değişiklikten belediyelere kayyım atanmasına, vatandaşlıktan çıkarmadan evlilik programlarına yasak getirilmesi ve kış lastiğine kadar varan birçok farklı düzenleme yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerioğlu, çıkarılan KHK’leri ve yol açtığı sonuçları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

‘KHK’LER, DÜNYANIN GÖREMEDİĞİ BİR SOYKIRIM’

1,5 milyonu bulan bir mağdur kitlesi yaratan KHK’ler için “Türkiye’de 21’inci yüzyılda dünyanın göremediği bir KHK soykırımı yaşandı” diyen Gergerioğlu, Nazi uygulamalarını andıran bu uygulamaların hale devam ettiğini belirtti. İhraç edilenlerin iş bulamadığını, iş bulma ihtimallerinin devlet yetkilileri eliyle yok edildiğini söyleyen Gergerioğlu, “Koca bir Türkiye hapishanesinde mahpus olarak yaşıyorlar. 3,5 yıldır işsiz olan insanlar var. Bu insanlardan kimisi sadaka ve zekâtla geçiniyor. Bu çok önemli bir kırımı gösteriyor” dedi.

‘SİVİL ÖLÜM YAŞIYORLAR’

200 bine yakın KHK mağduru olduğunu, bunlara aileleri de dahil edildiğinde 1,5 milyonu bulan bir mağdur kitlesinin bulunduğuna dikkat çeken HDP’li vekil, şunları ekledi: “Bu kitle aynı zamanda çok korkuyor. Çünkü onlara karşı bir sivil ölüm gerçekleştirildi. İktidar aynı zamanda onların tüm sivil ve medeni haklarını da ellerinden almış oldu. Bu hak gaspıdır. Bu sürdürülebilir bir durum değil. KHK meselesi korkunç bir boyuta ulaştı. Her geçen gün bu dramın boyutları artıyor. Toplum bu insanlara ‘vebalı’ gözü ile bakıyor. Şu an sosyal sivil ölümü yaşıyorlar.”

BÜLENT ARINÇ’IN ‘KHK FACİADIR’ SÖZÜ

Sorgusuz sualsiz bir şekilde işlerinden ihraç edilen bu insanları “terörist” ilan edildiğini söyleyen Gergerlioğlu, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Gergerioğlu, “Devlet katından da artık itiraflar gelmeye başladı. Bülent Arınç’ın ‘KHK faciadır’ sözü basit bir söz değildir. Bu süreç bir an önce bitirilmeli. KHK’lerin iptal edilmesinden başka bir yol yok. Şu ana kadar en az 60 intihar vakası yaşandı. Binlerce insan kronik hastalıklara yakalandı, vahim bir tablo var karşımızda. Biz Meclis’i göreve davet ediyoruz. Çünkü toplum artık bu durumu kabul etmiyor. Başlatılan cadı avı ile KHK’liler imha edilmeye çalışılıyor. İktidarın bu durumu bitirme gibi bir çabasının olmadığını görüyoruz. Sivil toplum baskı ile bu durumu geriletebilir” ifadelerini kullandı.

‘KHK ZULMÜ BİR GÜN BİTECEK’

OHAL Komisyonu’na baskı yaparak yapılanların Anayasa ihlali olduğunu söylediklerini belirten Gergerlioğlu, bu baskıları sonucunda Avrupa Konseyi’nin OHAL Komisyonu’nu aylık rapor vermeye mecbur tuttuğunu ifade etti. Bu işin uluslararası boyutu iken, ulusal anlamda ise KHK’lilerin özellikle sosyal medya hesaplarında bir araya gelip, etkinlikler yaparak Türkiye gündemine girdiğini belirten Gergelioğlu, “KHK zulmü bir gün mutlaka bitecek. Ama bu Erdoğan’ın ihsan etmesi ile değil, sivil toplumun büyük gayreti ile olacak. Biz Türkiye’nin hukuka dönmesini istiyoruz. Kimse karamsar olmasın. Kürt sorunundan düşünce özgürlüğüne, KHK sorunundan mülteciler sorununa kadar hepsi hukuk zemininde mutlaka çözüme kavuşacaktır” diye konuştu.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:KHK, GERGERLİOĞLU, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Çorum Katliamı’nın 40’ıncı Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı
Adliyede Göndere Avukat Cübbesi Çekildi: Savunma Teslim Alınamaz!
ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER

ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER
Ölüm Orucu Direnişçisi Özgür Karakaya’nın Ferhat Gerçek’e Yazdığı Mektup
Dev-Genç’liler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Fatih’te Kefen Astı
TAYAD'lı Aileler Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız'ın Tutukluluğuna İtiraz Etti!
ÖHD'li Avukatlar: Ünsal Ve Timtik’in Talepleri Karşılansın
Diğer Başlıklar

UYUŞTURUCUYLA SAVAŞ TV- BU MAHALLE BİZİM- 14. BÖLÜM (TORBACILARI KOLLAYAN POLİS, DEVRİMCİLERE OPERASYON YAPIYOR)
Çorum Katliamı’nın 40’ıncı Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı
Adliyede Göndere Avukat Cübbesi Çekildi: Savunma Teslim Alınamaz!
ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER
Ölüm Orucu Direnişçisi Özgür Karakaya’nın Ferhat Gerçek’e Yazdığı Mektup
Dev-Genç’liler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Fatih’te Kefen Astı
TAYAD'lı Aileler Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız'ın Tutukluluğuna İtiraz Etti!
Brüksel’de Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Eyleme Sen De Katıl
ÖHD'li Avukatlar: Ünsal Ve Timtik’in Talepleri Karşılansın
Gülsuyu Halk Cephesi Grup Yorum Konser Çalışmaları
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(71 Online) 0,09ms