Bugün - 05 Ağustos 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Bolivya’da faşistlerin saldırısına uğrayan kadın belediye başkanı hastaneden çıktı: “Beni dövebilirler ama görüşlerimi değiştiremezler!”

BOLİVYA DARBE KADIN BELEDİYE BAŞKANI

Dünya Haberi - 03 Aralık 2019 Salı - 13:22
BOLİVYA DARBE KADIN BELEDİYE BAŞKANI
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bolivya’da seçimleri kaybeden sağcıların yönetimi şiddet kullanarak ele geçirme operasyonunda Vinto belediye başkanı Patricia Arce faşistlerin saldırısına uğramıştı. Arce’nin üzerine kırmızı boya atılmış, saçları kesilmiş, dövülmüş, yalın ayak sokaklarda yürümeye zorlanmış ve uzun müddet sokakta dizleri üzerine çökmeye zorlanmıştı. Kadın belediye başkanına yönelik dört saatlik bu saldırının fotoğraf ve videoları, ABD güdümlü darbenin daha ilk günlerinde dünyaya faşistlerin elinde Bolivya’yı nelerin beklediğini gösteriyordu.

Aldığı yaralar sonucu hastaneye yatan Patricia Arce, 28 Kasım günü taburcu edildi ve ertesi gün belediye başkanlığı işine döndü.

Neler olmuştu?

20 Ekim seçimlerinden sonra seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini ilan eden sağcı gruplar Bolivya’nın merkezi Cochabamba bölgesinde Vinto kasabasında bir köprüyü ele geçirerek geçişleri durdurdular. Bu saldırıdan hemen sonra köprü yakınlarında iki muhalifin Başkan Evo Morales taraftarlarınca öldürüldüğü söylentisi yayılmaya başladı. Bu söylentiler muhaliflerin şehir merkezine yürümelerine yol açtı.

Göstericiler belediye başkanını Evo Morales taraftarlarını otobüslerle getirerek köprüyü zorla açmaya çalışmakla suçluyorlardı. Bu saldırının ölümlere yol açtığına inanıyorlardı. Bu arada, köprü yakınlarındaki çatışmalarda iki değil bir kişinin yaşamını yitirdiği anlaşıldı. Çatışma için Morales taraftarlarının getirildiği söylentilerinin kaynağı hala meçhul.

Maskeli saldırganlar şehir merkezinde belediye başkanını esir alıp, sokaklarda “Katil” bağırışları arasında sürüklediler. Yalınayak dolaştırılan başkana zorla istifa ettiğine dair bir belge imzalatıldı.

Bu arada seçimleri Evo Morales’in %10 önde tamamladığının netleşmesi de saldırıları durdurmadı. Seçim sonucu ne olursa olsun ABD güdümündeki ırkçı ve dinci saldırıların önceden planlanmış ve hazırlanılmış olduğu daha sonra ortaya çıkacaktı. Evo Morales’in başkanlığı kazanması durumunda saldırıların başlatılması planlanmıştı.

Hastaneden çıkış: “Beni dövebilirler ama görüşlerimi değiştiremezler“

Aldığı darbeler sonucu yaralanan Başkan Arce hastaneye kaldırılmıştı. Yediği tekmelerle böbreğinden yara alan Arce hâlâ iyileşmeyi bekliyor. Arce, kendisiyle konuşan RT muhabirine şunları söyledi: “Olanlar çok mide bulandırıcıydı. Saldırı sırasında yara aldım, iyileşmeye çalışıyorum. Hâlâ ağrılarım var.”

Arce başına taktığı peruğu çıkararak gözyaşları arasında anlatıyor: “Benim saçlarımı da kestiler. Beni dövebilirler ama görüşlerimi değiştiremezler. O sırada kafam çok karışıktı. Çoğu yüzlerini kapatmıştı ama sonra bazılarını tespit ettik. Çok üzücü olaylar. Bu insanların bana saldırması… Çocuklarım için de çok zor günler. Annelerini bu şekilde görmek… Böyle bir şeyin bir daha olmasını istemem. Bu şiddetin durması gerekli.”

