Bugün - 26 Ocak 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

‘Paramiliter gruplar cepheye sürüldükçe insanlık dramı sona ermez’

TİL RİFAT SURİYE CİHATÇILAR

Dünya Haberi - 05 Aralık 2019 Perşembe - 20:39
TİL RİFAT SURİYE CİHATÇILAR
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Türkiye'nin top atışları sonrası Til Rifat’ta 8’i çocuk 10 kişinin katledilmesine tepki gösteren ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, yaşananların açık bir savaş suçu olduğunu belirtirken, gazeteci İslam Özkan, “Paramiliter gruplar cepheye sürüldükçe yaşanan insanlık dramı sona ermeyecek” dedi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırıları sürerken, Til Rifat’ta paramiliter grupların top atışları sonucu 8’i çocuk 10 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası kuruluşlarında doğruladığı ölümler, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) tarafından da yapılan açıklamayla kınandı. Çocuklar ve sivillerin hedef alınmasına birçok kesimden tepkiler geldi.

‘COĞRAFYANIN BARIŞA İHTİYACI VAR’

Til Rifat’ta yaşanan vahşetin savaşın bir yansıması olduğunu dile getiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, savaştan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini hatırlatarak, “Bu insanlar savaşın muhatabı olmamasına rağmen, savaşın mağduru oluyorlar. Ortadoğu’daki düzlemde düşünüldüğünde, bölgedeki tüm devletler katliamcı çetelerle işbirliği yapmaktan ve sivilleri katletmekten çekinmiyorlar. Bunun birçok örneği var. Halepçe ve Roboski bu örneklerden ikisidir. Ama gerçek olan şudur. Bu coğrafyanın ciddi anlamda barışa ihtiyacı var. Barışın yolu da bu katliam ve savaşa ses çıkarmaktan geçiyor. Bu aynı zamanda insan olma sorunudur” dedi.

‘BU BİR SAVAŞ SUÇU’

Mutabakat ve müzakere açıklamalarına rağmen gayri resmi şekilde saldırıların devam ettiğinin altını çizen Tümüklü, “Suriye Milli Ordusu (SMO) denen çete ve onun işbirlikçileri İŞİD ve bunu destekleyen devlet ya da devletler aracılığıyla saldırılar devam ediyor. Dolayısıyla bu saldırılara karşı ses çıkarılmadığı müddetçe devam edecekler. Bu savaşın her türlü hilesini, yasadışılığını yaşıyoruz. Bu aynı zamanda bir savaş suçudur. Suriye'de çok açık şekilde savaş suçu işleniyor” diye belirtti.

‘HALKLARININ SES ÇIKARMASI GEREKİR’

Dünya’daki tüm ezilen halkların egemenlere karşı başkaldırdığını egemenlerinde buna karşı katliamlarla cevap verdiğini ifade eden Tümüklü, “Dünya'da yaşanan bütün savaşlar, bugün emperyalist küreselleşme kendi krizini aşmak için kullanıyor. Maalesef bunun muhataplığını ve mağduriyetini kadınlar, çocuklar ve siviller yaşıyor. Bu barbarlığa karşı, dünya haklarının daha fazla ses çıkarması gerekiyor. Yoksa bu katliamlar sürekli yaşanacak. Bu saldırılar karşısında mücadeleyi yükseltmek zorundayız. Halkların savaş barbarlığına karşı mücadelesini de birleştirmek gerekiyor” diye konuştu.

‘SİCİLLERİ TEMİZ DEĞİL’

Bu tür hukuk dışı ihlallerin ilk kez yaşanmadığını vurgulayan gazeteci İslam Özkan ise, Suriye'deki ayaklanmaların başlandığından bu yana benzer örneklerin yaşandığına dikkati çekti. MSO’dan önce ve sonrası yaşanan durumun ortada olduğunu dile getiren Özkan, "Belli gruplar sivillere yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Bu anlamda sicillerinin çok temiz olmadığını biliyoruz. Türkiye, kontrol altına alınması zor, hiyerarşik bir yapıya sahip olmayan, kendini belli kanun ve yasalarla sınırlı görmeyen bir silahlı grubu öne sürmesi, kendi askeri zihayatını kendince belki azaltıyormuş gibi görünse de bu Türkiye'nin imajına da çok ciddi zararlar veriyor” dedi.

‘DİSİPLİN KURAL VE KAİDELERE UYMUYORLAR’

Afrin’de benzer örneklerin yaşandığının hatırlatan Özkan, rehin almalar, sivillerin katledilmesi, çocukların hedef alınması gibi örneklerin bugünde yaşandığını belirtti. Ortaya çıkan görüntülerin içler acısı olduğunu belirten Özkan, “Adamlarda bir disiplin, bir kanun ya da kurala uyma gibi kaide olmadığı için maalesef bu görüntüler ortaya çıkıyor” dedi.

‘TEPKİ VERİLMESİ GEREKİYOR’

Paramiliter gruplar cepheye sürüldükçe yaşanan insanlık dramının sona ermeyeceğini sözlerine ekleyen Özkan, şöyle devam etti: “Çocukların başında anneler ağlıyor. Feryat ediyorlar. Savaşla ilgili bilgisi ve hiçbir günahı olmayan ve toplumun en savunmasız kitlesi olduğu için çocuklara bedel ödetiliyor. Sivil ölüm ve kayıplara tepkilerin verilmesi gerekiyor.”

MA / Mehmet Halit Çetinbaş

 
Anahtar Kelimeler:TİL, RİFAT, SURİYE, CİHATÇILAR,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Selanik - Türkiye Konsolosluğu Önünde Eylem Ve Polis Sadırısı
Belçika Halk Cephesi: Elazığ ‘Da Deprem, Halkımızın Başı Sağ Olsun
Paris Direniş Günlüğü 24 Ocak Cuma

Paris Direniş Günlüğü 24 Ocak Cuma
Halk Cephesi: Atina’da Türkiye Büyükelçiliği Önünde Kefen Giyerek Adalet Eylemi Yapıldı
Avrupa Anadolu Alevi Hareketinin Grup Yorum’un Ölüm Orucu Direnişine Dair Açıklaması
Fransa Dev-Gençliler Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Afiş Astı
Halk Cephesi: Avusturya'da Adalet ve Özgürlük Eylemi düzenlendi
Diğer Başlıklar

Dortmund Halk Cephesi: Deprem Değil Önlem Almayan AKP Öldürüyor
Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi
2019 ARALIK AYI ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI DERLEMESİ - Av. Ebru TİMTİK/ SİLİVRİ HAPİSHANESİ
İzmir TAYAD’lı Aileler Basın Açıklaması Yaptılar
30 Evin Yıkıldığı Mahalleye Çadır Vermediler
Yine Terör Demagojisi, Yine Şafak Operasyonu Ve Yine Bir Katliam
TEMEL DEMİRER SURUÇ KATLİAMI ANMASI’NDA YAPTIĞI KONUŞMADAN YARGILANIYOR
Çayan Halk Cephesi: Baskınlarla İlgili Açıklama
‘Deprem sırasında cezaevlerinin havalandırma kapıları açılmadı’
Armutlu Halk Cephesi: Faşizme Karşı Verilen Direnişlere Dair Çalışmalar
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(177 Online) 0,03ms