Bugün - 14 Temmuz 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Tutsağın Rehberi Kitabı Çıktı

AVUKAT ENGİN GÖKOĞLU KİTAP

Gündem Haberi - 29 Kasım 2019 Cuma - 10:52
AVUKAT ENGİN GÖKOĞLU KİTAP
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Önsöz:

“Halkın avukatları, halkın aydınları, halkın adalet müca­delesinin öncüleridir. Halkın öncüleri, halkın aydını olarak, halktan gizlenen gerçeği açığa çıkartmaya, halkın haklarını ve özgürlüklerini gerçekten kullanabilmesi, kazanabilmesi için mücadelenin bir parçası olurlar.

Halkın avukatları, halkın bilinç ve vicdanı, halkın söz­cüsüdürler. İşte bu nedenle iktidar için “tehlikeli avukatlar”dır onlar. Adalet ve Özgürlük mücadelesi içinde yer alarak kendi kişisel çıkarlarını bir yana bırakıp, kendi rahatını ve varlığını tehlikeye atarak, halkın sorunlarının çözümü için çalışanlar tehlikeli olmuştur iktidarlar için. Bu nedenle tutsak alınırlar. Duvarlar ardına, tecrit hücrelerine atıldıklarında halkla bağlarını kopararak, onları halktan tec­rit edebileceklerini zannederler. Oysa ne tutsaklık ne tecrit halk için avukatlık yapmalarına engel değildir. Halkın avu­katları tutsaklık koşullarında direnirdiler, ürettiler. Çünkü krallıkları, imparatorlukları, diktatörleri yıkan ve geleceği inşa etme kararlılığında olan düşüncelerin gücü- ne duvar­lar engel olamazdı. AKP’nin tecrit ve cezalandırma politi­kaları halkın avukatlarının güçlü bilinçleri karşısında aciz kalır.

Direnişler içinde keskinleşir insan bilinci. Halkın avukat­ları gözaltına alındıkları andan itibaren direndiler. İşken­ceye, sahte yargılamalara, on yıllara varan disiplin cezalarına, hapishanelerin teslim alma uygulamalarına di­rendiler. Hem kendilerine karşı yapılan haksızlıklara hem de halka karşı yapılan saldırılara karşı direndiler. Hem kendi haklarını savundular hem de tutsak durumda bulu­nan müvekkillerin haklarını savundular. Dışarı da nasılsa içeride de öyle sürdürdüler halk için avukatlığı. Bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dilinden düşmediler. Her fırsatta sözü avukatlara getirip, onları terörize etmeye, hedef göstermeye devam etti.

Halkın avukatlarından Engin Gökoğlu bulunduğu Tekir­dağ T tipi hapishanesinde hem müvekkilleri için idare ile sürekli çatışan, hem de sürekli üreten avukatlardan bir ta­nesidir. Örneğin Engin Gökoğlu, hapishane idaresi hak­kında bir suç duyurusu yazdığı için işkence gördü. Suç duyurusunu verdiği gün saldırıya uğradı, gardiyanlarca kolu kırıldı. Kolu kırıldığı halde hastaneye götürülmedi, gelen ambulans geri gönderildi. Buna rağmen, hapishane idaresi işkenceciler hakkında değil, kendisi hakkında so­ruşturma açtı. İşkenceciler korundu. Açlık grevi yaptığında ihtiyaçları ve ilaçları kendisine verilmedi. Vazgeçmedi, geri adım atmadı, her zaman daha fazlasını, daha iyisini yap­maya devam etti. Kitap hakkı, iletişim hakkı, sağlık hakkı, savunma hakkı için direndi. Hapishane idaresinin tecrit uy­gulamalarının kaldırılması için direndi, tecridi teşhir etti.

Engin Gökoğlu, şimdi tutsaklık deneyimlerini ve hukuk­sal bilgisini birleştirip bir tutsağa rehberlik edecek bir ça­lışma hazırladı. Bir tutsağın ihtiyaç duyabileceği bilgi ve dilekçelerin yer aldığı bu çalışma olabildiğince sade ve öz bir şekilde ha­zırlanmıştır. Bir tutsağın ihtiyaç duyabileceği tüm dilekçe­lerin örneklerine yer verilmiştir.

Faşizmin hapishaneler politikasının hedefleri tutsakları siyasi olarak ezmek üzerine şekillenmiştir. Bu nedenle, yasal hakların uygulanması yaptırıma bağlanmıştır. Hak ihlali, işkence, keyfi uygulamalar ve yasalardaki muğlak ifa­deler, hapishane idaresine verilen geniş yetkiler bu politi­kalarla uygulanmasına hizmet etmektedir. Yine uygulama­lar bir hapishaneden diğerine değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin nedeni, tutsakların direnişi ile haklarına sahip çıkmaları konusundaki kararlılıktır. Siyasi tutsakların ağır­lıkta olduğu hapishanelerde, tutsakların daha geniş hakları vardır. Elbette, faşizm bu hakları sürekli olarak geri almaya, kısıtlamaya çalışır. O zaman tutsaklar da direnerek hak­larını korumaya çalışırlar.

Dolayısıyla hapishanelerdeki hakların güvencesi sağla­yan şey direniştir. Haklarını bilen, hapishane idaresinin he­deflerini kavrayan, insan onurunu korumaya çalışan tutsak ancak direnerek kendini maddi ve manevi yönden koruya­bilir. Bu broşürdeki bilgiler, haklarımızı kullanmak, korumak, geliştirmek ve daha iyisini elde etmek yolunda vereceğimiz mücadele de katkı sunması dileğiyle”...

Halkın Hukuk Bürosu

 
Anahtar Kelimeler:AVUKAT, ENGİN, GÖKOĞLU, KİTAP,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(89 Online) 0,05ms