İncil sonunda meclise girdi

Bolivya’da ABD’nin örgütlediği ve başa getirdiği kesim dini inanışları iktidara gelmekte kullanan, zengin, ABD işbirlikçisi ve beyaz dostu, ama yerlilere ve işçi sınıfına düşman bir kesim. Ancak bu günlerde propagandalarını daha çok dindar olmak üzerine yoğunlaştırıyorlar. Böylece halk arasında güçlü olan dini inanışları öne çıkartarak ülkenin din temeli üzerinde rahata, huzura ve feraha ereceği, ahlaklı ve mazbut yaşamın geri döneceği söylemlerini yayıyorlar. Enteresan olan ise bu söylemlerin arkasındaki zengin muhalefet liderinin devlete milyonlarca dolarlık borcu olması, ABD ile yakınlığı ve şaşalı bir hayat sürmesi. Evo Morales’in uzaklaşmasının hemen ardından kendisini kanuna aykırı olarak başkan ilan eden kadın senatör Jeanine Anez ilk iş olarak meclise elinde İncil ile gelmiş, artık ülkenin İncil’e uygun idare edileceğini ve sonunda İncil’in meclise girdiğini sevinçle söylemişti. Şimdi iktidarda olduklarını söyleyen bu ABD işbirlikçisi ırkçı kesim İncil’in halkın hayatına da daha çok girmesini istediklerini de saklamıyorlar.

“Bana inanan halkıma ihanet edemem“

Kesilmiş saçlarını gösteren belediye başkanı Arce devam ediyor: “Bana inanan halkıma ihanet edemem. Benim yanımda kalarak bu şehri geliştirmek isteyen çalışanlarıma teşekkürlerimi göndermek isterim. Bu şehri geliştirmeye devam edeceğiz. Bütün hedeflerimize ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bana bütün yapılanlardan sonra tekrar buraya dönmek benim için çok zor oldu. Belediye binasına yaptıklarından sonra orayı öyle görmek berbattı. Orayı bu kadar çalışıp düzeltmemizden sonra yapılanlar… Daha ne kadar kötüye gidebilir ki? Oturup iyice düşünmemiz gerekir. Birbirimize zarar vermeyi durdurmalıyız. Birlik beraberliğimizi tekrar kurmamız gerekiyor. Hep kendi şehrim için çalıştım. İnancı olanlar bunları yapamaz.”

 
Anahtar Kelimeler:BOLİVYA, DARBE, KADIN, BELEDİYE, BAŞKANI,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Suriye Halk Cephesi'nden İbrahim Arslanhan'ın Vefatı ve Kırmızı Listeye Alınması İle İlgili Bilgilendirme
Yunanistan'da Free Grup Yorum Korosu Yunanca Haklıyız Kazanacağız Marşını Seslendirdi
Yunanistan Halk Cephesi: Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Eylemi

Yunanistan Halk Cephesi: Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Eylemi
Avrupa Halk Cephesi: Zorla Müdahale İşkencesine ve Cinayetine Ortak Olanlar, Hesap Verecek
Ulm Adalet Çadırı Baskılara Ve Yasaklamalara Rağmen 7. Haftasında Açıldı
Avusturya Halk Cephesi: Adli Tıp Kurumu Ve Türk Tabipler Birliğine Çağrımızdır
İSVİÇRE HALK CEPHESİ'NDEN EYLEM VE AÇIKLAMA
Diğer Başlıklar

Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın
Ulm’de Adalet Çadırı 8. Haftasında
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Ölüm Orucundaki Aytaç Ünsal: Zorla Müdahaleye İzin Vermeyin
AKP BASKILARIYLA DURDURAMAYACAK: ARMUTLU'DA GRUP YORUM KONSERİNE DAİR ŞABLON ÇALIŞMASI
TTB: Timtik Ve Ünsal Adil Yargılansın, Ölüm Oruçları Son Bulsun
HALK OKULU DERGİSİ 38. SAYISI ÇIKTI
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(140 Online) 0,20ms