Bugün - 06 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

‘Yasak Bitmeden Eylem Bitmeyecek’

GRUP YORUM DİRENİŞLER

Gündem Haberi - 02 Aralık 2019 Pazartesi - 08:52
GRUP YORUM DİRENİŞLER
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Konser yasakları sınırları aşan Grup Yorum üyeleri, kendilerine yönelik baskılara karşı başlattıkları açlık grevinde kritik aşamaya geldi. Grevlerinde 5 ayı geride bırakan sanatçıların talebi ise yasağın kaldırılması.

Konserleri yasaklandı, kültür merkezileri basıldı, gözaltına alındılar, tutuklandılar ve hatta gri listeye dahi alındılar. Bütün bunlara karşı yaklaşık 6 aydır açlık grevindeler. Grup Yorum üyeleri haklarında açılan davalar, tutuklamalar ve konser yasaklarına karşı başlattıkları açlık grevini dışarıda devam ettiriyor. 20 Kasım’da görülen davada Bahar Kurt ve Helin Bölek tahliye olurken grubun diğer üyeleri ise hala tutuklu.

‘Yasak yeni değil’

Grevdeki sanatçılardan Helin Bölek yaşadıkları süreci gazetemize anlattı. Yasak sürecinin yeni olmadığını belirten Bölek, “Yurt dışı konserleri, halk konserleri ve ardından imza günümüz dahil ki kendi kültür merkezimizde bunların yasaklanması, sürekli bir saldırı vardı. Ve arından gelen tutsaklık” dedi.

Gruplarından birililerinin hep gözaltında ya da tutuklu oluğunu belirten Bölek şöyle devam etti: “Türkiye’deki duruma bakıyorsunuz. Faşizmin saldırılarının yoğunlaşmasına denk olan, yükselen bir muhalefet söz konusu. Ve faşizmin her zamanki yöntemi ise bunu nasıl bastırabiliriz; Zorla, şiddetle. Bunun için halkı bir araya getiren, gerçekleri gösteren, teşhir edenlere dönük baskının dozajını arttırdılar. Konser yasaklamakla başlayan sürecin bununla beraber asıl hedefleri halktan tecrit etmekti bizi. Evet, basın açıklaması ile de kendinizi anlatırsınız, yazarak da bir dert anlatırsınız, birçok yol yöntemi kullanırsınız ama konser meydanı bunu çok daha geniş bir kitleye seslenerek anlatmak, söylemektir. Ve bir yandan şunu gösterirsiniz, dersiniz ki bakın biz yalnız değiliz, hep beraber ve bir aradayız. Halkız biz. Yaşatılanlar da bunlardır deyip, orada gerçekleri işaret edersiniz. Ama halka düşman olanlar, bu gerçeğin görünmesine engel olmak için elinde ne kadar olanak varsa seferber eder.” Yapılmak istenenin aslında sindirmek, korkutmak olduğunu belirten Bölek, kendilerine yönelik saldırıları anlatarak, hatta yanlarında yürüyen insanların dahi yer yer tehdit edildiğini söyledi. Baskılar ile başarılamayanın tutuklama ile denendiğini ifade eden Bölek, “Komplo dosyalarla, her seferinde türeyen tanıklarla. Gizli tanık, dijital vs. böyle şeyler görüyoruz. Bunlarla uzun tutukluluk sürelerini amaçlıyorlar. Ya da verilen yüksek cezalar. Bunlarla sürekli sizi elinin altında tutuyor” diye konuştu.

‘Başımıza para koydular’

Yaklaşık 2 buçuk yıl tutuklu kaldığını belirten Bölek, “Hepimiz hakkında yakalama kararı çıkarıldı birden. Gözaltına alınmayanlar da ‘terör’ listelerine konup, başların para ödülü kondu. Gri listede adları var. Şunu tartıştılar; ölüsü mü dirisi mi para eder? Siz bunu kimin için bunu söylüyorsunuz? Bu kadar kolay mı bir insana ‘terörist’ yaftası yapıştırmak?” dedi.

‘Taleplerimiz net’

Açlık grevinin son bulması için taleplerini de aktaran Bölek, şunları söyledi: “Konser yasakları kaldırılsın, İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskınlara son verilsin, hakkımızda yürütülen komplo yargılamalar düşürülsün, Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılması ve terör listelerinden çıkarılmamızdır taleplerimiz.

‘Can güvenliğimiz yok’

Tutuklu arkadaşlarının henüz iddianameleri dahi olmadığını belirten Bölek, “Arkadaşlarımızın başında para ödülü var ve can güvenliklerinden şüphe eder olduk. Çünkü arayıp vurma tehditlerinde bulunuyorlardı. Yapmadıkları şey değil bu” dedi.

‘Grev geldiğimiz son noktaydı’

Açlık grevi kararlarına da değinen Bölek, “Çoğu kişi kendinize zarar vermeyin, dedi. Birçok yolu, yöntemi denedik. Elbette denemeye de devam edeceğiz. Açlık grevi süreci bizim geldiğimiz son nokta. Öyle ya da böyle bedeli ne olursa olsun diremeye devam edeceğiz. Bedenlerimizi ortaya koyduk ve kazanacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

‘Bahar’ın durumu kötü’

Kendisi 165 gün, Bahar Kurt 174 gün, Barış Yüksel 167 gün, İbrahim Gökçek 166 gün, Ali Arıcı’nın ise 167 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Bölek, sağlık durumları ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Ağrılar, yorgunluklar var. Ama Bahar’ın durumu kötü. Enfeksiyon kaptığı için kritik. İbrahim abinin de durumu ağır.” Bölek, son olarak kararlı olduklarını ve morallerinin yerinde olduğunu söyledi.

Reyhan Hacıoğlu / İstanbul  Yeniyaşam

 
Anahtar Kelimeler:GRUP, YORUM, DİRENİŞLER,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Suruç'ta Katledilenler Güvenpark'ta Anılacak
Gergerlioğlu: "Av. Ebru Timtik Av.Aytaç Ünsal adalet için açlık grevinde biz burada baro konuşuyoruz"   
Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları

Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
HELİN BÖLEK ANISINA - GRUP YORUM  
YARGITAY DEVRİM ŞEHİDİ MUSTAFA'YA VE AİLESİNE NE CEVAP VERDİ!
‘Başbağlar Katliamı’ndaki Sis Perdesi Aralansın’
‘Örgüt Üyesi’ Yapılan Çocuğun Ölümü ‘Hukuka Uygun’ Görüldü
Diğer Başlıklar

5 Soruda 'Kara Panterler': Nasıl Ve Ne Zaman Kuruldu, Amaçları Neydi?
Avusturya İnnsbruck Halk Cephesi: Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal Onurumuzdur!
TAYAD'LI AİLELERDEN KEMERBURGAZ'DA TAYAD PİKNİĞİ
Suruç'ta Katledilenler Güvenpark'ta Anılacak
Gergerlioğlu: "Av. Ebru Timtik Av.Aytaç Ünsal adalet için açlık grevinde biz burada baro konuşuyoruz"   
Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
HELİN BÖLEK ANISINA - GRUP YORUM  
YARGITAY DEVRİM ŞEHİDİ MUSTAFA'YA VE AİLESİNE NE CEVAP VERDİ!
‘Başbağlar Katliamı’ndaki Sis Perdesi Aralansın’
‘Örgüt Üyesi’ Yapılan Çocuğun Ölümü ‘Hukuka Uygun’ Görüldü
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(85 Online) 0,08ms